Główny Szlak Beskidzki

Dla wszystkich którzy kochają wędrowanie po górach przejście trasą Głównego Szlaku Beskidzkiego może być nie lada wyzwaniem. To ponad 500 km trasy rozpoczynającej się w Ustroniu, a kończącej się w Wołosatym. To wariant trasy który prowadzi z zachodu na wschód, ale równie dobrze można go pokonać w druga stronę - ze wschodu na zachód zaczynając od Wołosatego. Oznakowany jest on na czerwono.

Odznaka GSB


Główny Szlak Beskidzki można podzielić na odcinki, można go także próbowac pokonać w całości. Dla turystów pragnących zdobyć odznakę diamentową Głównego Szlaku Beskidzkiego, konieczne jest pokonanie GSB w czasie nie dłuższym niż 21 dni. Są oczywiście i tacy, którzy trasę Głównego Szlaku Beskidzkiego pokonują w 10-12 dni, ale takie bieganie raczej możemy nazwać wyczynem sportowym niż wędrowaniem po górach.

Pokaźny odcinek Głownego Szlaku Beskidzkiego przebiega przez Beskid Niski. Możemy przyjąć, że to 150 km trasy ciągnącej się od Krynicy do Komańczy. Trasa wiedzie przez Beskid Niski dzikimi i pustym rejonami gdzie ciężko jest się zaprowiantować, niełatwo także znaleźć nocleg. Dlatego w cenie się takie miejsca na trasie jak choćby nasz dom, Siwejka w Ropkach, gdzie w warunkach turystycznych (budynek gospodarczy), mając swój śpiwór można przyłożyć głowę i umyć się.

Główny Szlak Beskidzki - wędrowanie z plecakiem

Podziel się: