Trasa rowerowa do Blechnarki

Trasa rowerowa z Ropek do Blechnarki

Cechy trasy:

  • długość: 24,1 km
  • suma podjazdów: 655 m
  • suma zjazdów: 655 m
  • najwyższy punkt: 694 m n.p.m.
  • stopień trudności: łatwa
  • kod trasy w aplikacji Traseo: 252830

Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił na górskiej trasie, ale nie jesteś pewny swoich możliwości proponujemy wycieczkę do Blechnarki. Trasę określam jako łatwą. Po drodze 3 podjazdy do pokonania ale dasz radę. Ruszamy z Siwejki kierując się za szlakiem niebieskim i czerwonym w głąb Ropek. Zaraz po lewej mijamy jeziorko nad którym urzaduje siwa czapla i czarny bocian, a nieco dalej po prawej zabudowania po nieistniejącym PGR.

 

Po przejechaniu 1,2 km znajdujemy się w centrum Ropek. Szlak czerwony odbija w prawo, a my kierujemy się za niebieskimi znakami w lewo. Po prawej stronie pensjonat przebudowany ze starej szkoły, a na wprost dom zbudowany na wzór dworu alkierzowego. Z tyłu za nim cmentarz - można do niego dostać się objeżdżając dom z prawej lub lewej strony. Przy cmentarzu najdowała się cerkiew, która aktualnie zdobi muzeum w Sanoku gdzie została przeniesiona.

  

Rozpoczynamy wspinaczkę na Przełęcz Hutniańską. Po drodze okazja na odpoczynek - po lewej stronie mijamy chyżę w której przy odrobinie szczęścia można załapać się (odpłatnie) na domowe ciasto i kawę. Po przejechaniu blisko 3,5 km od początku trasy docieramy do Przełęczy. Nagrodą za wysiłek są piękne widoki i ławeczka która jakby na nas czekała. Druga dobra wiadomość to fakt, że teraz będzie bardzo szybki zjazd mało uczęszczaną drogą asfaltową do Wysowej-Zdrój.

 

Zjeżdżamy w ciągu kilku minut do centrum uzdrowiska. Po lewej kościół katolicki przy którym skręcamy w prawo w stronę Blechnarki. Jesteśmy w Wysowej-Zdrój. Po prawej mijamy delikatesy (być może warto wskoczyć na jakieś małe zakupy), a za chwilę po lewej park zdrojowy z jego licznymi atrakcjami. W środku parku zdrojowego znajduje się Stary Dom Zdrojowy, w którym można zakosztować wykwintnych ciast oraz pijalnia gdzie czekają na strudzonych wody zdrojowe.  Kierujemy się za drogą na południe w stronę granicy. Po prawej mijamy cerkiew prawosławną w Wysowej-Zdrój, a następnie cerkiew o takim samym obrządku w Blechnarce.

Licznik pokazuje przejechane 10 km. Kończy się asfalt. Droga szutrowa na wprost prowadzi na Przełęcz Wysowską i granicę, a my skręcamy w lewo w bardzo dobrze utwardzoną drogę. Prowadzi ona łagodnie pod górę, a my mamy sposobność zachwycania się niezwykłymi tamami bobrowymi zbudowanymi na strumieniu po prawej stronie. Po przejechaniu kolejnego kilometra w prawo odchodzą znaki prowadzące do schowanego na zboczu cmentarza nr 49 z okresu I Wojny Światowej. Koniecznie trzeba tam być.

Jesteśmy przed drugim ostrym podjazdem. Spinamy pośladki i w górę. To zaledwie 500 metrów ale wymaga od nas wzmożonego wysiłku. Dojeżdżamy do najwyższego punktu naszej wycieczki. Stąd w dół do Wysowej-Zdrój. Wjeżdżamy od góry więc jeżeli nie potrzebujemy kolejnego popasu w parku to skręcamy w Wysowej w stronę Ośrodka Wypoczynkowego Zacisze. Droga asfaltowa którą chwilę się poruszamy przechodzi przy ośrodku w szutrową, a my wspinamy sie na trzeci - najłagodniejszy podjazd. Na jego szczycie niespodzianka. Duża wiata z ławami i miejscem na ognisko - idealny punkt na ostatni popas.

Ruszamy w dół przez Markowiec. Droga szutrowa na granicy lasu przechodzi w asfaltową. Docieramy do cerkwi Prawosławnej w Hańczowej. Do końca wycieczki pozostało zaledwie 2,5 km. Nie pora na łzy tylko ruszamy za drogą do domu. Znak Ropki 2,3 oznacza, że rozpoczynamy niewielki podjazd asfaltem do góry, by za chwilę "pędzić" trawersem do Ropek. W kierunku południowym otwiera się piękny widok na Przełęcz Wysowską. Tam przed chwilą byliśmy. Skręcamy w lewo w drogę szutrową w dół. Jeszcze 500 metrów i jesteśmy w domu gdzie czeka gorący prysznic i zasłużony odpoczynek. 

 

Poznaj także inne nasze wycieczki rowerowe >>>

Potrzebujesz noclegu? >

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim