Pętla do Czertyżnego z Ropek zboczami SIwejki i powrót przez przełęcz Lipka

Czertyżne to wysiedlona dolina w Beskidzie Niskim położona pomiędzy Ropkami a Banicą. Ograniczona jest z jednej strony grzbietem Siwejki a z drugiej Zieloną Lipką. Płynie przez Czertyżne potok o niewyszukanej nazwie Czeretyżnianka. Czertyżne to jedno z najdzikszych i najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Niskim i choć jest łatwo dostępne ze względu na drogę polną która prowadzi z Ropek aż do drogi asfaltowej między Banicą, a Izbami to nie ma tu zbyt wielu turystów. My proponujemy trasę w formie 12 km petli.

 Kapliczka w Ropkach

 

Najpierw wspinamy się na przełęcz Lipka

Trasa do Czertyżnego prowadzi z Siwejki położonej na początku Ropek. Najpierw poruszamy się szlakiem czerwonym mijając po lewej stronie jeziorko nad którym urzęduje siwa czapla i czarny bocian. Po przejściu około 1 km po prawej mijamy krzyż przydrożny aby za chwilę po lewej stronie przy drodze znaleźć miejsce na odpoczynek przy wiatce turystycznej (znajduje się tutaj pamiętkowy exclibris). Po chwili odpoczynku przechodzimy przez rzekę i skręcamy w lewo za czerwonymi znakami szlaku. Gdy dojdziemy do murowanej kapliczki znajdującej się po prawej stronie (około 500 metrów od rozdroża) to skręcamy bezpośrednio przed potokiem w drogę w prawo do góry, która wyprowadzi nas niemal na przełęcz Lipka. Po przejściu około 3,3 km mamy możliwość zweryfikowania naszych planów, zejścia na przełęcz Lipka i powrotu do domu szlakiem konnym.

 Trasa na Lipkę zboczem Siwejki

 

Przyjemny trawers Siwejki ze stromym zejściem do Czertyżnego

My nie poddajemy się i ruszamy najpierw stromo do góry w stronę szczytu Siwejka by kilkadziesiąt metrów przed szczytem skręcić w lewo w leśną drogę trawersującą zbocze Siwejki. Po przejściu od domu odległości około 5,5 km dochodzimy do rozdroża gdzie skręcamy w lewo. Droga zaczyna ostro opadać w kierunku Czertyżnego. gdy na liczniku pojawi się odległość 6,2 km jesteśmy w naszym punkcie docelowym. Obszerny plac do zwózki drewna i szemrzący potok sprawiają, że chce się tu zostać dłużej. W okległości zaledwie 20 metrów w dół potoku znajduje sie mostek za którym w zaroślach ukryta jest kapliczka z wygodną ławeczką. Idealne miejsce na odpoczynek na półmetku trasy.

 Kapliczka w Czertyżnym

Krzyże na Cmentarzu w Czertyżne

Samotny krzyż w Czertyżnem

 

Powrót drogą leśną dnem doliny przez Przełęcz Lipka do Ropek

Ruszamy w drogę powrotną w kierunku Ropek drogą wiodącą dnem doliny. Prowadzi tędny szlak konny. Po zaledwie 50 metrach po lewej stronie drogi znajduje się cmentarz w Czertyżnym po wysiedlonej wsi. Droga jest bardzo malownicza. Piękne polany i łagodnie wspinająca się droga w kierunku Przełęczy Lipka sprawia, że wysokość zdobywamy bez wysiłku. Po drodze po lwej stronie bardzo ładny krzyż nieco ukryty w zaroślach. Na przełęczy Lipka po prawej stronie na drzewie ukryta jest mała kapliczka. Z przełęczy do domu już tylko 3,3 km. Piękne widoki na Ropki wynagradzają wysiłek jaki podjęliśmy wcześniej. W centrum Ropek tuż przed drogowskazami po prawej stronie nieco cofnięty piękny cmentarz łemkowski. Komu nie brak siły powinien go zwiedzić.

Miejsce gdzie można skręcić na Cmentarz w Ropkach

 

Kod trasy w aplikacji Traseo: 345125

Poznaj inne propozycje wycieczek pieszych z Ropek

Może chciałbyś się u nas zatrzymać? Poznaj nasze przytulne pokoje

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim