Korona Gór Polski

Lackowa szczyt

Korona Gór Polski to lista 28 szczytów poszczególnych pasm górskich Polski. W założeniu miała to być lista zawierająca najwyższy szczyt każdego pasma. Ostatecznie za istotne uznano te z najwyższych szczytów, na które w chwili ustalania Korony Gór Polski prowadził znakowany szlak turystyczny.

Lackowa

Korona Gór Polski zatwierdzona została 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu zwołanym przez redakcję „Poznaj swój kraj”, inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. W sierpniu 2016 roku na liście członków Klubu Zdobywców znalazły się nazwiska ponad siedemnastu tysięcy członków, spośród których ponad tysiąc szczyci się godnościa zdobywcy korony Gór Polskich. Najwyższym szczytem Korony Gór Polski są oczywiście Rysy 2499 m n.p.m. a najniższym w Górach Świętokrzyskich Łysica 612 m n.p.m.

W Beskidzie Niskim najwyższym szczytem pasma górskiego jest Lackowa. Na liście szczytów KGP Lackowa znajduje się na 15 miejscu pod względem poziomu n.p.m. z wysokością 997 m. Wejście na Lackową jest jednym z poważniejszych wyzwań dla turystów zdobywających koronę. Utarło się, że wejście od strony Izb na Lackową jest najtrudniejszym podjeściem w Beskidach i pod względem trudności porównywane jest z wejściem na Rysy.

Skąd wchodzić na Lackową?

Zdobywanie Lackowej może stanowić poważne wyzwanie, szczególnie wtedy, gdy pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem. Wielu zdobywców ropoczyna zdobywanie Lackowej wcześnie rano traktując nasz dom zlokalizowany w Ropkach jako bazę wypadową. Jesteśmy usytuowani w niewielkiej odległości od Lackowej, a przejście przez Bieliczną do Izb i wejście na Lackową oraz powrót przez Przełęcz Pułaskiego i Ostry Wierch jest bardzo przyjemną całodzienną wycieczką. Poznaj opis trasy wejścia na LACKOWĄ.

Podziel się:

Lackowa - Korona Gór Polskich

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim