Uzdrowisko Wysowa Zdrój atrakcje, trasy, noclegi

 

Uzdrowiska Beskidu Niskiego

Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce gdzie w obrębie jednego pasma górskiego, jakim jest Beskid Niski, znajduje się tak wiele uzdrowisk dysponujących naturalnymi wodami mineralnymi i niespotykanym klimat. W Beskidzie Niskim uzdrowiska rozciągają się od jego zachodnich krańców (Krynica-Zdrój), aż po odległe krańce wschodnie. Po drodze mamy Uzdrowisko Wysowa-Zdrój, następnie najmniejsze i zarazem najmłodsze uzdrowisko Wapienne, a na wschodzie Rymanów-Zdrój i Iwonicz-Zdrój. Każda z tych miejscowości jest zupełnie inna i ma inne tradycje uzdrowiskowe. Według mojej oceny Wysowa-Zdrój i jej okolice są najlepszym miejscem, aby spędzić tutaj urlop. Czyste powietrze, górski ale łagodny klimat i wiele atrakcji umożliwiają zaplanowanie czasu w taki sposób, aby każdy znalazł coś dla siebie.

 

Uzdrowisko Wysowa-Zdrój. Noclegi w Wysowej, gdzie tradycje uzdrowiskowe sięgają początków XIX w.

Wysowa-Zdrój zlokalizowana jest w południowo-zachodniej, najwyższej części Beskidu Niskiego. Miejscowość położona jest nad rzeką Ropą, której źródła znajdują się na terenie wsi. Zagospodarowana część Wysowej znajduje się w dolinie, z trzech stron ograniczonej wzniesieniami górskimi. Szczyty Koziego Żebra, Płazin, Cigielki, Ostrego Wierchu zamykają Wysową ze wszystkich stron. W bezpośredniej bliskości znajdują się pięknie położone miejscowości wchodzące w skład uzdrowiska: Blechnarka i Ropki – idealne miejsca do aktywnego wypoczynku zlokalizowane z dala od zgiełku i zabudowy kurortowej.

Pierwsze wzmianki o Wysowej sięgają połowy XIV w. To wówczas tereny te otrzymał od Kazimierza Wielkiego Jan Gładysz. Wysowa szybko rozbudowywała się ze względu na swoje położenie na szlaku handlowym wiodącym przez Przełęcz Wysowską na południe Europy (głównie na Węgry). Wysowa mimo słabego skomunikowania się zresztą Polski była ważnym punktem na szlaku kupieckim północ-południe, a we wsi znajdowały się składy win przywożonych z południa Europy. Miejscowość kilkukrotnie zmieniała właścicieli aż do końca XVIII w. kiedy to przejął ją Maciej Lanckoroński. To za jego przyczyną rozpoczął się rozwój uzdrowiska, ze względu na niezwykłe cechy wód leczniczych.

Z początkiem XIX w. wybudowano pierwsze łazienki, gdzie kuracjusze zażywali kąpieli w wodach mineralnych, a na przełomie stuleci uporządkowano źródła, zbadano ich skład i rozbudowano urządzenia zdrojowe. W Wysowej odkryto szereg wód leczniczych bogatych w szczawy znane z Krynicy i Szczawnicy, których ujęcia znajdują się w centrum wsi. Uzdrowisko dynamicznie rozwijało się aż do początku I wojny światowej, powstawały nowe miejsca noclegowe. Długotrwałe walki na tych terenach w czasie I Wojny Światowej, oraz liczne wysiedlenia ludności łemkowskiej w latach 1947-49 zahamowały rozwój miejscowości. Istniejąca pijalnia wód mineralnych spłonęła w 1963 roku.

 

Wysowa-Zdrój - noclegi w urokliwym miejscu. Co warto zobaczyć?

Wysowa to uzdrowisko, które nie należy do słynnych kurortów, ale jest to miejscowość dla tych, którzy cenią ciszę i spokój, kontakt z przyrodą i piękny krajobraz. Wody oraz klimat sprawiają, że Wysowa jest wymarzonym miejscem do leczenia chorób oraz stanów wyczerpania nerwowego, alergii, chorób układu krążenia oraz układu oddechowego. W okolicznych sanatoriach wykonywane są również liczne zabiegi przyrodolecznicze, do których wykorzystywana jest m.in. pozyskiwana w Wysowej borowina. Okolice uzdrowiska usiane są łatwo dostępnymi atrakcjami. Nocleg w Wysowej-Zdrój to gwarancja świetnie spędzonego czasu na łonie natury.

 

Park Zdrojowy – idealne miejsce na spacery

Największym powodzeniem wśród kuracjuszy i turystów cieszy się Park Zdrojowy. Jego niewielki teren niemal ze wszystkich stron otoczony ciekami wodnymi. Płynie przez niego potok Szumniak, wzdłuż którego poczynając od Starego Domu Zdrojowego aż po rzekę Ropa ujarzmione są źródła mineralne. Ciekawostką jest, że każda z wód ma inny skład i inne właściwości. Najpopularniejsze wody to „Henryk” i „Franciszek”. Park Zdrojowy ze względu na swój niezwykły drzewostan jest wizytówką Wysowej-Zdój i miejscem, gdzie w amfiteatrze plenerowym odbywają się festyny i koncerty. Będąc w Parku Zdrojowym, należy koniecznie odwiedzić Stary Dom Zdrojowy, gdzie warto spróbować wybitnych wyrobów cukierniczych oraz w pobliżu pijalnię wód mineralnych. W parku znajduje się także wybudowany stosunkowo niedawno Park Wodny. Niestety ze względu na błędy konstrukcyjne budynku oraz nierzetelne wykonawstwo od kilku lat zamknięty.

 

Pijalnia wód mineralnych w sercu Parku Zdrojowego

Nowa pijalnia wraz z fontanną zdobiąca zadbany park zdrojowy powstała w 2006 roku i do dziś z powodzeniem służy kuracjuszom. Pijalnia oferuje wody lecznicze bogate w bardzo ważne mikroelementy jak lit, miedź oraz cynk. To właśnie te mikroelementy pozwalają na odzyskanie emocjonalnej równowagi.

wysowa-zdroj-park-zdrojowy-pijalnia

 

Cerkiew św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdrój

Na jednym z nielicznych skrzyżowań w Wysowej znajduje się cerkiew prawosławna św Michała Archanioła której powstanie szacuje się na rok 1779. Przy cerkwi, przy murze otaczającym świątynię, możemy podziwiać zabytkową lipę drobnolistną. Wysokość jej sięga około 30 metrów i obwód ponad 5 metrów. Ze względu na wiek drzewa szacowany na około 400 lat lipa jest pomnikiem przyrody. Obok cerkwi stoi także zabytkowy krzyż upamiętniający chrzest Rusi.

wysowa-zdroj-cerkiew

 

Przyrodnicza ścieżka edukacyjna

Główne obszary i cele spacerów stanowi Park Zdrojowy położony w centrum Wysowej z piękną odrestaurowaną pijalnią wód mineralnych. Na wschód od centrum wzdłuż potoku Szumniak w kierunku ośrodka Zacisze i Doliny Łopacińskiego znajduje się przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Fajne, nie wymagające miejsce na spacer nawet z wózkiem. Po dojściu do ośrodka Zacisze kończy się droga asfaltowa a ścieżka edukacyjna prowadzi dalej drogą szutrową. Można przyjąć, że celem wędrówki, miejsce odpoczynku i sygnałem do odwrotu jest duża wiata z miejscem na ognisko usytuowana na samej niemal przełęczy między Wysową, a Hańczową.

wysowa-zdroj-przyrodnicza-sciezka-edukacyjna

 

Kaplica na Świętej Górze Jawor

Góra Jawor w Beskidzie Niskim koło Wysowej-Zdrój to miejsce święte dla wyznawców prawosławia i grekokatolików ze względu na objawienia Matki Bożej, która prosiła o wybudowanie w tym miejscu kaplicy. Świątynia została wzniesiona 1929 roku i od tamtego czasu rośnie jej popularność jako miejsca kultu i pielgrzymek. Główna uroczystość celebrowana jest 12 lipca, kiedy to z Wysowej ruszają wierni niosący krzyże wkopywane później na polanie w pobliżu kaplicy.
Aby dostać się do kaplicy ruszamy początkowo szlakiem zielonym z Wysowej, a następnie w lewo dobrze utrzymają drogą. Fragment drogi w lesie jest nawet asfaltowy co umożliwia podobnie jak w przypadku opisywanej wcześniej ścieżki edukacyjne w kierunku doliny Łopacińskiego wyprawę na Górę Jawor z wózkiem. Nieopodal świątyni w odległości zaledwie 200 metrów w kierunku zachodnim znajduje się jeden z najpiękniejszych widoków w Beskidzie Niskim. Po lewej Busow, po prawej Lackowa, a pomiędzy w dole wśród wspaniale oświetlonych słońcem łąk wieś Cigielka.

wysowa-zdroj-kaplica-na-gorze-jawor

 

Szlaki turystyczne w Wysowej-Zdrój

Okolice Wysowej-Zdrój to raj dla rodzin lubiących aktywnie spędzać czas. W rejonie można zaplanować zarówno ciekawe wycieczki piesze jak i rowerowe. Dla kolekcjonerów odznak polecamy odznakę W Kręgu Lackowej którą z łatwością można zdobyć w czasie tygodniowego pobytu w Wysowej. Poniżej lista naszych propozycji wycieczek:

 

Wycieczka na Kozie Żebro

Najkrótszy wariant wejścia na Kozie Żebro to przyjęcie jako punkt startowego miejsca w rejonie Doliny Łopacińskiego (powyżej ośrodka Zacisze, na końcu drogi asfaltowej) gdzie zielony szlak skręca w prawo z drogi leśnej i rozpoczyna się wspinaczka na Kozie Żebro. Podejście nie zalicza się do najłatwiejszych ale nie jest bardzo długie. Pocieszeniem może być fakt, że podejście od strony Regietowa czerwonym szlakiem jest o wiele trudniejsze. Po osiągnięciu szczytu pora na odpoczynek. Widoki raczej są marne jak to na szczytach w Beskidzie Niskim (większość jest zalesiona), choć ostatnio wskutek prowadzonej przez leśników wycinki nieco buki od strony zachodniej się przerzedziły. Zejście proponujemy szlakiem czerwonym w kierunku Hańczowej aż do momentu w którym szlak dochodzi do drogi leśnej z Wysowej do Hańczowej. Powrót wspomnianą drogą leśną w kierunku ośrodka Zacisze. Po drodze bardzo wygodna wiata. Idealne miejsce na dłuższy odpoczynek.

wysowa-zdroj-kozie-zebro

 

Wycieczka do Ropek przez Markowiec

Trasa z Wysowej do Ropek przez Markowiec i Hańczową i powrót niebieskim szlakiem przez przełęcz Hutniańską to pętla o długości 15,5 km o raczej umiarkowanej trudności. Można ta trasę pokonać zarówno na rowerze jak i pieszo. Ruszamy z rejonu basenu w Parku Zdrojowym (wygodny i obszerny parking) w kierunku ośrodka Zacisze. Po drodze przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Powoli posuwając się łagodnie do góry wzdłuż potoku Szumniak dochodzimy do końca drogi asfaltowej. Kontynuujemy wędrówkę drogą szutrową. W najwyższym punkcie naszej drogi leśnej mamy czas na pierwszy odpoczynek. Znajduje się tutaj wiata z miejscem na ognisko. Dalej już w dół kierujemy się w stronę Hańczowej. Po drodze z lewej strony dołącza do nas szlak czerwony. Pieszo możemy nim podążać, poruszając się rowerem pozostajemy na drodze leśnej która wkrótce staje się asfaltowa. W samej Hańczowej mamy okazję zwiedzić prawosławną Cerkiew Opieki Bogurodzicy pochodzącą z I poł XIX w., która po gruntownym remoncie w latach 2009-13 należy do najpiękniejszych budowli w rejonie. Aby to nam się udało musimy na chwilę opuścić czerwone znaki gdyż, szlak czerwony omija cerkiew. Do Ropek kierujemy się za szlakami czerwonymi. Po około 2 km i wejściu w las, dołącza do nas szlak niebieski. To jeden z najdłuższych szlaków długodystansowych prowadzący z Grybowa do Rzeszowa. Teraz nim będziemy podążali do Wysowej karmiąc się pięknymi widokami Ropek. Jednej z najpiękniejszych Dolin Beskidu Niskiego. Droga prowadzi przez wieś aż na przełęcz Hutniańską. To idelane miejsce na drugi długi odpoczynek. Z Przełęczy do Wysowej już jest tylko w dół.

wycieczka-do-ropek-przez-markowiec-przelecz-hutnianska

 

Wycieczka na szlak graniczny przez świętą Górę Jawor

Wyruszamy szlakiem zielonym spod Cerkwi w Wysowej Zdrój. Po przejściu przez rzekę kończą się zabudowania a na południe rozpościera się wspaniały widok w kierunku Przełęczy Wysowskiej. Gdy dochodzimy do lasu szlak zielony prowadzi dalej prosto a my skręcamt w lewo za znakami do kaplicy na świętej Górze Jawor. Samo dojście do kaplicy nie przysparza problemów Ostatnie podejście jest dość strome ale wygodna droga asfaltowa ułatwia nam zadanie. Wędrujemy wśród pięknego bukowanego lasu, poruszając się wzdłuż głębokiego jaru po lewej stronie. Robi wrażenie jak woda głęboko potrafi wyrzeźbić sobie drogę. Dochodzimy do kaplicy. Fajne miejsce na odpoczynek. Studnia z której można zaczerpnąć wody i krzyże prawosławne poustawiane wśród drzew robią niezwykłe wrażenie i po cichu wprowadzają nas w klimat tego miejsca. Opuszczamy to urocze miejsce i wędrujemy jeszcze 200 metrów w kierunku granicy. Docieramy do czerwonego słowackiego szlaku granicznego, którym wyruszamy w kierunku Cigielki. Dochodzimy do wiaty przy której rozpoczyna się zielony szlak, którym wrócimy do Wysowej. Bardzo ciekawa drasa z wieloma widokami. Szczególnie niezapomniane widoki są gdy znajdziemy się na paśmie granicznym. Przed nami po lewej dominuje najwyższy szczyt Beskidu Niskiego Busov, a po prawej jego odpowiednik po stronie polskiej – Lackowa.

wysowa-zdroj-gora-jawor-krzyze 

 

Wycieczka wokół Wysoty

Trasa wokół Wysoty to jedna z ciekawszych propozycji dla aktywnych rodzin spędzających urlop w Wysowej-Zdrój. Trasę można przemierzać zarówno pieszo, jak i rowerem. Długość 10 km. Ruszamy niebieskim szlakiem z Wysowej. Droga leśna łagodnie wspina się za Wysotą. Dochodzimy do przełęczy pomiędzy Wysotą a Jaworzynką, z którego droga prowadzi w dół. W dole szlak niebieski skręca w lewo w kierunku Obicza, a my poruszamy się za wyraźną drogą leśną w prawo. Droga łagodnie opada w dół. Poruszamy się wzdłuż potoku. To tutaj ma swoje źródła rzeka Ropa. Po lewej stronie drogi na potoku co chwila zachwycamy się tamami zbudowanymi przez bobry. Możemy też przy zachowaniu ciszy i odrobinie szczęścia dostrzec tego pracowitego szkodnika – jest ich tutaj wiele. Po drodze mijamy oddalony o 50 metrów od drogi cmentarz wojenny numer 49. To obowiązkowy punkt wycieczki. Podążamy dalej zgodnie z biegiem potoku i dochodzimy do żółtego szlaku prowadzącego z Przełęczy Wysowskiej do Wysowej. Podążamy dalej tym szlakiem przechodząc przez nieliczne zabudowania Blechnarki. Po drodze po lewej stronie mijamy Cerkiew pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana zbudowaną w 1801 roku z kamienia rzecznego. Gdy opuszczamy Blechnarkę po prawej odchodzą czarne oznaczenia do cmentarza wojennego numer 50. Ze względu na strome podejście warto zostawić sobie podejście pod cmentarz na inną okazję i potraktować to jako odrębną wycieczkę. Dochodzimy do Wysowej. Otwiera nam się wspaniały widok na okoliczne łąki.

wysowa-zdroj-blecharka-tamy-bobrowe

 

Wysowa-Zdrój i okolice. Mapa ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas noclegu w Wysowej

Poruszanie się bez mapy w rejonie Wysowej-Zdrój jest utrudnione. My ze swej strony polecamy mapę Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass lub jego dokładniejszy odpowiednik Wysowa-Zdrój i okolice. Dla każdego, kto woli polegać na mapie elektronicznej polecamy aplikację Traseo z darmową mapą Beskidu Niskiego, na której oznaczona jest większość atrakcji regionu. Zadaliśmy sobie wiele trudu, aby mapa była aktualna, więc zapraszamy do korzystania. Dzięki mapie, która w aplikacji może być ściągnięta i zapisana offline na telefonie bez względu, w którym miejscu się znajdziesz i czy będziesz miał zasięg GSM czy też nie, będzie ona dla Ciebie dostępna. Do podkładu mapy możesz przypisać dowolną trasę i według niej podążać. Wędrowanie po górach nigdy wcześniej nie było tak przyjemne i bezpieczne. Na mapie znajdziesz także odpowiedni dla siebie nocleg w Wysowej-Zdrój i okolicach aby twój wypoczynek w górach był wypełniony wieloma doznaniami.

 

Wysowa-Zdrój. Noclegi z klimatem

Baza noclegowa w Wysowej-Zdrój w ciągu kilku ostatnich lat znacznie się rozwinęła. Oferowane są noclegi w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i na prywatnych kwaterach. W wielu miejscach powstały domki, gdzie w komfortowych warunkach można spędzić urlop. Niestety rozwój każdej miejscowości powoduje zagęszczenie zabudowy, zwiększenie ruchu, wzrost zanieczyszczeń i hałasu. Dlatego zachęcamy do poszukiwania alternatywy w Blechnarce lub w Ropkach gdzie zabudowa jest o wiele rzadsza, a i możliwości pobytu o wiele bardziej atrakcyjne. Ropki, podobnie ja Blechnarka, są z jednej strony na tyle blisko Wysowej-Zdrój, że znajdują się w obszarze Uzdrowiska Wysowa-Zdrój, a z drugie na tyle daleko aby poczuć różnicę w możliwościach wypoczynku. Zapraszamy do rezerwacji noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych, a także aktywnego spędzania czasu w najbliższej okolicy Wysowej-Zdrój.

Podziel się:

Wysowa Zdrój i okolice

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim