Wycieczki piesze

Szlaki piesze i konne

Beskid Niski to prawdziwy raj dla piechurów. Można śmiało powiedzić, że są to góry nieco zapomniane przez turystów. To tutaj zdarza się, że wędrując cały dzień spotkasz na swoim szlaku tylko dzikie zwierzęta. W Beskidzie Niskim jest wiele atrakcyjnych miejsc które warto odwiedzić, a w pobliżu których przebiegają szlaki turystyczne. Mam tu na myśli np. piękne cerkwie i kościoły wchodzące w skład Szlaku Architektury Drewnianej, czy cmentarze będące pamiątką Bitwy Gorlickiej z 1915 r.

turyści w Beskidzie Niskim

Beskid Niski oznakowany jest szlakami pieszymi, rowerowymi i końskimi. Najlepiej oznakowane są szlaki piesze, których znaczna ilość została ostatnio odnowiona, poprawiona. Nieco gorzej prezentują się szlaki konne. Znaków tych jest zdecydowanie mniej (kwadrat w kolorze białym z kolorowymi kółkiem), ale wsparciem mogą być jeszcze tablice kierunkowe, które mogą ułatwić orientację w terenie. Najgorzej oznakowane są szlaki rowerowe, dlatego przy wędrówkach pieszych po tych trasach zalecamy szczególną ostrożność.

Przez Beskid Niski prowadzi Główny Szlak Beskidzki. W pobliżu naszego domu znajduje się także Lackowa (997 m n.p.m. (najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po stronie polskiej), będąca łakomym kąskiem dla zdobywców Korony Gór Polskich.

Siwejka czyli Szwejka

W pobliżu naszego domu znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, gdzie warto wybrać się na spacer. Proponujemy wycieczki: właśnie na Lackową, do Bielicznej, na Przełęcz Hutniańską, na przełęcz Lipka oraz do Czertyżnego i na Bziany Las. Na zaawansowanych turystów czeka wycieczka przez Wysową na św. Górę Jawor i powrót przez Ostry Wierch. Obowiązkowo także prosimy o wdrapanie się na Siwejkę - tam na górze poszukajcie niespodzianki - tabliczki takiej jak na zdjęciu. Wędrówki te (za wyjątkiem Lackowej i Góry Jawor) to wycieczki 2-3 godzinne.

Przejeżdżając w Beskid Niski możesz, wędrując po górach, zdobywać odznaki W KRĘGU LACKOWEJ. Pomysł odznak zrodził się, aby zachęcić naszych Gości do poznawania pieszo Beskidu Niskiego. Dzięki odznakom o wiele łatwiej jest także przekonać dzieci do wędrówek po górach. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat odznaki W KRĘGU LACKOWEJ oraz z trasami do spacerowania i biegania, które przygotowaliśmy dla WAS [WIĘCEJ].

 

Co powinieneś wiedzieć wędrując pieszo po Beskidze Niskim?

  • Beskid Niski nie bez powodu nazywany jest Beskidem Dzikim. Mimo, że pomiędzy poszczególnymi dolinami odległości nie są duże, to strome podejścia, niewielka ilość turystów, dziewicza przyroda, zmienna pogoda powodują, że może nie być łatwo.
  • Zapas wody, okrycie głowy przed słońcem, kurtka przeciwdeszczowa, telefon, power bank, mapa papierowa, czołówka - to elemanty wyposażenia, które zawsze powinieneś mieć przy sobie na wycieczce w góry.
  • Często w Beskidze Niskim znajdujesz się w miejscu bez zasięgu, w którym możesz skorzystać tylko z mapy papierowej lub z mapy offline w telefonie. Przed wyruszeniem w Beskid Niski pobierz bezpłatną aplikację Traseo z nasza mapą Atrakcje Beskidu Niskiego. Łatwiej będzie Ci się odnaleźć i wrócić :-)
Podziel się:

Ropki w obiektywie