Muzea i skanseny

Młyn w Bobowej

Muzea i skanseny są nieodłączną częścią każdego regionu. W Beskdzie Niskim mnóstwo jest miejsc które mają swoją historię. Sa to zarówno  okopy konfederatów barskich jak i historie z I wojny światowej które pozostawiły swojej ślady w postaci około 400 cmientarzy i mogił z tego okresu. Wyszukiwanie i odwiedzanie tych miejsc może być dla każdego turysty wyzwaniem i celem umożliwiającym przeniesienie się w odległe czasy I wojny światowej i tragicznej i krwawej Bitwy Gorlickiej.

Beskid Niski to także wspaniała kultura łemków z wieloma punktami które warto odnaleźć. Są to często miejsca po zapomnianych wsiach takich ja Czertyżne czy Bieliczna gdzie pozostały już tylko cmentarz i cerkiew czy niezwykle wymowne drewniane drzwi będace symbolem istniejącej kiedyś wsi łemkowskiej w Radocynie. Wiele na temat kultury Łemków można się dowiedzieć w Łemkowskiej Zagrodzie Edukacyjnej Dziubyniłka.

Beskid Niski to także wiele cerkwi i kościołów o wspaniałych walorach estatycznych i historycznych. Piękne drewniane (czasem tylko murowane) budowle mają swój niezapomniany klimat i są częstym celem wycieczek rowerowych lub samochodowych. Wiele z nich jest wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Rejon Beskidu Niskiego to także miejsce wydobywania ropy naftowej. Warto zapoznać się ze szlakiem naftowym i odwiedzić miejsca wydobywania ropy: Libusza, Kobylanka, Łosie, Dominikowice, Magdalena, Szymbark itp. oraz muzea w Libuszy i Gorlicach, Łosiu poświęcone temu zagadnieniu. Chociaż czasy wydobycia ropy naftowej minęły, widoczne na polach kiwony, trójnogi – dawny sprzęt do wydobywania ropy naftowej - przypomina, gdzie była kolebka przemysłu naftowego.

W Beskidzie Niskim ze względu na czystość regionu mocno rozwija się pszczelarstwo. W wielu miejscach można spotkać pasieki, często w prywatnych domach kupić miody. W naszym rejonie znajdują się dwa muzea pszczelarstwa: bardzo znany Bartnik Sądecki w Stróżach czy Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej.

Dla przemierzających trasą w kierunku na Stróże warto wspomnieć o młynie w Bobowej, gdzie można kupić mąkę wytwarzaną w tradycyjny sposób bez konserwantów. Przy odrobinie szczęścia, przy okazji zakupów, można - delikatnie ciągnąc za język - odbyć podróż w czasie i poznać historię tego miejsca.

 

Podziel się: