Gorlicki Bieg Górski - informacje i noclegi

Każdego roku jesienią w Wysowej Zdrój organizowany jest Gorlicki Bieg Górski. Bieg dostarcza biegaczom wielu wyzwań ze względu na bardzo ciekawą, urozmaiconą i wymagająca trasę biegnącą szlakami i ścieżkami w rejonie Wysowej-Zdrój.

Ponieważ dystans głównego biegu (poprzednio 22,5 km, a aktualnie 24 km) jest dla mnie dostępny ze względu na umiarkowaną odległość, to zdarzyło mi się kilkukrutnie w nim wystartować. Za każdym razem bieg dostarczył mi wiele pozytywnych emocji więc oceniam go bardzo pozytywnie.

Historia Gorlickiego Biegu Górskiego

Pierwszy Gorlicki Bieg Górski został zorganizowany przez Klub Kolarski Grupetto Gorlice w roku 2015. W pierwszej edycji uczestniczyło zaledwie 79 osób. Kolejne lata przyniosły wzrost zainteresowania biegiem. Było to związane z atrakcyjną trasą, dobrą organizacją, terminem który był mało kolizyjny z innymi biegami górskimi oraz umiarkowaną ceną wpisowego. Aż do roku 2021 trasa przebiegała z Ośrodka Wypoczynkowego Zacisze, następnie niebieskim szlakiem w kierunku Blechnarki, na przełęcz Wysowską i szlakiem granicznym aż do Przełęczy Regietowskiej. Trasa wiodła następnie wokół Rotundy aby ostatecznie wprowadzić biegaczy na szczyt, na którym znajduje się jeden z najpiękniejszych cmentarzy upamiętniających poległych żołnierzy z I Wojny Światowej. Następnie w dół czerwonym szlakiem do Regietowa i w górę jednym z najstromszych podejść w Beskidzie Niskim na Kozie Żebro od strony wschodniej. Po osiągnięciu szczytu zbieg do Wysowej-Zdrój zielonym szlakiem, gdzie w Ośrodku Wypoczynkowym Zacisze Zlokalizowana była meta. Gorlicki Bieg Górski w tej wersji cechował się parametrami:

DYSTANS: 22,5km
SUMA PRZEWYŻSZEŃ: 1057m
NAJWYŻSZY PUNKT: Kozie Żebro 847 m n.p.m.
OPŁATA: 40/50/70 zł
LIMIT CZASOWY: 4 godziny

W roku 2022 roku zmodyfikowana została trasa i wprowadzone zostały dwa dystanse.

 

Gorlicki Bieg Górski - jakie dystanse dla uczestników

Gorlicki Bieg górski to aktualnie dwa dystanse. Bieg główny to dystans 24 km i suma przewyższeń 1089m. Ultra Beskid Niski to trudniejsze wyzwanie, gdzie dystans ma 48 km i suma przewyższeń 2300m.

BIEG GŁÓWNY - trasa biegu

Trasa biegu rozpoczyna się w Wysowej-Zdrój w Ośrodku Wypoczynkowym Zacisze. Poczatkowo biegacze zbiegają do centrum Wysowej aby następnie zielonym szlakiem dostać się do granicy. Następnie szlakiem granicznym czerwonym przez Jawor, Płaziny docierają do Przełęczy Wysowskiej. Z Przełęczy do góry na Obycz, a następnie w dół (już szlakiem niebieskim do Przełęczy Regietowskiej), skąd w dół drogą do Regietowa. Z Regietowa po dotarciu na czerwony szlak wspinaczka na Kozie Żebro, a po osiągnięciu szczytu zbieg zielonym szlakiem do metry w Zaciszu.

DYSTANS: 24km
SUMA PRZEWYŻSZEŃ: 1089m
LIMIT CZASU: 5h
NAWIERZCHNIA:
Asfalt – 4 km
Drogi szutrowe – 4 km
Ścieżki leśne – 16 km

ULTRA BESKID NISKI - trasa biegu

Trasa Ultra Beskidu Niskiego start ma w tym samym miejscu. W Ośrodku Zacisze. Początkowo zbieg do Wysowej-Zdrój aby stamtąd niebieskim szlakiem ruszyć przez przełęcz Hutniańska do Ropek. Z centrum Ropek żółtym szlakiem na przełęcz Perehyba skąd szlakiem konnym i leśnymi ścieżkami trasa wiedzie pod cerkiew w Dolinie Bieliczna. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc Beskidu Niskiego. Trasa Ultra wiedzie wzdłuż rzeki Biała do Izb, aby po dotarciu do asfaltu poprowadzić bez szlaku w kierunku przełęczy Beskid. Z przełęczy szlakiem czerwonym słowackim trzeba wspiąć się na Lackową z której przez Przełęcz Pułaskiego i Cigielkę osiągnąć górę Jawor gdzie łączy się z trasą biegu głównego. Aż do Regietowa trasy idą tym samy szlakiem. Z regietowa trasa Ultra podąża starą trasą biegu by wprowadzić uczestników na opisywaną wcześniej Rotundę. Z Rotundy uczestnicy Gorlickiego Biegu Górskiego zbiegają do Regietowa czerwonym szlakiem aby następnie zdobyc Kozie Żebro. Z Koziego Żebra do mety pozostaje już tylko zbiec zielonym szlakiem do Osrodka Wypoczynkowego Zacisze.

DYSTANS: 48km
SUMA PRZEWYŻSZEŃ: 2300m
LIMIT CZASU: 8h
NAWIERZCHNIA:
Asfalt – 6,4 km
Drogi szutrowe – 10,7 km
Ścieżki leśne – 30,2 km

 

Gorlicki Bieg Górski - noclegi dla uczestników

W rejonie Wysowej-Zdrój znajduje się wiele obiektów noclegowych. Jeżeli jednak chcesz poczuć atmosferę biegu i znaleźć nocleg w fajnym miejscu, w spokojnej okolicy, gdzie gospodarz obiektu od wielu lat uczestniczy w biegach górskich to zapraszamy do Ropek, do Siwejki. W naszym domu, w Siwejce mamy miejsca noclegowe dla biegaczy biorących udział w Gorlickim Biegu Górskim. Rezerwując u nas nocleg możesz liczyć na ciekawe podpowiedzi gdzie zrobić trening w okolicy, jak dobrać trasę. Mamy opracowanych wiele szlaków z gotowymi śladów GPX, które bezbłędnie poprowadzą Cię od startu do mety. Możesz w naszym domu zarezerwować nocleg online.

 

Moda na bieganie w Beskidzie Niskim

W rejonie Wysowej-Zdrój i samym Beskidzie Niskim oprócz Gorlickiego Biegu Górskiego organizowana jest także m.in. Europejski Festiwal Biegowy, czy Łemkowyna Ultra Trail, na której nasz dom, Siwejka, pełnił rolę pierwszego punktu żywieniowego na trasie. Łemkowyna Ultra Trail zaraziła mnie do biegania po górach. Jak zacząć bieganie po górach przeczytacie w artykule WIRUS ULTRA.

 

 

Gorlicki Bieg Górski 2017

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim