Zalew Klimkówka

Zalew Klimkówka

Budowę zapory na rzecze Ropa  rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Zapora wodna przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar i Ubocz. Zalew ciągnie się na długości ponad 5 km, z cofką dochodzącą pod Uście Gorlickie. Linia brzegowa jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie - niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego.

Wody spiętrzonego jeziora zalały całość terenu zabudowanego dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko ponad taflą wody.

Powstanie zalewu w Klimkówce wiąże się z nowymi funkcjami turystyczno – rekreacyjnymi terenów wokół jeziora oraz całego Beskidu Niskiego. Wybrzeże pomiędzy szosą a jeziorem jest stopniowo zagospodarowywane, niestety, dość chaotycznie. Na cyplu położonym ok. 1 km od zapory znajduje się ośrodek wypoczynkowy z przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego (jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione), kąpieliskiem i obiektami gastronomicznymi. Tam również posterunek WOPR i policji wodnej.

Zalew w Klimkówce jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów w rejonie Wysowej Zdrój i Gorlic. Zaplecze socjalne nad zalewem ograniczone jest do minimum. Nie ma kabin do przebierania, toalet, pryszniców. Uboga w tym rejonie jest także oferta gastronomiczna. Brakuje wyznaczonych miejsc parkingowych. Te niedogodności zapewne dla wielu z Was zrekompensują wspaniałe widoki i niewielka ilość plażowiczów w środku tygodnia nawet w szczycie sezonu.

Nad zalewem jest kilka wypożyczalni sprzętu wodnego. W zdecydowanej większości jednak jest to sprzęt mający swoje lata świetności już dawno za sobą, ale uczciwie trzeba przyznać, że jest on zadbany i czysty.

W tym rejonie istnieje atrakcyjna basa noclegowa. W niedużej odległości (6 km), w Ropkach znajduje się gospodarstwo Siwejka. Idealne miejsce wypadowe zarówno w góry jak i nad wodę. [więcej>]

Podziel się:

Wysowa Zdrój i okolice