Największe atrakcje Beskidu Niskiego

Beskid Niski to góry zupełnie inne niż wszystkie. Każdy kto tu przyjeżdża nie może obok nich przejść obojętnie. Albo zachwyca się ich pięknem, dzikością i klimatem, albo nie potrafi znieść ciszy, harmonii i spokoju panującego w Beskidzie Niskim. Beskid Niski poprzez fakt, że są to tereny, z których po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła wysiedleni zostali Łemkowie, przez wiele lat był krainą zupełnie opuszczoną. Dziś powoli budzi się do życia, ciągle pozostaje jednak na tyle tajemniczy i niezbadany, że warto tutaj zaplanować swój urlop.

Aby czas spędzony w Beskidzie Niskim był jak najbardziej udany przygotowaliśmy listę miejsc, które warto odwiedzić oraz formy aktywności, na które można liczyć przyjeżdżając tutaj na urlop. Zapraszamy także do skorzystania z naszej darmowej mapy atrakcji Beskidu Niskiego, którą możecie razem z aplikacją pobrać na swój telefon: [Mapa Beskidu Niskiego].

 

Atrakcje Beskidu Niskiego

 

 1. Największą atrakcją Beskidu Niskiego jest przyroda

  Nieskażona przyroda Beskidu Niskiego to najwiękisnizy skarb regionu. Piękne bukowe lasy o każdej porze roku zachwycają. Wiosną intensywną zielenią budzą do życia, latem jakby zasypiały łączą się kolorystycznie z jodłami i świerkami, gdy nadchodzą chłodniejsze dni powalają swoją czerwienią, a zimą nagie, bez liści, chylą gałęzie pod zwałami śniegu. I choć ze szczytów Beskidu Niskiego nie możemy spodziewać się pięknych widoków, gdyż w większości są one zalesione, to rekompensują to wspaniałe widoki w dolinach łąk pełnych kwiatów. Beskid Niski to bogactwo ptactwa: orliki, jastrzębie, bociany, a nawet siwe czaple oraz innej dzikiej zwierzyny: sarny, jelenie, lisy, bobry, a nawet wilki.

 2. Krajobraz i ukształtowanie terenu

  Śmiało można powiedzieć, że nie ma drugich takich gór w Polsce. Niezbyt wysokie szczyty nie przekraczające wykokości 1000 m, poprzecinane wieloma dolinami powodują, że w Beskidzie Niskim choć dzikim i mało dostępnym, łatwo jest wyznaczyć trasy piesze, rowerowe i konne, które w tym samym miejscu znajdą swój początek i koniec. W znacznym stopniu ułatwia to planowanie i wędrowanie.

 3. Zwiedzanie cerkwi w Beskidzie Niskim

  Beskid Niski usiany jest pięknymi cerkwiami wchodzącymi w skład Szlaku Architektury Drewnianej. Jest ich w rejonie ponad 70 z czego aż 5 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to cerkwie w: Binarowej, Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych, Owczarach, Sękowej i Powroźniku. Cerkwie są udostępniane zwiedzającym w okresie wakacyjnym. Oprócz cerkwi drewnianych w Beskidzie Niskim znajdują się takie perełki jak murowana Cerkiew w Dolinie Bieliczna.

 4. Cmentarze z okresu I Wojny Światowej

  Beskid Niski w 1915 roku był areną jednej z największych bitew I Wojny Światowej, która zmieniła układ sił na froncie wchodnim. Bitwa Gorlicka, która rozpoczęła się 2 maja 1915 roku przyniosła wiele ofiar pochowanych w pięknie zaprojektowanych i położonych cmentarzach usianych w zachodniej części Beskidu Niskiego. Wiele z nich położonych jest nas szczytach gór (np. Rotunda) lub w innych trudno dostępnych miejscach, co może być celem atrakcyjnych pieszych wycieczek.

 5. Jazdy konne w Beskidze Niskim

  Beskid Niski to raj dla planujących wypoczynkek w siodle. Piękne obszerne doliny, niezbyt strome zbocza, wiele szlaków konnych, stadniny oferujące zarówno jazdę terenową jak i możliwość stawiania pierwszych kroków zachęcają do przyjazdu w Beskid Niski. W Beskidzie Niskim znajduje się największa w Europie stadnina Koni Huculskich "Gładyszów" w której hodowanych jest 250-300 koni tej rasy, ale także mniejsze stadniny jak Stara Cegielnia w Gładyszowie, czy Osława w Wysowej-Zdrój. Hucuły dzięki swojemu przyjaznemu nastawieniu do człowieka, dużej inteligencji i wytrzymałości idealnie nadają się do rajdów konnych, ale także pracy z dziećmi, hipoterapii i psychoterapii.

 6. Uzdrowiska Beskidu Niskiego

  Nie ma drugiego takiego regionu w Polsce aby na przestrzeni 100 km znajdowało się aż 5 uzdrowisk. Od zachodu Beskid Niski ograniczna pełna gwaru Krynica-Zdrój, na wschodzie położony jest malowniczy Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój, a w centrum Wapienne i najbardziej atrakcyjna krajoznawczo Wysowa-Zdrój z pięknym parkiem zdrojowym, pijalnią, parkiem wodnym i położonym w centrum Starym Domem Zdrojowym. Wysowa-Zdrój położona w dolinie rzeki Ropy, w rozległej niezalesionej dolinie otoczonej wzgórzami Wysoty, Ostrego-Wierchu i Koziego Żebra. W Wysowej wydowbywane są wody mineralne i lecznicze z dużą zawartością naturalnego jodu i wielu innych składników mineralnych.

 7. Zalew Klimkówka - jezioro w górach

  W Beskidzie Niskim, w dolinie rzeki Ropy znajduje się zaporowe Jezioro Klimkówka. Pięknie i malowniczo położone przyciąga zwolenników wypoczynku nad wodą. Nad Zalewem znajdują się kąpieliska, wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych oraz szkoła windsurfingu i katesurfingu. Silne wiatry wiejące z południa i południowego wschodu zachęcają do pływania z żaglem. Jezioro Klimkówka jest także rajem dla wędkarzy. Ze względu na jesienne obniżanie pozomu wód w zbiorniku wypoczynek nad jeziorem zdecydowanie lepiej jest planować w pierwszej połowie lipca.

Podziel się: