Mikroklimat gór: Jak wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie

Góry to nie tylko majestatyczne krajobrazy i fascynująca flora i fauna, ale również miejsce, w którym czeka na nas zupełnie inne otoczenie i warunki niż w zatłoczonych miastach. Na klimat składają się elementy pogody, takie jak: nasłonecznienie, ciśnienie atmosferyczne, temperatura i wilgotność powietrza oraz wiatry. Mikroklimat górskich obszarów może mieć różnorodne wpływy na zdrowie i samopoczucie człowieka. Odpowiednio dostosowane i korzystne warunki atmosferyczne, które spotykamy w górach, mogą przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu. W tym artykule przyjrzymy się temu fascynującemu zjawisku i dowiemy się, jak góry wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Czym jest mikroklimat górski?

Mikroklimat górski to specyficzne warunki atmosferyczne, które różnią się od tych, jakie występują w dolinach czy na równinach. Wynika to z faktu, że góry mają swoje charakterystyczne cechy geograficzne, które wpływają na pogodę i klimat w danym regionie. Podczas wspinaczki w górach możemy zauważyć zmianę temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego i innych parametrów meteorologicznych w zależności od wysokości nad poziomem morza i typu terenu.

Pobyt na terenie, gdzie panuje klimat górski, jest najbardziej wskazany dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego, schorzeniami układu krążenia oraz układu krwiotwórczego - szczególnie z niedokrwistością.

Temperatura i wilgotność - im wyżej, tym zimniej

Jednym z głównych elementów mikroklimatu górskiego jest temperatura. W miarę wznoszenia się na wyższe wysokości, temperatura powietrza zmniejsza się, a to z kolei może wpłynąć na nasze ciało. Wyższa góra może być chłodniejsza nawet o kilka stopni w porównaniu do doliny. Takie zmiany mogą być korzystne w czasie upałów, podczas których ucieczka na wyżej położone tereny pozwala na schłodzenie organizmu.

Wilgotność powietrza w górach również może się znacząco różnić od tego, co spotykamy w niższych obszarach. Powietrze może być bardziej suche, co jest korzystne dla osób z problemami alergicznymi lub astmą, ponieważ suchsze powietrze może zmniejszyć ilość pyłków i alergenów w powietrzu. 

Wpływ mikroklimatu górskiego na układ oddechowy

Mikroklimat gór może przynieść ulgę osobom cierpiącym na schorzenia układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli czy alergie. Wyższe położenie górskie często oznacza mniejszą ilość pyłków roślinnych i innych alergenów, a także bakterii, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergicznych reakcji i ułatwienia oddychania.

Ponadto, suche powietrze w górach może pomóc w łagodzeniu objawów astmy, ponieważ wilgotność jest na ogół niższa, a drogi oddechowe mogą pozostać bardziej rozszerzone.

Korzystne działanie na układ krążenia - aktywność na górskich terenach

Częste wspinaczki w górach mogą przyczynić się do poprawy kondycji serca i układu krążenia. Górskie tereny oferują doskonałe możliwości do uprawiania aktywności fizycznej, takiej jak piesze wędrówki czy jazda na rowerze górskim. Regularne ćwiczenia w górach mogą przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, zwiększenia pojemności płuc, a także poprawy krążenia krwi.

Wspinaczka po górach wymaga również wysiłku fizycznego, co może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej i wspomóc proces odchudzania, co ma dodatkowo korzystny wpływ na układ krążenia.

Pozytywny wpływ mikroklimatu górskiego na zdrowie psychiczne

Mikroklimat górski to nie tylko korzyści dla zdrowia fizycznego, ale także dla zdrowia psychicznego. Otoczenie górskie może działać relaksująco i stymulująco na nasz umysł. Widok malowniczych krajobrazów, czyste powietrze i spokój, jaki można znaleźć w górach, mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i poprawieniu samopoczucia.

Wielu ludzi znajduje ukojenie w górach, wyciszając myśli, odpoczywając od zgiełku i znajdując czas na refleksję. Takie chwile z dala od codziennych problemów mogą pomóc w poradzeniu sobie z różnymi problemami i poprawieniu zdolności koncentracji.

Warto wybierać wypoczynek w miejscach, które zapewnią nam nie tylko ciekawe atrakcje czy piękne widoki, ale będą także pozytywnie wpływać na stan naszego organizmu i łagodzić objawy chorobowe wywoływane przez różnego rodzaju schorzenia. Jeśli tylko masz okazję, wybierz się na wycieczkę w góry i doświadcz ich prozdrowotnego działania na własnej skórze - zapraszamy do naszego gospodarstwa agroturystycznego Siwejka położonego na uboczu, które jest idealnym miejscem dla miłośników gór lubiących zarówno aktywny wypoczynek, jak i wylegiwanie się przy wodzie czy na polanie. 

 

Potrzebujesz noclegu? Zapraszamy do rezerwacji pokojów w Siwejce >>>

 

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim