Gdzie na narty? Wyciągi narciarskie w Beskidzie Niskim

Gdzie na narty?

Beskid Niski to chyba jeden z nielicznych rejonów w górach gdzie przyroda wygrywa jeszcze rywalizację z popularnością miejscowości. Dlatego też w samym Beskidzie Niskim wyciągi narciarskie zlokalizowane są tylko w Smerekowcu i na Magurze Małastowskiej, a dla bardziej spragnionych zróżniocowanych tras narciarskich pozostaje wyprawa do Tylicza i Krynicy Zdrój. W tym kontekście lokalizacja naszego gospodarstwa Siwejka jest idealna. Z naszego domu wszędzie jest blisko, niezależnie gdzie chcesz poszusować na nartach.

stoki_narciarkie_czas_dojazdu

Wielu naszych Gości przyjeżdża do Ropek aby zetknąć się z miejscem pustym i dzikim i często nie zamierza nawet wyruszać na stoki narciarskie preferując zabawy na śniegu wokół domu, piesze wycieczki, spacery na biegówkach lub wyjazdy na lodowisko na Orliku w Wysowej-Zdrój. Dla zainteresowanych poniżej prezentujemy obszerny opis stacji narciarskich z których można korzystać.

Szkolenie narciarskie - od czego zacząć?

 

Gdzie na narty w Tyliczu?

W Tyliczu znajdują się dwie stacje narciarskie. Stacja Master-Ski oraz Tylicz-Ski. Stacje te mocno ze sobą rywalizują o Klienta oferując wiele udogodnień i atrakcji. Np. bezpłatny parking, bezpłatny ski-bus dowożący nawet pod stoki narciarskie z Krynicy, zawody narciarskie dla najmłodszych, ogniska z góralską muzyka itp.

 

Stacja narciarska Master-Ski w Tyliczu

Centrum narciarskie Master-Ski to ośrodek dla rodzin z dziećmi położony w samym sercu Tylicza. Łagodne, szerokie trasy przygotowane z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem sprawią, iż każdy będzie mógł znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce.

Dzięki niezbyt dużemy nachyleniu stoków oraz duszej powierzchni stacji narciarskiej niewątpliwym atutem jest utrzymywanie sie bardzo dobrych warunków do jazdy przez cały dzień. Stacja dysponuje wyciągami krzesełkowymi o długości 1000 i 700 metrów, dwoma wyciągami orczykowymi o długości 600 i 500 m, taśmą dla uczących się 120 m. W kompleksie znajduje sie kilkanaście tras zjazdowych o różnej trudności, przeważają jednak trasył atwe. Wszystkie trasy znajdują się na zboczu jednej góry. Karnet dzienny do 15.00 - 90 zł (ulgowy 85 zł); 4-godzinny - 80 zł (ulgowy 75 zł). Na szczególną uwagę zasługuje karnet wieczorny od 15.00 do 20.00 za 50 zł ulgowy (45 zł).

mapa-stacja-narciarska-master-ski_1200_1

Plusy: bardzo dobra lokalizacja, obszerne dwa bezpłatne parkingi, bardzo dobrze zorganizowane szkolenie narciarskie, zawody narciarskie dla dzieci, bezpieczna ilość narciarzy na trasach, wygodna 6-osobowa kolej krzesełkowa.

Minusy: bardzo duża liczba szkółek narciarskich, duże kolejki do wypożyczalni i spore zamieszanie przy kasach gdzie znajduje się punkt spotkań z instruktorami narciarskimi, w ciągu dnia kolejki do wyciągów, żmudne wejście z jednego z parkingów po metalowych schodach pod wyciąg.

 

Stacja narciarska Tylicz-Ski w Tyliczu

Tylicz Ski to niewielka stacja narciarska o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu i o stokach narciarskich o różnej trudności. Łącznie 6 km zróżnicowanych tras umożliwia zarówno naukę jak i doskonalenie jazdy na nartach. Dwa wyciągi krzesełkowe – położone na dwóch stokach o rożnym nachyleniu pozwalają dobrze dopasować górę do umiejętności Twoich i Twojego dziecka. Dla dziecie małe wyciągi: taśmowy i orczykowe: żółwik, zajączek i miś. 5 km tras narciarskich o zróżnicowanym nachyleniu.

Plusy: bardzo dobra lokalizacja, obszerne bezpłatne parkingi na 1000 samochodów, trasy o zróżnicowanej trudności,  w pobliżu trasy do uprawiania narciarstwa biegowego, atrakcyjne ceny. Najtańszy karnet wieczorny - zaledwie 40 zł.

Minusy: duże kolejki w godzinach szczytu. Szybko tworzą się muldy. Niektóre trasy bardzo wąskie.

 

Gdzie na narty w Krynicy-Zdrój?

Krynica-Zdrój obok Zakopanego często nazywana jest zimowa stolica Beskidów. Ze względu na swoje położenie u stóp Jaworzyny Krynickiej rozwinęło się narciarstwo zjazdowe z ciekawymi i urozmaiconymi trasami właśnie na jej zboczach. Ponadto w tym rejonie na Słotwinach mamy stację narciarską Słotwiny Arena z nowoczesną 6-osobowa koleją krzesełkową oraz obok kompleks Słotwiny oraz Stacja narciarska Henryk w centrum Krynicy.

 

Stacja narciarska Słotwiny Arena w Krynicy

Stacja narciarska Słotwiny Arena dysponuje dwoma bardzo nowoczesnymi wyciągami  krzesełkowymi - kolej 6-osobowa z osłonami o długości 720 m oraz wyciąg krzesełkowy o długości 390 m. Na terenie Słotwiny Arena znajduje się 12 tras zjazdowych o różnej skali trudności, mierzących w sumie 6,5 km długości. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oprócz kolejek krzesełkowych, jest nowoczesny wyciąg taśmowy SUNKID oraz „Zimowy plac zabaw Kubuś-Ski” na wyciągu szkoleniowym dla dzieci. Na terenie stacji znajduje się wieża widokowa w koronach drzew o unikalnej drewnianej konstrukcji.

Plusy: bardzo dobra lokalizacja u wylotu Krynicy w stronę Nowego Sącza, trasy o zróżnicowanej trudności,  bardzo komfortowe wyciągi z zasłonami, czynny od 8.00 rano, snowpark – 600m.

Minusy: najwyższe ceny karnetów 9-16 - 140 zł, 4 godz 120 zł.

 

Stacja narciarska Słotwiny w Krynicy

Ośrodek Narciarski SŁOTWINY zlokalizowany jest przy trasie wylotowej z Krynicy w kierunku do Nowego Sącza. Kompleks wyciągów narciarskich, z kolejką krzesełkową o długości 950 m i orczykiem o podobnej długości, sprawia że do dyspozycji mamy trasy o różnym poziomie trudności. Na miejscu wiele wypożyczalni sprzętu. Oprócz oferty dla narciarzy na uwagę zasługuje oferta skierowana do snowboardzistów. U podnóża góry parking i wiele obiektów gastronomicznych.

Plusy: bardzo dobra lokalizacja u wylotu Krynicy w stronę Nowego Sącza, trasy o zróżnicowanej trudności,  czynny od 8.00 rano, umiarkowane ceny, ciekawy karnet poranny 8-10 za 50 zł.

Minusy: małe zróżnicowanie tras, kolejki do wyciągów,

 

Jaworzyna Krynicka z wyciągiem gondolowym w Krynicy

Najdłuższa w Polsce Kolej Gondolowa. Na stokach Jaworzyny Krynickiej jest wytyczonych 7 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km, z tego cztery posiadają homologacje FIS. Do dyspozycji narciarzy w sezonie zimowym, oprócz 6-os kolei gondolowej, dwóch 4-os kolei krzesełkowych, jest także 8 wyciągów orczykowych. Trasy narciarskie mają zróżnicowany stopień trudności. Najdłuższa trasa ma 2,6 km długości. Wszystkie trasy są ratrakowane, z możliwością sztucznego zaśnieżania. W pobliżu tras narciarskich bogata oferta gastronomiczna. Dolne stacje otoczone parkingiem dla kilku tysięcy samochodów, na których znajdują się liczne wypożyczalnie i szkoły narciarskie.

Jaworzyna Krynicka trasy narciarskie 

Plusy: bardzo dobra lokalizacja w centrum Krynicy, najdłuższe, wymagające trasy, zróżnicowane trasy dobrze osłonięte

Minusy: archaiczna kolejka gondolowa, wąskie, trudne i strome stoki, nieadekwatne ceny w stosyunbku do jakości - karnet 4h - 95zł, karnet dzienny 120 zł. Trasy słabo naśnieżane.

 

Pozostałe wyciągi krzesełkowe w okolicy Wysowej-Zdrój

Magura Ski Park w Małastowie

Stacja narciarska Magura Ski Park zlokalizowana jest w sercu Beskidu Niskiego. Dzieki dużej różnicy poziomów (aż 260 m),i górnej stacji położonej na wysokości 813 m pod szczytem Magury Małastowskiej trasa jest określana jako raczej trudna. Czteroosobowa kolej krzesełkowa ogsługuje jedną trasę zjazdową o długości aż 1400m. Przy dolnej stacji kolei krzesełkowej wyciąg narciarski Radzio o długości 60 m dla dzieci i osób rozpoczynających naukę.

Plusy: długa i ciekawa trasa przeznaczona dla zaawansowanych narciarzy. Kolej krzesełkowa o długości aż 1071,5m. Karnet 4 h - 80 zł

Minusy: trudny dojazd i mało wygodne parkingi, stacja uruchamiana jako jedna z ostatnich, przerwa techniczna na ratrakowanie w godz. 15-16.00

 

Oferta specjalna na ferie zimowe

Podziel się:

Ropki zimą

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim