Narty biegowe w Beskidzie Niskim? Każdy kto choć raz miał biegówki na nogach wie, że nie ma nic przyjemniejszego jak wędrówki na biegówkach lub skitourach w naprawdę dzikich terenach po dziewiczych trasach. Ta przygoda, to zmaganie się ze śniegiem, stokiem czy własną słabością, to obcowanie z dziką przygodą z dala od zgiełku stacji narciarskich i skupisk ludzkich pozostaje na długo w pamięci i jest doznaniem do którego każdy, kto choć raz tego doświadczył pragnie wrócić.
Narty biegowe w Beskdzie Niskim to aktywność dla każdego. Dolinami lub zboczami stoków wykonując nietrudne trawersy możemy przemieszczać się na nartach bez większego problemu. Takie wędrowanie daje niezwykłą wolność. Jest czas na myślenie, zachwyt tym co jest tu i teraz. Nie potrzeba do tego wyznaczonych tras. Ubitych stoków. Wystarczasz TY, Twój sprzęt, Twój las, Twoja przyroda i Twoja chęć bycia.
Takie właśnie jest backcountry!
W Zachodniej części Beskidu Niskiego znajdziesz kilka miejsc, gdzie możesz zależnie od oczekiwań skorzystać z możliwości uprawiania narciarstwa biegowego. W jednym miejscu będą to przygotowane trasy biegowe, wyratrakowane z założonymi śladami do techniki klasycznej, w innym z kolei szlaki typowo backcountry o różnym stopniu trudności. Czasem przetarte przez ratrak, przejechane skuterem lub po prostu wyznaczone tylko w aplikacji lub na mapie. Poniżej prezentacja tras narciarskich zlokalizowanych w Beskidzie Niskim. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Przedstawione poniżej trasy to nie wyzwanie dla ścigaczy i sportowców. To nie miejsce bicia rekordów lecz szansa zetknięcia się z dziką przyrodą, wzięcia głębokiego wdechu i zatrzymania (tu czas płynie inaczej). To szansa na herbatkę z termosu i batonik z plecaka. Biegówki w Beskidzie Niskim na trasach Backcountry się nie sprawdzą. O wiele lepiej jest poruszać się na szerszych i posiadających łuskę nartach śladowych lub backcountry (te narty mają dodatkowo metalowe krawędzie, mocniejsze wiązania, sa krótsze, szersze i nieznacznie taliowane). Narty te w przeciwieństwie do biegówek służą głównie do chodzenia.
Trasy narciarstwa biegowego w Kręgu Lackowej (Ropki)
Śnieżne trasy w Krzywej
Centrum narciarstwa biegowego w Ptaszkowej
Narciarskie Trasy Biegowe "u Leśników"
Trasa biegowa Tylicz - Góra Parkowa w Krynicy
Trasa biegowa w Tyliczu - Domki w lesie
Wyznaczone trasy położone są w Dolinie Ropki na wysokości 500-800 m n.p.m. Częściowo trasy prowadzone są drogami leśnym, a czasem łąkami zapewniając piękne widoki i niezapomniane wrażenia. Łącznie do dyspozycji Gości jest nawet 50 km tras w różnych wariantach i o różnym stopniu trudności. Ropki dzięki swojemu położeniu i specyficznemu mikroklimatowi zapewniają stosunkowo długie zaleganie pokrywy śnieżnej co jest kluczem dla uprawiania turystyki backcountry. Centrum z którego rozpoczyna się większość tras jest Siwejka (znajduje się tu także wypożyczalnia nart śladowych). Dla ułatwienia nawigacji w terenie opracowana została w aplikacji Traseo darmowa mapa offline z trasami o długości od 2 do 10 km. Trasy te w zależności od potrzeb można do mapy przypisać dzięki czemu nawet w miejscach gdzie nie ma zasięgu GSM mamy do nich dostęp. [więcej o tym jak to zrobić tutaj]
W Ropkach znajduje się co najmniej 7 różnych tras które zostały szczegółowo opracowane. Są to typowo trasy backcountry dzięki którym poznasz te piękne i dzikie tereny. Wędrując pamiętaj że szlaki moga prowadzić po prywatnych terenach, a w lasach może być prowadzona wycinka drzew. Zachowaj szczególną ostrożność na zjazdach. Trasy nazwane są od miejsc przez które prowadzą: Mała Kapeluska (1) Duża Kapeluska (2), Przełęcz Lipka (3), Przełęcz Czerteż (4), Przełęcz Perehyba (5), Przełęcz Hutniańska (6), Hańczowa (7), Dzielec (8). Trasy te mają ustalony sugerowany kierunek wędrówki. Trasy w podstawowym wariancie mają os 2 do 9 km długości co odpowiada maksymalnie 3 godzinom wędrówki w dobrych warunkach śniegowych.
Kompleks szlaków narciarstwa śladowego i biegowego „Śnieżne Trasy przez Lasy” umiejscowiony jest w zachodniej części Beskidu Niskiego i przebiega przez wsie Pętna, Bartne, Krzywa, Czarne, Wołowiec, Nieznajowa, Radocyna. Śnieżne Trasy przez Lasy to inicjatywa właścicieli okolicznych gospodarstw agroturystycznych oraz miłośników narciarstwa śladowego z rejonu. W wyniku blisko 2-letnich starań, uzgodnień z Lasami Państwowymi, Urzędem Gminy Sękowa, Starostwem Powiatowym w Gorlicach, innymi instytucjami oraz prywatnymi właścicielami gruntów, powstał projekt, w wyniku którego wytyczono i oznakowano 3 trasy sportowe (2; 3; 5 km) oraz ponad 80 km tras do narciarstwa śladowego. Powstało także centrum narciarstwa w Krzywej skąd prowadzą znakowane szlaki dla narciarstwa biegowego. Główny szlak to 50-kilometrowa pętla, znakowana na zielono. Uzupełnieniem tej pętli są szlaki łączące. W punktach węzłowych znajdują się tablice informacyjne z mapą okolicy i schematem szlaków. Są to szlaki do turystyki narciarskiej, przebiegające lokalnymi drogami i ścieżkami leśnymi oraz łąkami i terenami przyległymi do lasów z pięknymi panoramami na pasma Beskidu Niskiego, Sądeckiego, a przy największej przejrzystości powietrza nawet Tatr. Umożliwiają one dotarcie na nartach do wyludnionych wiosek łemkowskich, cmentarzy wojennych z okresu Bitwy Gorlickiej, cerkwi, unikalnych kapliczek i krzyży kamiennych.
Najlepszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego w wydaniu sportowym jest Ptaszkowa. Ponadto przygotowane przez ratrak tory znajdziecie także w Krzywej na Śnieżnych Trasach, w Krynicy u Leśników i w Tyliczu.
Ptaszkowa
Specyficzne ukształtowanie terenu pozwoliło także na zlokalizowanie wokół obiektu noclegowego 2,5 km tras narciarskich i nartorolkowych. Wyasfaltowane, oświetlone trasy biegowe, zimą naśnieżane i ratrakowane uzyskały homologację FIS co pozwala na organizację imprez sportowych nie tylko rangi krajowej lecz także międzynarodowej.
Jeżeli chcecie poszusować w Krynicy to warte polecenia sia trasy narciarskie "U Leśników" których operatorem jest Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Trasy te znajdują się w Dolinie Czarnego Potoku pomiędzy drogą na Izwór, a dolną stacją Kolejki Gondolowej na Jaworzynę Krynicką. W ramach tras znajduje się trasa zielona o długości 500 m dla dzieci i udzących się biegać oraz trasa żółta o długości 2400 m. Trasy te są sztucznie oświetlone. Dla bardziej doświadczonych adeptów narciarstwa biegowego przygotowana jest trasa niebieska o długości 2800 m (trasa jest nieoświetlona). Trasy (razem ok. 6km) są naśnieżane i ratrakowane. Na miejscu wypożyczalnia i parking.
Tras łączy Górę Parkową w Krynicy z Tyliczem. Przebieg trasy został został wytyczony w zróżnicowanym terenie Cała trasa liczy ok. 13 km i jest ratrakowana. Trasa posiada oświetlony 2-kilometrowy odcinek Roma-szczyt Góry Parkowej. Trasa kończy się w pobliżu kompleksu narciarskiego Tylicz-Ski i centrum narciarstwa biegowego Domki w Lesie.
Także my, dla Gości naszego domu nieodpłatnie udostępniamy sprzęt do uprawiania narciarstwa biegowego. Warto skorzystać z nadarzającej się okazji i zasmakować tego sportu dającego nieprzeciętny kontakt z przyrodą. Zapraszamy do rezerwacji pobytów [więcej>].