Jazda konna, stadniny w Beskidzie Niskim

konie w Ropkach

Beskid Niski to idealne miejsce do uprawiania turystyki konnej. Szerokie niezalesione doliny w rejonie Izb, Ropek, Wysowej Zdrój i Gładyszowa zachęcają do uprawiania wędrówek konnych. Atutem są dobrze oznakowane szlaki konne (biały kwadrat z kropką na środku w określonym kolorze) których jest bardzo dużo, a prowadzą pięknymi ścieżkami i leśnymi drogami przez przełęcze i szczyty. Przed Beskid Niski przebiega także Transbeskidzki Szlak Konny – najdłuższy w polskich górach szlak turystyki jeździeckiej, wytyczony przez PTTK w 2000 r. Liczy 600 km długości i na jego pokonanie należy przeznaczyć 14 dni (109 godzin jazdy stępem). Prowadzi z Brennej w Beskidzie Śląskim, przez Beskid Żywiecki, Podhale, Pieniny, Beskid Sądecki oraz Beskid Niski do Wołosatego w Bieszczadach. W Beskidze Niski przebiega od Banicy przez Ropki, Regietów, Zdynię, Nieznajową, Krempną, Lipowiec, Jasiel, Radoszyce do Nowego Łupkowa. To tam w pobliżu znajduje się pięknie położona Stadnina Stary Łupków która warto odwiedzić.

Konie SIwejka

Turystyka konna Beskid Niski

 

Gdzie na konie?

Za pięknymi terenami i możliwościami uprawiania turystyki konnej w Beskidzie Niskim nie nadąża infrastruktura. Stadniny są oblegane przez chętnych. Często w okresach wzmożonego ruchu turystycznego w Beskidzie Niskim trudno zarezerwować jazdę konną w jednej z nielicznych stadnin w rejonie. Dlatego zachęcamy do wcześniejszego rozeznania możliwości, tak aby móc skorzystać w pełni z tego dobrodziejstwa jakim jest przebywanie w terenie na koniu.

Jazda konna możliwa jest w miejscowościach Ropki, Wysowa-Zdrój, Regietów i Izby. Poniżej prezentujemy listę stadnin. Pamiętajcie jednak, że poza renomowanymi ośrodkami lekcje jazdy konnej zarezerwować można także u prawdziwych pasjonatów, naszych bezpośrednich sąsiadów w odległości 20 m od Siwejki w Stadninie Chyże Konie! Będzie skutecznie i miło. Polecamy z czystym sumieniem.

Ośrodki jazdy konnej w Beskidzie Niskim:

Stadnina "Chyże Konie" w Ropkach
Ropki 14, 38-316 Wysowa-Zdrój

Stadnina Koni "Stara Cegielnia"
Gładyszów 70, 38-315 Uście Gorlickie
tel.: 503 068 055

Stadnina Koni Huculskich "Gładyszów"
Regietów 28, 38-315 Uście Gorlickie
tel.: 18 351 00 97; tel.: 18 351 00 18


Stanica Koni "Osława"
Wysowa-Zdrój 11, 38-316 Wysowa-Zdrój
tel.: 662 131 895


 

 

"Chyże Konie" w Ropkach

Dokładnie naprzeciwko naszego domu znajduje się stadnina Chyże Konie. Ze względu na nasze położenie chcielibyśmy polecić jazdy konne u naszych sąsiadów, gdyż codziennie mamy okazję przyglądać się ogromnej pasji i zaangażowaniu w naukę jazdy konnej i widzimy jakie przynosi ona owoce u naszych Gości. Zarówno jazda na lonży i treningi na maneżu są wstępem do prawdziwej przygody - jazdy w terenie. Zajęcia prowadzi osobiście Pani Magda, instruktorka jazdy konnej i Właścicielka stadniny Chyże Konie. Do Waszej dyspozycji są Nygus, Białka, Brykus i Chyża. Jeżeli przy okazji nauki jazdy konnej chcielibyście zarezerwować nocleg to zaproaszamy do rezerwacji któregoś z naszych przytulnych pokoi.

Jazdy konne zimą w Beskidzie Niskim

Amatorom jazdy konnej nie przeszkadza zima. W czasie intensywnego treningu na koniu zimna tak bardzo się nie odczuwa, a cwałowanie po zaśnieżonych łąkach jest tak samo bezpieczne i przyjemne jak wiosną czy latem w czasie podobnych jazd terenowych. Do takiej aktywności trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Niskie temperatury z jakimi często mamy do czynienia mają wpływ na termoregulację naszego ciała. Warto pamiętać aby:

  1.  Mieć na sobie odpowiednie ubranie. Pod bryczesy warto założyć getry. Ważna jest także ciepła kurtka oraz kominiarka zakładana pod kask, ciepłe buty, rękawiczki do zimowej jazdy konnej;
  2. wybrać się na jazdę o odpowiedniej porze. Zimą znacznie szybciej robi się ciemno, warto więc zadbać, aby jazda konna zakoczyła się przed zmrokiem;
  3. nie szarżować. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego jazdy konne warto odbywać z instruktorem w znanym terenie, co zmniejsza niebezpieczeństwo natknięcia się na nieprzewidziane przeszkody pod śniegiem.

Kulig w Regietowie

Kulig w Ropkach

Gdzie na kulig?

W Beskidzie Niskim możliwe jest zimą zorganizowanie kuligu. Na kulig możecie liczyć w Stadninie Koni Huculskich w Regietowie, a także w Stadninie Chyże Konie w Ropkach. W Regietowie przejażdżki saniami po okolicznych łąkach i leśnych drogach w kilka zaprzegów przysparzają wiele emocji uczestnikom. W Regietowie kuligi orgranizowane są zarówno w dzień jak i w nocy (przejażdżki z pochodniami). Dla dzieci większą frajdą jest udział w kuligu organizowanym w dzień, dorośli natomiast cenią sobie zarówno wypady w ciągu dnia jak i nocą z pochodniami.

W związku z dużą popularnością kuligu wśród gości odwiedzających Beskid Niski, warto po przyjeździe od razu zarezerwować termin, aby uniknąć rozczarowań, że brakło miejsc.

 

Podziel się:
Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim