Zapraszamy na rowery w Beskid Niski. Turystyka rowerowa w Beskidzie Niskim to bardzo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Możesz o wiele więcej zobaczyć, dzięki temu, że przemieszczasz się szybciej niż turysta pieszy. Docierasz też do zakątków i miejsc, do których samochodem nie możesz się dostać.
Beskid Niski poprzecinany jest wieloma szutrowymi drogami leśnymi, asfaltowymi o małych ruchu i ściażkami, które oddzielają sąsiadujące ze sobą doliny. Przejazdy przez średniowymagające przełęcze i potem - szybkie zjazdy są bardzo dużą atrakcją dla rowerzystów o różnym poziomie zaawansowania. Wspaniała, dzika przyroda, piękne widoki i pozostałości minionej epoki: cmentarze z I wojny światowej oraz liczne kościoły i cerkwie czekają na WAS.
Planując trasy rowerowe pamiętaj, aby dostosować wycieczkę do możliwości jej uczestników. Beskid Niski to są góry i dzieci oraz osoby mniej zaprawione będą "zmuszone" na trudniejszych podjazdach prowadzić rower. Zakakceptuj to i ciesz się otaczającą Cię przyrodą - to przecież nie ma znaczenia. Droga jest celem! Ponieważ jesteś ma urlopie więc pamiętaj, że nigdzie się nie spieszysz. Na obiad mamy nadzieję, że zdążysz wrócić :-)
Trasy przez nas proponowane zaczynają się w Ropkach. Jest to miejsce dające najwięcej możliwości zarówno dla rowerów górskich, graveli, a nawet rowerów szosowych. Zapraszamy do aktywnego spędzania urlopu na "naszych" szlakach rowerowych. Okolice Ropek, Wysowej Zdrój to wręcz idealne miejsce do planowania wycieczek rowerowych. W połączeniu z naszą darmową mapą zapewni Wam bezpieczną drogę prosto do celu. Nasze propozycje wypraw znajdujące się na mapie to wariant dla rowerzystów preferujących jazdę w terenie. To najczęściej połączenie leśnych ścieżek szutrowych i mało uczęszczanych dróg asfaltowych. Na końcu także sugerujemy warianty typowo asfaltowe dla rowerzystów szosowych.
Przygotowaliśmy trasy mające swój początek w Ropkach. Posortowaliśmy je od najłatwiejszych do najtrudniejszych ze względu na ukształtowanie terenu i ich długość. Trasy te umieszczone są na naszej mapie. Trasy te mimo różnego stopnia trudności wymagają ogólnej sprawności fizycznej. Poniżej zestawienie wycieczek dla posiadaczy rowerów górskim i graveli.
Trasa rowerowa o długości 24,1 km. Stopień trudności: łatwa.
Można powiedzieć: łatwo i przyjemnie. Rozpoczynając przygodę na rowerze górskim po Beskidzie Niskim warto zacząć od tej trasy. Po drodze 3 razy musimy zredukować przełożenia, gdyż czekają nas niezbyt wymagające pojazdy. Poza tym bardzo łatwo. Droga prowadzona drogami szutrowymi i bardzo mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. Nadaje się do ciągnięcia przyczepki choć w jednym miejscu trzeba pokonać potoczek (jest obok kładka, ale z przyczepką na nią bym się nie pakował). Trasa widokowa. W Blechnarce cmentarz wojenny nr 49, który może być głównym celem wycieczki (trzeba do niego podejść 5 minut zostawiając rowery przy drodze). Trasa w formie niemal ósemki więc dwa razy przejeżdżamy przez Wysową-Zdrój. [Pełny opis trasy do Blechnarki>]
Trasa rowerowa o długości 25,8 km. Stopień trudności: średni.
Ciekawa trasa prowadząca z Ropek do Hańczowej, Czarnej i Śnietnicy gdzie możemy zobaczyć drewniane zabytkowe kościoły i cerkwie. Trasa widokowa. Szlak w formie pętli. Niezwykle ciekawe dwa odcinki: mało znana droga w stronę Uścia Gorlickiego prawym brzegiem rzeki Ropy oraz podjazd na przełęcz w Czarnej bardzo dobrze utrzymaną stokówką, gdzie po drodze zbaczając nieznacznie z drogi, można odnaleźć wodospad. [Pełny opis trasy do Czarnej>]
Trasa rowerowa o długości 27,4 km. Stopień trudności: średni.
W połowie wytyczona jest drogami szutrowymi, a w połowie bardzo mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi. W czasie przejazdu tą trasą nie minął nas ani jeden samochód. Po drodze dwa podjazdy. Pierwszy na przełęcz Lipka, a drugi - nieco bardziej wymagający w drodze powrotnej - na przełęcz Czerteż. Pozostałe odcinki raczej łatwe. Z popasami bez pośpiechu można ją pokonać w 3 godziny. Dodatkową atrakcją jest konieczność sforsowania w Czertyżnem rzeki Biała - ze względu na poziom wody nie zawsze się to udaje :-) [Pełny opis trasy Wokół Banicy>]
Trasa rowerowa o długości 32,2 km. Stopień trudności: średni
Trasa poprowadzona głównie mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi z dwoma niewykle atrakcyjnymi odcinakmi szutrowymi: ze Skwirtnego przez Banne i od bazy studenckiej w Regietowie do Zdyni. Można ta trase pokonać bez pośpiechu w 3 godziny. Trasa wprawdzie omija Rotundę, ale można opcjonalnie zostawić rowery w Bazie Studenckiej a na szczyt wybrać się pieszo (tam i z powrotem to około 60 minut). [Pełny opis trasy Wokół Rotundy>]
Trasa rowerowa o długości 35 km. Stopień trudności: średni.
Trasa prowadzi głównie drogami asfaltowymi. Niewielka ilość podjazdów (głównie na drogach asfaltowych) sprawia, że jest to bardzo przyjemna wycieczka z odpoczynkiem nad urokliwym Jeziorem Klimkówka. [Pełny opis trasy Nad Jezioro Klimkówka>]
Trasa rowerowa o długości 36 km. Stopień trudności: trudna.
1200 metrów przewyższeń wpływa na trudność tej trasy rowerowej. Jeżeli chcesz się spóźnić na obiad to ta trasa jest dla Ciebie ;-) Najtrudniejsze fragmenty to krótki podjazd z Banicy w kierunku Czyrnej, Podjazd pod Piorunkę (740 m n.p.m.) oraz podjazd na przełęcz Perehyba (826 m n.p.m.) [Pełny opis trasy do Mochnaczki>]
Wycieczka rowerowa do uścia Gorlickiego
Ropki - Hańczowa - Kwiatoń - Uście Gorlickie - Hańczowa - Ropki
długość 19,3 km; czas przejazdu 1h 30 min
Wycieczka rowerowa do Regietowa
Ropki - Hańczowa - Kwiatoń - Smerekowiec - Regietów - Skwirtne - Hańczowa - Ropki
długość 24,1 km; czas przejazdu 1h 45 min
Wycieczka rowerowa do Czarnej
Ropki - Stawisza - Śnietnica - Czarna kościół - Hańczowa - Ropki
długość 25,1 km; czas przejazdu 2h 25 min
Wycieczka rowerowa wokół zalewu Klimkówka
Ropki - Uście Gorlickie - tama na Klimkówce - Łosie - Nowica - Oderne - Uście Gorlickie - Hańczowa - Ropki
długość 46,6 km; czas przejazdu 5h 10 min
Stworzyliśmy miejsce przyjazne rowerzystom. Wynika to z naszego zaangażowania i pasji do spędzania wolnego czasu aktywnie. Wiele udogodnień a w szczególności własna mapa i własne propozycje tras rowerowych niech będą dla Was zachętą do wybrania naszego domu na wypoczynek.
W Beskid Niski można przyjechać z własnym sprzętem rowerowym lub wypożyczyć go na miejscu. Każda opcja ma swoje wady i zalety. Jeżeli planujesz regularną jazdę na rowerze to zapewne przywiezienie swojego roweru ma sens. Jeżeli jednak chciałbyś zobaczy jak to jest i być może wybrać się na jedną lub dwie wycieczki rowerowe to należy rozważyć, czy nie prostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rowerów dostępnych w wypożyczalni. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi wypożyczalni rowerów [więcej>].
W naszym gospodarstwie oferujemy zarówno możliwość przechowania jak i wypożyczenia rowerów. Dla naszych Gości przygotowaliśmy garaż rowerowy. Wasze rowery nie będą musiały nocować w bagażniku lub pod chmurką. Nasze doświadczenia podpowiadają nam, że oprócz naszego sprzętu mieści się swobodnie w naszej przechowalni rowerowej 25 jednośladów - dla każdego starczy miejsca. Garaż jest zamykany na klucz, tym samym rowerki są bezpieczne. W naszym rowerowym domku znajduje się kilka gniazdek umożliwiających ładowanie rowereru elektrycznego, więc miłośnicy ebajków będą zadowoleni. Do Waszej dyspozycji jest stojak rowerowy i podstawowe narzędzia.
W celu zaplanowania wycieczki możesz użyć przewodnika rowerowego "Beskid Niski na rowerze" Wydawnictwa Compass lub skorzystać z propozycji opracowanych dla naszych Gości dostępnych na naszej mapie darmowej i opisanych poniżej na naszej stronie internetowej.
Przewodnik rowerowy "Beskid Niski na rowerze" Wydawnictwa Compass to bardzo ciekawa propozycja dla tych, którzy chcieliby skorzystać z oferty wydawnictwa Compass. Dostępny jest w formie drukowanej jak i w formacie pdf. Opisanych jest 20 autorskich tras rowerowych o różnym stopniu trudności o łącznej długości ponad 700 km. Przewodnik ten oferuje trasy w formie pętli. W Siwejce mieliśmy okazję gościć właściciela Wydawnictwa Compass, pana Romana i być świadkami z jaką pieczołowitością weryfikował trasy rowerowe do pierwszego wydania przewodnika "Beskid Niski na rowerze". Polecamy.
Od 2019 roku istnieje darmowa mapa szlaków rowerowych w Beskidzie Niskim. Mapa cały czas się rozwija więc warto przed przyjazdem w Beskid Niski pobrać jej aktualną wersję. Szlaki widoczne na mapie wytyczone zostały w zachodniej części Beskidu Niskiego i obejmują obszar od Krynicy do Krempnej. Aby skorzystać z darmowej mapy, należy zainstalować darmową aplikację Traseo. Po instalacji aplikacji i pobraniu mapy wystarczy wybrać wariant, którym chcemy podążać, a aplikacja nas poprowadzi pomagając nawigować w terenie.
Jeżeli podobają Ci się nasze szlaki rowerowe to z nich korzystaj. Jeżeli doceniasz naszą pracę, to udostępnij te trasy dalej. Jeżeli szukasz noclegu w przyjazdym miejscu dla rowerzystów do zapraszamy na POKOJE.