Weekend w górach. Wiosna w Beskidzie Niskim

Wreszcie nadeszła prawdziwa wiosna. Kilka ciepłych dni sprawiło, że drzewa owocowe zamieniły się w bukiety kwiatów, a łąki w prawdziwe morze zachwycające kolorami zieleni. Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku, gdzie jasne i żywe kolory drzew liściastych przeplatają się z ciemną zielenią lasów świerkowych i jodłowych. To idealny czas aby zaplanować wiosenny pobyt w górach i wyrwać się na weekend do Ropek w Beskidzie Niskim.

 

Gdzie pojechać na wiosnę w góry?

Jak przychodzą pierwsze ciepłe dni, to zaczynasz zastanawiać się jak spędzić weekend z bliskimi. Gdzie wyjechać? Jeżeli chcesz poszukać wiosny w górach to warto pamiętać, że gdy na nizinach już masz za sobą wiele ciepłych dni, to w górach zastaniesz przedwiośnie, i możliwe, że natkniesz się jeszcze na śnieg. Dlatego jeżeli chcesz bezpiecznie odpocząć, to wyprawy w Tatry i wyższe partie Beskidów pozostaw na lato lub wczesną jesień, a zawiń do nas w Beskid Niski, gdzie góry wznoszą się 700-1000m n.p.m. i już w kwietniu wędrowanie jest przyjemne i bezpieczne.

Wiosna w Ropkach

Wiosna w Beskidze Niskim przychodzi stosunkowo szybko, a gdy roślinność dostanie tylko trochę wody z wiosennego deszczu, to wszystko niemal w ciągu kilku dni eksploduje zielenią, by w czerwcu osiągnąć swoje apogeum. Piękne kwitnące łąki są ozdobą tego regionu. Zerknijcie na zdjęcie poniżej zrobione przed wakacjami w Ropkach - właśnie tak jest o tej porze roku. Kolorowo i bajkowo.

 

Wiosna w Beskidzie Niskim. 5 powodów dla których musisz tu być

Zależnie od tego czego potrzebujesz możesz mieć różne motywy, aby spędzić wiosenny weekend w Beskidzie Niskim. My wybraliśmy 5 powodów dla których powinieneś przyjechać. Czy zgadzasz się z naszymi propozycjami? A może znajdziesz inny pretekst aby tu być?

 

1. Przebiśniegi - gdy tylko wiosna zapuka w Beskid

  • Gdy jeszcze śnieg miejscami zalega w górach, a przyroda dopiero budzi się ze snu, to już w lutym na terenie Beskidu Niskiego, a w szczególności na Chełmie, Jaworzynie Konieczniańskiej i Ostrym Wierchu można spotkać naturalne stanowiska znajdujących się pod ochroną przebiśniegów. Są one charakterystyczne dla żyznych buczyn karpackich, a ze względu na swoje wyjątkowo wczesne pojawienie się stanowią ważne źródło pożywienia dla pszczół. Przebiśniegi dorastają do 15 cm wysokości, często tworząc efektowne kępy.

 

2. Wyruszaj na polowanie z obiektywem

  • Fauna w Ropkach jest typowa dla Beskidów. Dużej liczebności zwierzyny sprzyja słabe zaludnienie i rozległe obszary leśne. Spotkasz tutaj m.in.: jelenie, łanie, rysie, lisy, orliki. Nad jeziorko w Ropkach wczesną wiosną przylatują gągoły, a gniazduje siwa czapla i czarny bocian. Gdy zejdą śniegi w lasach, w wilgotnych jarach możesz natknąć się na salamandry. W wielu miejscach Beskidu Niskiego, na licznych rzekach i potokach zadomowiły się bobry budując efektowne żeremia.

Fauna - Beskid Niski

 

3. Czyste powierze i niewykła przyroda

  • Faktycznie wiosna w Beskidzie Niskim powala Ci zachwycić się tym miejscem. Piękno docenisz zarówno w kwietniu, gdy buki eksplodują zielenią, ale nie przysłonią jeszcze widoków, a także w maju i czerwcu, gdy łąki w dolinach zakwitną. Wiosną w Beskidzie Niskim więcej zobaczysz. Odsłonią się miejsca po wysiedlonych wsiach, cmentarze łemkowskie i te z I Wojny Światowej, a także cerkwie zwykle skryte wśród drzew. Beskid Niski to także okazja, aby bezpiecznie pooddychać - powietrze jest tu wyjątkowo czyste. 

wiosna-beskid-niski-buki eksploduja

 

4. Możliwość różnorodnej aktywności zależnie od potrzeb

  • Lubisz weekend spędzać aktywnie? Zapraszamy na piesze wędrówki lub wycieczki rowerowe. Z Ropek prowadzi wiele wariantów tras o różnej skali trudności. Wszystkie proponowane trasy są skatalogowane na naszej stronie w zakładce wycieczki piesze lub trasy rowerowe. Dla amatorów jazdy konnej naprzeciwko agroturystyki Siwejka znajduje się stadnina "Chyże Konie" gdzie istnieje możliwość umówienia się na naukę jazdy konnej lub jazdę w terenie.

wiosna-aktywnie-w-beskidzie-niskim

 

5. Weekend w Beskidzie Niskim w rytmie slow life

  • Podstawowe zasady slow life to skupienie się na jakości, a nie ilości, dbanie o zdrowie, środowisko i relacje z innymi ludźmi, a także dążenie do równowagi między pracą, a przyjemnościami. I taki właśnie jest Beskid Niski, gdzie łatwo jest uspokoić tempo życia, poleniuchować, poczytać, wypocząć, ale też ciekawie spędzić czas. Jeżeli chcesz doświadczyć prawdziwego slow life musisz tu być. Cisza i pustka w górach, to prawdziwe bezturyście które pomoże w złapaniu równowagi. Ostatnio spotkałem się z taką opinią, że tak jak w piosence której słowa mówią o jesieni "A w górach nie ma już nikogo", wiosną w Beskidzie łatwiej spotkać łanie niż ludzi.

wiosna-lezaki-slowlife

 

Propozycja na wiosenny spacer w Beskidzie Niskim

Beskid Niski obfituje w wiele miejsc, które obowiązkowo trzeba odwiedzić. W najbliższej okolicy Ropek sa to: Przełęcz Lipka, Przełęcz Hutniańska, Dolina Bieliczna. Pierwsze dwie z wybranych tras maja zaledwie niecałe 7 km i jak na wiosenny rozruch dla każdego będą odpowiednie. Każdy z tych wariantów można wydłużyć tworząc pętle po 15-20 km. I tak wycieczkę na Przełęcz Lipka warto wydłużyć o wizytę w Czertyżnym, Przełęcz Hutniańską o wizytę w Wysowej-Zdrój, a Bieliczną o Ostry Wierch lub nawet Lackową. Wszystkie proponowane trasy opisane są na naszej stronie w zestawieniu szlaków turystycznych i tras wycieczkowych w Beskidzie Niskim.

 

 

Przygotuj się na wypad w góry

Poniżej podajemmy kilka wskazówek jak przygotować się do wiosennej wycieczki w góry. Zasadniczo, w przypadku Beskidu Niskiego niewiele jest tutaj różnic w stosunku do pory letniej czy jesieni. Choć powiedzenie "kwiecień plecień..." pokazuje jak może być w górach w kwietniu, gdzie nawet zimowa aura może Cię przywitać, to aktualnie na kilka dni przed wyjazdem pogodę stosunkowo dokładnie jesteś w stanie przewidzieć i wówczas możesz wybrać naszą ofertę last minute. Dostępność noclegów i cenę możesz sprawdzić na naszej stronie w zakładce REZERWACJA.

Paktyczne wskazówki przed wyjazdem na wiosnę w góry:

  1. Odpowiednia odzież, a w szczególności buty (najlepiej z membramą nieprzemakalną). Zapewne wiosną będzie więcej w górach błota, więc musisz być na to przygotowany. Weź trochę zapasowej odzieży - na wypadek zimna i do przebrania po wycieczce.
  2. Mapa Beskidu Niskiego z aplikacji TRASEO. Jest darmowa i działa offline.
  3. Plan na wypad. Dobrze mieć zaplanowaną wcześniej trasę i plan weekendu w górach.
  4. Zapisz w telefonie numer do GOPR: 601 100 300 w sytuacji kryzysowej na pewno go nie będziesz pamiętał.

 

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim