Wycieczki piesze w Beskidzie Niskim

Szlaki piesze i konne

Beskid Niski to prawdziwy raj dla piechurów. Można śmiało powiedzić, że są to góry nieco zapomniane przez turystów. To tutaj zdarza się, że wędrując cały dzień spotkasz na swoim szlaku tylko dzikie zwierzęta. W Beskidzie Niskim jest wiele atrakcyjnych miejsc, które warto odwiedzić, w pobliżu których przebiegają szlaki turystyczne. Są to piękne cerkwie i kościoły wchodzące w skład Szlaku Architektury Drewnianej, czy położone w niezwykłej scenerii cmentarze będące pamiątką Bitwy Gorlickiej z 1915 r. Beskid Niski to także rozsiane pamiątki po nieistniejących wsiach opuszczonych w skutek wysiedleń: krzyże przydrożne, pamiątkowe drzwi, zdziczałe sady owocowe.

 

Szlaki turystyczne w Beskidzie Niskim

Szlaki konne - punkt węzłowy

Wyjątkowość szlaków turystycznych w Beskidzie Niskim polega na tym, że z łatwością można dobrać je dla każdego sortując według różnych kryteriów. Wyznacznie zarówno trasy łatwej, na którą możemy wybrać się z dzieckiem, czy trudnej przeznaczonej dla doświadczonego turysty jest tutaj możliwe. Zarówno swoje miejsce znajdą Ci, którzy preferują wędrówkę od punktu do punktu (np. szlak czerony lub niebieski), ale także Ci, dla których ważne jest aby szlak był wyznaczony w formie pętli.

Beskid Niski usiany jest trasami: pieszymi, rowerowym i konnymi. Najlepiej oznakowane są turystyczne szlaki piesze, których znaczna ilość została ostatnio odnowiona i poprawiona. Nieco gorzej mają się szlaki konne. Znaków tych jest zdecydowanie mniej (kwadrat w kolorze białym z kolorowymi kółkiem), ale wsparciem mogą być tablice kierunkowe, które ułatwiają orientację w terenie. Najgorzej oznakowane są szlaki rowerowe, dlatego wędrując pieszo po tych trasach zalecamy szczególną ostrożność i korzystanie z naszej mapy offline. Dla rowerzystów przygotowaliśmy niezależnie propozycje wycieczek rowerowych.

Przez Beskid Niski prowadzą wyznaczone kolorem czerwonym i niebieskim szlaki długodystansowe. Uzupełnieniem są inne kolory szlaków: żółte, zielone, czarne. Kolor szlaku nie jest związany z jego trudnością. W paśmie granicznym m.in. na Lackowej wytyczony jest czerwony szlak słowacki. W Beskidzie Niskim praktycznie schronisk turystycznych nie ma, co należy uwzględnić w swoich planach. Istnieje jedynie schronisko w Bartnem i schronisko na Magurze Małastowskiej od wielu lat remontowane i obecnie zamknięte.

 

Skrzyżowanie długodystansowych górskich szlaków pieszych w Ropkach

Przez Beskid Niski prowadzi Główny Szlak Beskidzki w skrócie nazywany GSB (kolor czerwony) oraz Szlak Karpacki z Grybowa do Rzeszowa (kolor niebieski). Obydwa te szlaki spotykają się w pobliżu naszego domu w Ropkach. Dla wędrujących tymi szlakami stworzyliśmy Chatkę Wędrowca GSB.

turyści w Beskidzie Niskim

Główny Szlak Beskidzki (w skrócie GSB)

Główny Szlak Beskidzki to obecnie jeden z najpopularniejszych długodystansowych szlaków turystycznych. Przemierzają go setki osób rocznie. Główny Szlak Beskidzki ma długość ponad 500 km i prowadzi z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach (lub odwrotnie). Na trasie do pokonania około 22 tys. metrów przewyższeń co zajmuje wprawnemu turyście zwykle około 20 dni wędrówki. Więcej możesz poczytać o wyzwaniu pokonania GSB.

Szlak Karpacki (graniczny)

Szlak Karpacki to prawdopodobnie najtrudniejszy szlak ze względu na jego przebieg. Zaczyna się w Grybowie przy stacji PKP i przemierzając Beskid Niski, Bieszczady, a następnie Góry Sanocko-Turczańskie, Pogórze Przemyskie i Dynowskie zmierza do Białej koło Rzeszowa, co daje łącznie około 450 km przy sumie podejść około 13,7 km. Jest więc drugim co do długości szlakiem w polskich Karpatach. Niebieski Szlak na odcinku beskidzko-bieszczadzkim nazywany jest także szlakiem granicznym, bowiem duża jego część prowadzi pasmem granicznym. To właśnie taki jego przebieg powoduje, że mogą na niego wyrać się tylko bardzo doświadczeni wędrowcy: doskwiera brak wody, miejsc noclegowych, sklepów.

 

Lackowa - najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego - wyzwanie dla zdobywców Korony Gór Polskich

W niewielkiej odległości od naszego domu znajduje się Lackowa (997 m n.p.m.), będąca łakomym kąskiem dla zdobywców Korony Gór Polskich. Zanim wyruszysz na szlak by zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po stronie polskiej przeczytaj opis: Wyprawa na Lackową. Szczegółowe informacje wraz z interaktywną mapą ułatwią planowanie wyprawy. Nasz dom jest przyjazdny dla Zdobywców Korony Gór Polskich i często z tego powodu wybierany jest na nocleg przy okazji zdobywania Lackowej.

 

Zaplanuj górską wycieczkę bez ruszania samochodu

W Ropkach, w pobliżu naszego domu, znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, gdzie warto wybrać się na spacer. Ponieważ Ropki położone są w dolinie ze wszystkich stron otoczonej górami, to zarówno panuje tu niezwykły mikroklimat (ilość dni słonecznych w ciągu roku znacznie przewyższa średnią dla regionu) jak i jest to idealna baza wypadowa na górskie wędrówki.

Dodatkowo, co dla wielu z Was może być niezwykle ważne, w Beskid Niski śmiało możecie przyjechać z psem. Poza Magurskim Parkiem Narodowym nie ma ograniczeń wprowadzania psów, więc śmiało możecie planować dogtrekking w Beskidzie Niskim bazując na naszych propozycjach tras.

Siwejka czyli Szwejka

Poniżej zebraliśmy wycieczki, które można zrealizować w Ropkach bez ruszania samochodu. Wystarczy przyjechać do Siwejki, zapoznać się z naszymi propozycjami i wyruszyć na szlak. Trasy wycieczek dla waszej wygody zostały podzielone na warianty krótkie do 10 km oraz długie do 25 km. Każdy znajdzie więc coś dla siebie i swojej rodziny. Poniższe  propozycje są szczegółowo opisane na naszej stronie. Wystarczy kliknąć w link. Dodatkowo dla wszystkich odwiedzających Beskid Niski, a pragnących skorzystać z naszych doświadczeń w terenie przygotowaliśmy interaktywne mapy, które można pobrać na telefon dzięki darmowej aplikacji TRASEO. Każdą z poniższych wycieczek odnajdziesz w TRASEO posługując się kodem trasy. Dzięki temu wędrowanie będzie łatwe, bezstresowe i bezpieczne.

Jeżeli macie wątpliwości, którą trasę wybrać to chętnie Wam w tym doradzimy na miejscu. Planując zdobywanie odznaki W Kręgu Lackowej proponujemy wycieczki dające łącznie ponad 50 km. I tak na odznakę brązową: Kapeluska, Markowiec, Czertyżne, Dolina Bieliczna, Dzielec.

 

Ropki - krótkie wycieczki do 10 km w Beskidzie Niskim

Ropki są mekką dla rodzin, które pragna rozpocząć swoją górską przygodę. Wiele tras opracowaliśmy w rejonie naszego domu, abyście mogli zaplanować wycieczki o niskiej lub umiarkowanej trudności i małej odległości wynoszącej poniżej 10 km.

Zestawienie wycieczek o długości do 10 km:

 • do Doliny Bieliczna przez Przełęcz Perehyba, dystans: 9,9 km [Kod trasy: 287278]
 • na Przełęcz Hutniańską przez Bziany Las, dystans: 7 km [Kod trasy: 218399] 
 • na Przełęcz Lipka stokówką, dystans: 6,7 km [kod trasy: 130916]
 • do cerkwi w Hańczowej, dystans: 6 km [Kod trasy: 157566]
 • Do źródeł Połczyn Potok (Debiutantka), dystans 4,3 km [Kod trasy: 159883]
 • Trzy przełęcze: Perehyba, Czerteż, Lipka, dystans: 9,5 km [Kod trasy: 246812]
 • Kapeluska z widokiem na góry Hańczowskie, dystans: 3 km [Kod trasy: 154350]
 • na Siwejkę
 • na Ostry Wierch [Kod trasy: 131284]
 • do cmentarza w Czertyżnym
 • na Dzielec przez podnóże Siwejki, dystans: 8,3 km [Kod trasy: 132183]
 • na Dzielec z zejściem na łąki nad Hańczową dystans: 8,8 km [Kod trasy: 132183]
 • na Przełęcz Czerteż
 • na Przełęcz Perehyba [Kod trasy: 157518]
 • pętla w Regietowie Wyżnym [Kod trasy: 250670]
 • pętla z Przełęczy Małastowskiej [Kod trasy: 210832]

 

Ropki - szlaki w Beskidzie Niskim o długości do 25 km

W naszej okolicy mamy także wiele szlaków, które umożliwiają spełnienie oczekiwań bardziej zaawansowanych turystów. Dodatkowo, szlaki te są tak zaplanowane, że są pętlami. Dzięki temu poznajecie naszą okolicę w promieniu kilkunastu kilometrów bardzo efektywnie, odwiedzając maksymalnie dużo niezwykłych miejsc. Typowym przykładem takiej trasy jest wyprawa na Lackową o długości 19 km, która umożliwia Wam nie tylko zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Niskiego po stronie polskiej, ale także zaprowadzi Was do jednej z najpiękniejszych dolin (Dolina Bieliczna) oraz na szczyt Ostrego Wierchu i Białą Skałę.

Zestawienie wycieczek o długości 10-25 km:

 • do Doliny Bieliczna przez Ostry Wierch, dystans: 12,0 km [Kod trasy: 131292]
 • do Czarnej przez Dzielec, dystans: 20,9 km [Kod trasy: 131077]
 • do Wysowej przez Markowiec, dystans: 15,3 km [Kod trasy: 154341]
 • na Hirki przez Czertyżne, dystans: 17,9 km [Kod trasy: 213889]
 • do Czertyżnego zboczem Siwejki i powrót dnem doliny przez Przełęcz Lipka, dystans 12 km [kod trasy: 345125]
 • do Czertyżnego powrót przez Czerteż, dystans: 14,6 km [Kod trasy: 154290]
 • na Kozie Żebro przez Hańczową
 • na św. Górę Jawor przez Ostry Wierch z obejściem przez Markowiec [Kod trasy: 159895]
 • na Cigielkę przez Przełęcz Hutniańską [Kod trasy: 157559]
 • Cigielka z powrotem przez Markowiec, dystans 20,2 km [Kod trasy: 298321]
 • na Lackową przez Bieliczną, dystans: 18,9 km [Kod trasy: 157516]

  

Jak zachęcić dziecko do wycieczki w góry?

Namówienie dziecka bez względu na jego wiek na wycieczkę górską jest sporym wyzwaniem dla rodziców. Innych argumentów używamy dla 4 latka, a innych dla nastolatka. Maluch nie wyobraża sobie ile to jest 5 km i naszym podstawowym zadaniem będzie odwrócenie jego uwagi od samego marszu i zajęcie go czymś dodatkowo w czasie wędrówki. Zupełnie inaczej to działa u starszych dzieci. One doskonale wiedzą czym pachnie dystans np. 10 km i z jakim wysiłkiem jest on związany. W takim przypadku najlepszym sposobem jest budowanie motywacji i zaproszenie do planowania wycieczki. Przejeżdżając w Beskid Niski możecie wędrując po górach, wspólnie zdobywać odznaki W KRĘGU LACKOWEJ. Pomysł odznak zrodził się właśnie po to, aby zmobilizować naszych Gości do poznawania pieszo Beskidu Niskiego. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat odznaki W KRĘGU LACKOWEJ oraz z listą wszystkich tras do spacerowania i biegania, które przygotowaliśmy dla WAS.

Przeczytaj także:

 

Co powinieneś wiedzieć ruszając na szlak w Beskidzie Niskim?

Praktyczne wskazówki dla wędrowców:

 • Beskid Niski nie bez powodu nazywany jest Beskidem Dzikim. Mimo, że pomiędzy poszczególnymi dolinami odległości nie są duże, to strome podejścia, niewielka ilość turystów, dziewicza przyroda, zmienna pogoda powodują, że może nie być łatwo.
 • Zapas wody, okrycie głowy przed słońcem, kurtka przeciwdeszczowa, telefon, power bank, mapa papierowa, czołówka - to elemanty wyposażenia, które zawsze powinieneś mieć przy sobie na wycieczce w góry.
 • Często w Beskidze Niskim znajdujesz się w miejscu bez zasięgu, w którym możesz skorzystać tylko z mapy papierowej lub z mapy offline w telefonie. Przed wyruszeniem w Beskid Niski pobierz bezpłatną aplikację Traseo z nasza mapą Atrakcje Beskidu Niskiego. Łatwiej będzie Ci się odnaleźć i wrócić :-)
 • Pamiętaj góry to góry. Dlatego przed wyruszeniem w drogę koniecznie wpisz do telefonu numer alarmowy do GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 601100300 oraz włącz roaming. W wielu miejscach zamiast polskiej, zalogujesz się do słowackiej sieci GSM.

Pięknych miejsc w Beskidzie Niskim jest wiele. Różne są także preferencje wędrowców. Dlatego dla Was przygotowaliśmy listy szlaków podzielonych według różnych kryteriów:

Podziel się:

Ropki w obiektywie

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim