Szlak Architektury Drewnianej w Beskidzie Niskim

Kwiatoń - wpisany na listę UNESCO

 

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to oferta dla prawdziwego turysty. Szlak architaktury drewnianej uznany został za NAJLEPSZY PRODUKT TURYSTYCZNY POLSKI ROKU 2013!!!

Jest to unikatowy na skalę światową szlak obejmujący ponad 250 obiektów świeckiego i sakralnego budownictwa drewnianego (wiele obiektów znajduje się na terenie Beskidu Niskiego w gminie Uście Gorlickie, Sękowa). Przepiękne, niewielkie kościółki, łemkowskie cerkwie to elementy starego, odchodzącego już świata. Ukryte w gęstwinie wsi i miasteczek Małopolski drewniane zabytki są ważną częścią dziedzictwa kulturowego, bajkowego, zupełnie innego świata, do którego przenosimy się przekraczając drewniane progi, szczególnie progi kościołów w Binarowej, Sękowej oraz cerkwi w Brunarach Wyżnych, Kwiatoniu, Owczarach i Powroźniku, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce to nie tylko zabytkowe, piękne obiekty. To również wspaniali ludzie wkładający mnóstwo wysiłku i pracy w utrzymanie drewnianych pereł oraz udostępnianie ich wyjątkowych wnętrz turystom. Co roku na Szlaku otwartych jest kilkadziesiąt obiektów, a na odwiedzających czekają przewodnicy, którzy bezpłatnie przybliżają historię i architekturę obiektów.

W miesiącach letnich na Szlaku obywa się cykl koncertów Muzyka Zaklęta w Drewnie! Warto w tych wydarzeniach uczestniczyć.

 

Podziel się:

Cerkwie i Kościoły Beskidu Niskiego

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim