Narty biegowe w Beskidzie Niskim

 Biegówki zimą

Narty biegowe w Beskidzie Niskim? Każdy kto choć raz miał biegówki na nogach wie, że nie ma nic przyjemniejszego jak wędrówki na biegówkach lub skitourach w naprawdę dzikich terenach po dziewiczych trasach. Ta przygoda, to zmaganie się ze śniegiem, stokiem czy własną słabością, to obcowanie z dziką przygodą z dala od zgiełku stacji narciarskich i skupisk ludzkich pozostaje na długo w pamięci i jest doznaniem do którego każdy, kto choć raz tego doświadczył pragnie wrócić.

Narty biegowe w Beskdzie Niskim to aktywność dla każdego. Dolinami lub zboczami stoków wykonując nietrudne trawersy możemy przemieszczać się na nartach bez większego problemu. Takie wędrowanie daje niezwykłą wolność. Jest czas na myślenie, zachwyt tym co jest tu i teraz. Nie potrzeba do tego wyznaczonych tras. Ubitych stoków. Wystarczasz TY, Twój sprzęt, Twój las, Twoja przyroda i Twoja chęć bycia.

Takie właśnie jest backcountry!

 

Backcountry - co to jest

 • Narciastwo backcountry (w tłumaczeniu z angielskiego: pustkowie) to odmiana narciastwa biegowego uprawiana w trudniejszych warunkach, najczęściej na nieprzygotowanych trasach. Czasem szlaki przetarte są skuterem, a czasem po prostu samemu trzeba szlak wytyczyć. Narty BC są pomostem pomiędzy sprzętem biegowym i skitourowym. Narta jest podobna do narty biegowej lecz nieco szersza (około 6 cm), posiada łuskę, wygięcie nazywane komorą odbiciową ułatwiającą bieganie i mocniejsze wiązanie. Podobnie jak w nartach biegowych wiązania mają wolną piętę, podchodzenie więc jest podobne jak w sprzęcie biegowym. Dodatkowo do typowych nart BC możliwe jest dokupienie fok ułatwiających pokonywanie stromych podejść. Podstawową cechą zbliżającą do nart skitourowych są stalowe krawędzie, które ułatwiają skręcanie i hamowanie. Backcountry to odmiana narciarstwa śladowego. Podobną rolę jak narty BC spełniają nieco węższe śladówki (zwykle około 4,5-5 cm szerokości) które także posiadają łuskę ułatwiająca podchodzenie. Backcountry daje ogromne możliwości obcowania z przyrodą, szczególnie zabawa w świeżym śniegu bezpośrednio po opadzie będzie ogromną frajdą. Narciarstwo BC najlepiej jest uprawiać w terenach o mniejszym nachyleniu. Idealnym miejscem do tego jest Beskid Niski. Backcountry to bardziej aktywność i rekreacja niż sport, a dzięki technice poruszania absorbującej wszystkie mięśnie jest bardzo kaloriożerna, bezpieczna i pobudzająca, polecana nawet dla mniej sprawnych osób. Narciarstwo Backcountry jest dla tych, którzy lubią wędrówki po górach, a nie przepadają za kręceniem się w kółko po wytyczonej, wyratrakowanej i przygotowanej trasie.

trasy narciarstwa backcountry

trasy narciarstwa backcountry

 

Trasy narciarstwa biegowego w Beskidzie Niskim

W Zachodniej części Beskidu Niskiego znajdziesz kilka miejsc, gdzie możesz zależnie od oczekiwań skorzystać z możliwości uprawiania narciarstwa biegowego. W jednym miejscu będą to przygotowane trasy biegowe, wyratrakowane z założonymi śladami do techniki klasycznej, w innym z kolei szlaki typowo backcountry o różnym stopniu trudności. Czasem przetarte przez ratrak, przejechane skuterem lub po prostu wyznaczone tylko w aplikacji lub na mapie. Poniżej prezentacja tras narciarskich zlokalizowanych w Beskidzie Niskim. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Trasy biegówkowe w Beskidzie Niskim

Przedstawione poniżej trasy to nie wyzwanie dla ścigaczy i sportowców. To nie miejsce bicia rekordów lecz szansa zetknięcia się z dziką przyrodą, wzięcia głębokiego wdechu i zatrzymania (tu czas płynie inaczej). To szansa na herbatkę z termosu i batonik z plecaka. Biegówki w Beskidzie Niskim na trasach Backcountry się nie sprawdzą. O wiele lepiej jest poruszać się na szerszych i posiadających łuskę nartach śladowych lub backcountry (te narty mają dodatkowo metalowe krawędzie, mocniejsze wiązania, sa krótsze, szersze i nieznacznie taliowane). Narty te w przeciwieństwie do biegówek służą głównie do chodzenia.

 

Beskid Niski. Gdzie na biegówki?

 1. Trasy narciarstwa biegowego w Kręgu Lackowej (Ropki)

 2. Śnieżne trasy w Krzywej

 3. Centrum narciarstwa biegowego w Ptaszkowej

 4. Narciarskie Trasy Biegowe "u Leśników"

 5. Trasa biegowa Tylicz - Góra Parkowa w Krynicy

 6. Trasa biegowa w Tyliczu - Domki w lesie

 

1. Trasy narciarstwa biegowego w Kręgu Lackowej (Ropki)

trasy-narciarstwa-biegowego-Ropki1200

Wyznaczone trasy położone są w Dolinie Ropki na wysokości 500-800 m n.p.m. Częściowo trasy prowadzone są drogami leśnym, a czasem łąkami zapewniając piękne widoki i niezapomniane wrażenia. Łącznie do dyspozycji Gości jest nawet 50 km tras w różnych wariantach i o różnym stopniu trudności. Ropki dzięki swojemu położeniu i specyficznemu mikroklimatowi zapewniają stosunkowo długie zaleganie pokrywy śnieżnej co jest kluczem dla uprawiania turystyki backcountry. Centrum z którego rozpoczyna się większość tras jest Siwejka (znajduje się tu także wypożyczalnia nart śladowych). Dla ułatwienia nawigacji w terenie opracowana została w aplikacji Traseo darmowa mapa offline z trasami o długości od 2 do 10 km. Trasy te w zależności od potrzeb można do mapy przypisać dzięki czemu nawet w miejscach gdzie nie ma zasięgu GSM mamy do nich dostęp. [więcej o tym jak to zrobić tutaj]

biegówki w Ropkach Przełęcz Lipka

W Ropkach znajduje się co najmniej 7 różnych tras które zostały szczegółowo opracowane. Są to typowo trasy backcountry dzięki którym poznasz te piękne i dzikie tereny. Wędrując pamiętaj że szlaki moga prowadzić po prywatnych terenach, a w lasach może być prowadzona wycinka drzew. Zachowaj szczególną ostrożność na zjazdach. Trasy nazwane są od miejsc przez które prowadzą: Mała Kapeluska (1) Duża Kapeluska (2), Przełęcz Lipka (3), Przełęcz Czerteż (4), Przełęcz Perehyba (5), Przełęcz Hutniańska (6), Hańczowa (7), Dzielec (8). Trasy te mają ustalony sugerowany kierunek wędrówki. Trasy w podstawowym wariancie mają os 2 do 9 km długości co odpowiada maksymalnie 3 godzinom wędrówki w dobrych warunkach śniegowych.

Atuty tras biegówkowych w Ropkach:

 • wspaniała, dzika przyroda;
 • zróznicowany teren;
 • wypożyczalnia nart biegowych w centrum z którego prowadzi większość tras;
 • wiele wariantów o umiarkowanej długości szlaków;
 • praktyczna mapa offline w aplikacji Traseo aby było bezpiecznie;

 

2. Śnieżne trasy w Krzywej

 śnieżne trasy beskid niski

Kompleks szlaków narciarstwa śladowego i biegowego „Śnieżne Trasy przez Lasy” umiejscowiony jest w zachodniej części Beskidu Niskiego i przebiega przez wsie Pętna, Bartne, Krzywa, Czarne, Wołowiec, Nieznajowa, Radocyna. Śnieżne Trasy przez Lasy to inicjatywa właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z rejonu. W wyniku blisko 2-letnich starań, uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów, powstał projekt, w wyniku którego wytyczono i oznakowano 3 trasy sportowe (2; 3; 5 km) oraz ponad 80 km tras do narciarstwa śladowego. Powstało także centrum narciarstwa w Krzywej skąd prowadzą znakowane szlaki dla narciarstwa biegowego. Główny szlak to 50-kilometrowa pętla, znakowana na zielono. Uzupełnieniem tej pętli są szlaki łączące. W punktach węzłowych znajdują się tablice informacyjne z mapą okolicy i schematem szlaków. Są to szlaki do turystyki narciarskiej, przebiegające lokalnymi drogami i ścieżkami leśnymi oraz łąkami i terenami przyległymi do lasów z pięknymi panoramami na pasma Beskidu Niskiego, Sądeckiego, a przy największej przejrzystości powietrza nawet Tatr. Umożliwiają one dotarcie na nartach do wyludnionych wiosek łemkowskich, cmentarzy wojennych z okresu Bitwy Gorlickiej, cerkwi, unikalnych kapliczek i krzyży kamiennych.

 

Atuty Śnieżnych Tras:

 • piękne widoki na łąkach w Krzywej i Jasionce;
 • ponad 80 km tras;
 • centrum narciarstwa biegowego w Krzywej gdzie można odpocząć, przebrać się, skorzystać z toalety, napić herbaty;

 

Trasy sportowe do uprawiania narciarstwa biegowego

Najlepszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego w wydaniu sportowym jest Ptaszkowa. Ponadto przygotowane przez ratrak tory znajdziecie także w Krzywej na Śnieżnych Trasach, w Krynicy u Leśników i w Tyliczu.

3. Centrum narciarstwa biegowego w Ptaszkowej

 

Ptaszkowa

Specyficzne ukształtowanie terenu pozwoliło także na zlokalizowanie wokół obiektu noclegowego 2,5 km tras narciarskich i nartorolkowych. Wyasfaltowane, oświetlone trasy biegowe, zimą naśnieżane i ratrakowane uzyskały homologację FIS co pozwala na organizację imprez sportowych nie tylko rangi krajowej lecz także międzynarodowej.

 

4. Narciarskie Trasy Biegowe "u Leśników"

trasy narciarskie-krynica

Jeżeli chcecie poszusować w Krynicy to warte polecenia sia trasy narciarskie "U Leśników" których operatorem jest Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Trasy te znajdują się w Dolinie Czarnego Potoku pomiędzy drogą na Izwór, a dolną stacją Kolejki Gondolowej na Jaworzynę Krynicką. W ramach tras znajduje się trasa zielona o długości 500 m dla dzieci i udzących się biegać oraz  trasa żółta o długości 2400 m. Trasy te są sztucznie oświetlone. Dla bardziej doświadczonych adeptów narciarstwa biegowego przygotowana jest trasa niebieska o długości 2800 m (trasa jest nieoświetlona). Trasy (razem ok. 6km) są naśnieżane i ratrakowane. Na miejscu wypożyczalnia i parking.

 

 

5. Trasa biegowa Tylicz - Góra Parkowa w Krynicy

Tras łączy Górę Parkową w Krynicy z Tyliczem. Przebieg trasy został został wytyczony w zróżnicowanym terenie Cała trasa liczy ok. 13 km i jest ratrakowana. Trasa posiada oświetlony 2-kilometrowy odcinek Roma-szczyt Góry Parkowej. Trasa kończy się w pobliżu kompleksu narciarskiego Tylicz-Ski i centrum narciarstwa biegowego Domki w Lesie.

6. Trasa biegowa w Tyliczu - Domki w lesie

Także my, dla Gości naszego domu nieodpłatnie udostępniamy sprzęt do uprawiania narciarstwa biegowego. Warto skorzystać z nadarzającej się okazji i zasmakować tego sportu dającego nieprzeciętny kontakt z przyrodą. Zapraszamy do rezerwacji pobytów [więcej>].

Podziel się:

Ropki zimą

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim