Zalew Klimkówka, Jezioro Klimkowskie atrakcje

Zalew Klimkówka

Budowę zapory na rzecze Ropa rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Zapora wodna przegrodziła dolinę w najwęższym miejscu, w którym rzeka Ropa przebija się między szczytami Kiczera-Żdżar i Ubocz. Zalew ciągnie się na długości blisko 6 km, z cofką dochodzącą pod Uście Gorlickie. Szerokość osiąga miejscami nawet 800 m, a głębokość jeziora sięga 25 m. To niesamowite położenie i niezapomniana sceneria zadecydowały, że na Zalewie Klimkówka krecone były sceny do Filmu "Ogniem i Mieczem".

Linia brzegowa jeziora klimkowskiego jest dość urozmaicona, wzdłuż brzegu znajduje się szereg małych malowniczych zatoczek. Brzegi północno-wschodnie są strome, w większości zalesione, natomiast południowo-zachodnie - niskie i łatwo dostępne z szosy z Gorlic do Uścia Gorlickiego co sprzyja ich rozwojowi. Jezioro zakończone jest tamą o wysokości 34 m i długości 210 m.

Wody spiętrzonego jeziora zalały całość terenu zabudowanego dawnej wsi Klimkówka oraz dawną drogę z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nowa szosa została poprowadzona po lewym brzegu doliny, wysoko ponad taflą wody.

 

Atrakcje nad Jeziorem Klimkówka

Powstanie zalewu w Klimkówce wiąże się z nowymi funkcjami turystyczno – rekreacyjnymi terenów wokół jeziora oraz całego Beskidu Niskiego. Wybrzeże pomiędzy szosą a jeziorem jest stopniowo zagospodarowywane, niestety, dość chaotycznie. Na cyplu położonym ok. 1 km od zapory znajduje się ośrodek wypoczynkowy z przystanią, wypożyczalnią sprzętu wodnego (jezioro jest strefą ciszy: używanie sprzętu motorowodnego jest zabronione), kąpieliskiem i obiektami gastronomicznymi. Tam również posterunek WOPR i policji wodnej.

Zalew w Klimkówce jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów w rejonie Wysowej Zdrój i Gorlic. I choć ciągle zaplecze socjalne nad zalewem ograniczone jest do minimum to jednak powoli się to zmienia dzięki funduszom unijnym przeznaczonym na zagospodarowanie linii brzegowej. Od roku 2019 etapami podstaje ścieżka o długości 4 km łącząca miejscowości Klimkówka i Uście Gorlickie. Pięknie położona i wijąca się wzdłuż linii brzegowej trasa może służyć z powodzeniem spacerowiczom, rowerzystom, rolkarzom czy w zimie narciarzom biegowym.  Uboga w tym rejonie jest także oferta gastronomiczna. W roku 2020 powstała wiata grilowa, i uporządkowany został teren kąpieliska - powstało blisko 150 metrów promenady wraz ze schodami zejściowymi w stronę jeziora.

Klimkówka mimo tych zmian ciągle jest jeziorem słabo zagospodarowanym co przyciąga tych, którzy cenią sobie ciszę, spokój i wspaniałe widoki, a niewielka ilość plażowiczów w środku tygodnia nawet w szczycie sezonu jest dodatkowym atutem dla wypoczywających.

Nad zalewem jest kilka wypożyczalni sprzętu wodnego oraz szkoła windsurfingu i kitesurfingu. W zdecydowanej większości jednak jest to sprzęt mający swoje lata świetności już dawno za sobą, ale uczciwie trzeba przyznać, że jest on zadbany i czysty. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się sprawdzając informacje Jak aktywnie spędzić czas nad wodą.

 

Baza noclegowa nad Klimkówką

W tym rejonie dynamicznie rozwija się baza noclegowa. W niedużej odległości (6 km), w Ropkach znajduje się nasz dom - gospodarstwo Siwejka. Nasz dom to miejsce dla aktywnych, którzy cenią sobie ciszę i pobyt w dobrych warunkach na uboczu. Siwejka to idealne miejsce wypadowe zarówno w góry jak i nad wodę. [więcej>]

Podziel się:

Siwejka dla dzieci

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim