Wyprawa na Lackową

Chciałbym Wam zaproponować wycieczkę z Ropek na Lackową nazywaną potocznie górą policyjną ze względu na charakterystyczną wysokość 997 m. Cała pętla liczona od naszego domu ma 18 km, więc będzie to wycieczka całodzienna. Przewiduję, że zajmie ona 6-7 godzin, a jak dopadnie Was leniwiec w Bielicznej - to znacznie dłużej.

 

Opis trasy - skąd wejść na Lackową

Wejście na Lackową możemy zaplanować ruszając w trasę z Ropek. Rozpoczynamy wędrówkę z Siwejki za szlakami czerwonymi i niebieskimi drogą wzdłuż jeziorka na Ropce (jest to jedno z najpiękniejszych miejsc Beskidu Niskiego z rzadko spotykaną w tym rejonie fauną i florą: sitowie, czarne bociany, gągoły, siwe czaple). Po drodze mijamy po prawej stronie popadające w ruinę zabudowania dawnego PGR-u, a po przejściu około jednego kilometra, w miejscu gdzie łączą się dwa potoki, przy zabudowaniach dawnej szkoły przekształconej w pensjonat po prawej i położonego na wprost domu powstałego na wzór dworu alkierzowego, porzucamy szlak niebieski i kierujemy się w prawo za znakami czerwonymi i żółtymi.

Po lewej stronie mijamy nieco cofnięty cmentarz będący pamiątką mocno rozwiniętej niegdyś wsi Ropki (było tu blisko 400 gospodarstw), a następnie po prawej kapliczkę przydrożną. Wybieramy znaki żółte, pokonujemy potok i dobrą szutrowa drogą leśną kierujemy się ostro pod górę w kierunku przełęczy Perehyba. Na samej przełęczy ostatnio pojawiła się ławeczka. Po pokonaniu tego podejścia bardzo przydatna. Aby nie zmagać się z bardzo stromym podejściem na Białą Skałę opuszczamy znaki żółte i wyruszamy z przełęczy Perehyba w dół na zachód szlakiem konnym, który doprowadzi nas do potoku w Dolinie Bieliczna mniej więcej w połowie jej długości. Ruszamy dalej w dół w kierunku Izb mając po lewej stronie groźnie wyglądającą Lackową.

Po dojściu do Izb jeżeli będziemy mieli szczęście to znajdziemy otwarty sklep spożywczy. Uzupełniamy wodę i ruszamy na południe w kierunku przełęczy Beskid mijając po lewej stronie nieco straszące niewykończone zabudowania gospodarcze. Po dotarciu na przełecz Beskid wybieramy czerwony szlak słowacki i ruszamy w kierunku Lackowej. Najpierw idziemy łagodnie do góry przez około 30 minut, a następnie rozpoczynamy właściwe podejście, o którym wiele już powiedziano – zdobywamy „zachodnią ścianę Lackowej”. Na odcinku zaledwie kilometra różnica wzniesień wynosi około 300 metrów, a nachylenie przekracza 30 stopni. Jest bardzo stromo. Idziemy pięknymi bukowymi lasami pnąc się ostro pod górę. Naszymi sprzymierzeńcami są konary drzew, których możemy się chwytać, bo pomóc sobie we wspinaczce. Wchodzimy na szczyt Lackowej, o której Wolna Grupa Bukowina śpiewała tekst Wojtka Bellona "Pejzaże Harasymowiczowskie":
"I schodziłem na ziemię za kwestą
Przez skrzydlącą się bramę Lackowej
I był Beskid i były słowa
Zanurzone po pępki w cerkwi baniach..."

Na szczycie Lackowej znajduje się pamiątkowa pieczątka, z której korzystają zdobywcy tego szczytu aby udokumentować osiągnięcie celu. Po serii pamiątkowych zdjęć ruszamy dalej szlakiem granicznym na wschód do Przełęczy Pułaskiego (743 m n.p.m.). Gdy miniemy tablicę informująca o tym, po przejściu kolejnych 200 metrów, skręcamy w wyraźną drogę w lewo, która doprowadzi nas to jednego z najpiękniejszych miejsc Beskidu Niskiego. Do murowanej cerkwi w Dolinie Bieliczna będącej jedyną pozostałością po nieistniejącej wsi. To idealne miejsce na odpoczynek. Po solidnej przerwie kierujemy się wzdłuż lasu w kierunku północnym, skrajem łąki obok cmentarza, aż dojdziemy z powrotem do szlaku konnego wiodącego ze znanej nam już przełęczy Perehyba. 500 metrów do góry i jesteśmy na przełęczy, skąd już tylko w dół do Ropek, gdzie czeka w Siwejce na zdobywców Lackowej pamiątkowy medal.

 

 

Dlaczego warto wybrać się na Lackową?

  • Trasa z Ropek na Lackową przez Dolinę Bieliczną uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całych Beskidach;
  • Lackowa jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego;
  • wejście od strony zachodniej jest uznawane za jedno z najstromszych podejść w całych polskich górach, więc pokonanie go jest nie lada wyzwaniem;
  • Na szczycie znajduje się pieczątka, którą można odbić w dowolnej książeczce np. GOT, a nawet na czole lub ręce;
  • Lackowa jest celem obowiązkowym zdobywców Korony Gór Polskich i Korony Beskidu Niskiego;

 

 

Informacje praktyczne dla wędrujących na Lackową

  • nocleg znajdziecie w naszym domu w Siwejce. Aby poznać warunki noclegu zerknijcie na przytulne pokoje;
  • wejście na Lackową od zachodu jest trudne, ale warto je pokonać;
  • cała trasa na Lackową z Ropek ma ponad 19 km, a jedynym miejscem w którym moźna zaczerpnąć wodę jest Dolina Bieliczna;
  • w rejonie jest słaby zasięg gsm, warto więc pobrać mapę offline z portalu traseo;

 

Beskid Niski to nie tylko wejście na Lackową. To wspaniałe miejsca takie jak Ropki, Czertyżne, Dolina Regietowska, Krzywa, Jawor, Nieznajowa, Kozie Żebro, Blechnarka, Nowica, Przełęcz Małastowska. Zachęcamy do planowania tras i wędrowania. Poznaj inne proponowane przez nas trasy piesze w Beskidzie Niskim.

Podziel się:

Lackowa - Korona Gór Polskich

pokaż wszystkie aktualności