Biegi górskie w Beskidzie Niskim

Łemkowyna


Beskid Niski to idealne miejsce do uprawiania turystyki biegowej. Wspaniałe, dzikie tereny z ogromną ilością ścieżek i szutrowych dróg umożliwiają zorganizowanie bardzo fajnych zawodów biegowych. W Beskidzie Niskim z powodzeniem organizowane są biegi górskie: Perły Małopolski w Wapiennem, Ultramaraton Magurski, Gorlicki Bieg Górski oraz Łemkowina Ultra Trail. W czerwcu na pograniczu Beskidu Niskiego - w Krynicy - organizowany jest także Europejski Fesiwal Biegowy.

 

Biegi Górskie w Beskidzie Niskim - relaks dla ciała i ducha

Bieganie po górach to zupełnie coś innego, niż dreptanie po asfalcie. Większość biegów górskich w stosunku do biegów organizowanych w miastach to imprezy kameralne. Często liczba uczestników na poszczególnych dystansach to ilości nieznacznie przekraczające 100, a zwykle mieszczące się w przedzialne 300-500 uczestników. W tak kameralnym gronie bieg wygląda zupełnie inaczej niż w masowych imprezach na wiele tysięcy zawodników. Bieganie górami, to pomimo dużej intensywności relaks dla ciała i ducha. Twoimi kibicami na trasie są wiewiórki, łanie, lisy, a przez większość dystansu zmagasz się z samym sobą. Zwykle po pierwszych kilometrach biegu stawka rozciąga się na tyle, że zostaje praktycznie sam. Tylko Ty, twoje podbiegi i zbiegi i niezwykła relaksująca przyroda.

 

Weekendy i Tygodnie Biegowe w Beskidzie Niskim

Ruszamy z nową inicjatywą weekendów biegowych w Beskidzie Niskim. Weekendy Biegowe to cykl spotkań ludzi zakochanych w bieganiu po górach aby wspólnie potrenować. Zmęczenie i trud podczas biegu powodują, że wytwarza się mnóstwo adrenaliny i hormonów szczęścia, a przecież oto w tym tak naprawdę chodzi. Spada stres, rozładowują się nagromadzone emocje i wpadasz w błogostan. Dzięki bieganiu po górach tak całkiem przy okazji wzmacniasz serce, budujesz siłę i wytrzymałość, a przede wszystkim poznajesz Beskid Niski - góry puste i dzikie. Przyjedź do Siwejki i wyrusz na szlak, aby poznać piękno okolic naszego domu. Przygotowałem warianty od 6 do 25 km. Dla każdego według jego potrzeb. Jeśli zechcesz, to będe Ci towarzyszył. Podpowiem jakie miejsca warto zaliczyć na biegowo, pomogę w doborze trasy adekwatnej do Twoich możliwości. Możesz także przyciągnąć rodzinę na dłużej. Wtedy dodatkowo możecie zdobyć Odznakę w Kręgu Lackowej. Ty na biegowo, a rodzina spacerowo. Więcej w tym temacie tutaj.

 Jeżeli na tą okazję potrzebujesz zarezerwować NOCLEG to zapraszamy.

 

Najlepsze biegi górskie w Beskidzie Niskim, Sądeckim i Beszczadach

Pociąga Cię rywalizacja? Zapisz się na biegi, które rekomendujemy poniżej. W większości z nich miałem okazje startować i mogę powiedzieć, że satysfakcja z ukończenia jest gwarantowana.

 

ultra-swir

Utra Świr

Ultra Świr organizowany jest wiosną i z końcem lata. Podstawowy dystans to pętla 17 km. Dodatkowo organizowane na tej samej trasie są biegi w edycji wiosennej: 12/6h a w wersji letniej dodatkowo 24h, gdzie liczy się ilość pełnych pętli 17 km jaka zostanie pokonana. Biegi mają swoją bazę w Centrum Sportów w Ptaszkowej i prowadzą przez okoliczne tereny w 67% drogami leśnymi i szutrami między innymi przez Jaworze z wieżą widokową. Termin wiosennego Ultra Świra 23.03.2024 w letniej edycji 31.08-01.09.2024.

 

bieg-beskidnika-logo

Zimowy Bieg Beskidnika

Czy słyszeliście o zbójcach nazywanych „beskidnikami”, których łupem padały liczne karawany kupieckie przemierzające szlaki handlowe biegnące przez karpackie przełęcze. Jednym z najbardziej znanych beskidników był Sypko z Męciny, który grasował w rejonie Folusza, a wszystkie swoje skarby ukrył w Jaskini Mrocznej w paśmie Magury Wątkowskiej. Wciel się w Beskidnika i wyruszaj na trasę w poszukiwaniu łupów. Start przewidywany jest w Foluszu, a dla uczestników przygotowane są trasy o długości 6 km, 21 km. Bieg odbędzie się 10.03.2024 roku.

 

Zamczyska Trail

Zamczyska Trail

Zamczyska Trail to zmagania w rejonie Rymanowa Zdrój na dystansach 10 km i 21 km organizowane 28.04.2024. Termin ten to dobra okazja aby sprawdzić się w biegu Dycha na Zamczyska który ma 600 metrów przewyższeń lub Półmaraton Zamczyska na dystansie 21km +1100 metrów. Start ma miejsce w sercu Rymanowa-Zdrój, a trasa każdego z dystansów przebiega 2 razy przez szczyt Zamczyska położony na południowy wschód od Uzdrowiska.

 

Ultramaraton Jaga-Kora

Trasa Ultramaratonu Jaga-Kora bazuje na Trasie Kurierskiej „Jaga-Kora”. Dystanse z jakimi możecie się zmierzyć są: Surowica Trail (19 km) oraz Jaga-Kora na dystansach: 42, 70 i 105 km. Uzupełnieniem jest Nocny Piotrus na 37 km. Meta zlokalizowana jest w Rymanowie-Zdrój. Termin biegu: 25.05.2024 roku.

 

Bieg Wierchami

Bieg Wierchami odbył się 17-18.06.2023 roku. Na ten moment data biegu w 2024 roku nie jest znana. Corno Owca na 11 km, moja ulubiona Waligóra (30 km), Basior (60 km). Bardzo dobrze zorganizowana impreza której start i meta znajdują się w ośrodku RyterSki w Rytrze.

 

Perły Małopolski Wapienne

Bieg organizowany w ramach cyklu Perły Małopolski. Odbywa się w maju- w tym roku 9.06.2024. Rywalizacja jest na trzech dystansach: długim (24 km), średnim (14,5 km) i krótkim (6 km). W skład cyklu Perły Małopolski wchodą imprezy biegowe rozgrywane w okolicach małopolskich parków narodowych: Ojcowski Park Narodowy (Skała), Pieniński Park Narodowy (Szczawnica), Magurski Park Narodowy (Wapienne), Gorczański Park Narodowy (Rabka-Zdrój). Najlepsze 3 wyniki klasyfikują się do punktacji ogólnej Pereł Małopolski.

 

Europejski Festiwal Biegowy

W dniach 28.06-30.06.2024 w Krynicy odbywa się Europejski Festiwal Biegowy - Dwa Beskidy. Dystanse od 10 do 100 km sprawiają, że każdy wybierze coś dla siebie. Z mojego punktu widzenia super propozycją jest Powrót Nikifora (dystans 42 km) który zahacza o okolice naszego domu lub Słotwiny Arena (20 km) ze względu na przewyższenia aż 1124 km.

 

Ultramaraton Magurski

Bardzo atrakcyjna impreza biegowa organizowana na 3 dystansach ze startem i metą w Krępnej. Ultramaraton Magurski w tym roku organizowany jest w sierpniu. W 2024 roku X już edycja tego biegu się jednak nie odbędzie. Miejmy nadzieję, że ta impreza biegowa wróci w kolejnych latach do kalendarza. Zawodnicy startują na dystansach 22 km (Magurun), Maguraton (45 km), i trasa ULTRA 74 km.

 

Festiwal Pustelnika

Festiwal Pustelnika to bardzo ciekawa impreza biegowa organizowana w Wysowej-Zdrój z końcem wakacji 24.08.2024 roku. Rywalizacja odbywa się na 3 dystansach: Maraton Pustelnika, Półmaraton Pustelnika i Piątka za piątkę. Poza niewielkim odcinkiem trasy przy punkcie start/meta zmagania odbywają się na drogach szutrowych i leśnych ścieżkach. Niezwykły klimat tego biegu tworzą ludzie z pasją i miejsca takie jak Rotunda czy Kozie Żebro do zdobycia na trasie.

 

15. Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdrój

Festiwal Biegowy odbywa się w tym roku w dniach 6-8.09.2024. Misteczko festoiwalowe zlokalizowane jest w Piwnicznej Zdrój. Atutem imprezy jest wielowariantowość biegów od biegu ultramaratońskiego, dedykowanego doświadczonym biegaczom, po biegi krótkie dla dzieci, rodzin, zespołów i szereg zawodów dla uprawiających nordic walking. Łącznie kilkanaście możliwości sprawdzenia się w biegach i zabawach górskich. Tradycyjnie rozgrywane są Biegi 7 Dolin na dystansach 36, 61 i 100 km oraz Koral Maraton i Bieg Górski na 23 km. Więcej o Festiwalu Górskim w Piwnicznej >>>

  

bieg-beskidnika-logo

Letni Bieg Beskidnika

Czy słyszeliście o zbójcach nazywanych „beskidnikami”, których łupem padały liczne karawany kupieckie przemierzające szlaki handlowe biegnące przez karpackie przełęcze. Jednym z najbardziej znanych beskidników był Sypko z Męciny, który grasował w rejonie Folusza, a wszystkie swoje skarby ukrył w Jaskini Mrocznej w paśmie Magury Wątkowskiej. Wciel się w Beskidnika i wyruszaj na trasy w poszukiwaniu łupów. Start przewidywany jest w Foluszu, a dla uczestników przygotowane są trasy o długości 6 km, 21 km, 41 km, 62 km. Bieg odbędzie się 29.09.2024 roku.

  

 

Gorlicki Bieg Górski

Gorlicki Bieg Górski

Gorlicki Bieg Górski to impreza będąca zwieńczeniem sezonu biegowego. Od roku 2022 trasa biegu wiedzie po bezdrożach Wysowej Zdrój i okolic na dystansie 24 km (Bieg Główny) oraz 49 km (ultra Beskid Niski). Dłuższa trasa będzie przebiegała przez Ropki i będzie prowadziła przez Lackową od strony zachodniej. Bieg ten więc będzie miał dwa ultra trudne podbiegi (pierwszy na Lackową, a drugi na Kozie Żebro z Regietowa). Data biegu w 2024 roku nie jest jeszcze znana. Więcej o Gorlickim Biegu Górskim >>>

 

 

Łemkowyna

Łemkowyna Ultra Trail

Najbardziej wymagający bieg dla uprawiających biegi górskie. Prowadzi trasą Głównego Szlaku Beskidzikiego z Krynicy do Komańczy. W tym roku organizowany jest 19-20.10.2024. Podstawowy wariant to aż 150 km do pokonania (84% to drogi leśne i gruntowe oraz ścieżki). Uzupełnieniem są biegi na dystansach krótszych: Łut 100 (103 km na trasie Krynica Zdrój - Iwonicz Zdrój), Łut 70 (70 km na trasie Chyrowa - Komańcza), Łemko Maraton 48 (na trasie Iwonicz Zdrój - Komańcza), Łemko Trail 30 (na trasie Puławy Górne - Komańcza). i Łemko Trail 10. Więcej o Łemkowyna Ultra Trail >>>

 

 
Podziel się:

Łemkowyna Ultra Trail 2016

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim