Trasa rowerowa do Czarnej

Cechy trasy:

  • długość: 25,8 km
  • suma podjazdów: 682 m
  • suma zjazdów: 685 m
  • najwyższy punkt: 621 m n.p.m.
  • stopień trudności: średnia
  • kod trasy w aplikacji Traseo: 304826

Można powiedzieć, że trasa do Czarnej to szlak dwóch długich podjazdów i trzech cerkwi. Po drodze możecie zaglądnąć do cerkwi w Hańczowej, kościoła w Czarnej oraz cerkwi w Śnietnicy. Dla zaawansowanych kolarzy wystarczy zarezerwować na traskę zaledwie 2 godziny (znacznie przyspieszają wędrowanie dwa bezpieczne zjazdy, na których bez problemu osiąga się prędkości około 50 km/h).

 

Opis trasy do Czarnej

Trasa rozpoczyna się w Ropkach, koło naszego domu. Pierwsze 500 m to delikatny podjazd do drogi asfaltowej na której skręcamy w prawo w stronę Hańczowej. Kilkaset metrów trawersu i wyjeżdżamy z lasu. Po prawej otwiera się wspaniały widok na Wysową, a w oddali na Przełęcz Wysowską. Zjeżdamy stromo w dół do krzyżówki w Hańczowej, którą pokonujemy prosto. 100 metrów i mamy pierwszy przystanek przy cerkwi w Hańczowej.

 Mapa trasy Ropki-Hańczowa-Czarna-Śnietnica-Ropki

Za cerkwią znajduje się most na Ropie. Pokonujemy go i spręcamy w lewo, aby po kilkudziecięciu metrach wypatrywać kolejnego skrętu z drogi asfaltowej w drogę szutrową prowadzącą wzdłuż wspomnianej wczesniej rzeki. Droga z ciekawymi widokami po prawej stronie na łąki. Niestety brzeg rzeki znajdujący się po prawej mocno zakrzaczony. Po drodze mijamy mały tartak. Dojeżdżamy do miejsca w którym droga kończy się szlabanem i informacją że teren prywatny. My szybciutko myk obok zapory i w prawo na most na Ropie. Kolejnych 20 metrów i jesteśmy na drodze asfaltowej z Hańczowej do Uścia Gorlickiego.

Cerkiew w Hańczowej

 Nie nasycimy się równą drogą bo po zaledwie 300 metrach, zaraz za znakiem informującym o tym że wjeżdżamy na teren Uścia Gorlickiego skręcamy w drogę w lewo do lasu. Pierwsze 100 metrów to asfalt. Zaczyna się prawdziwa przygoda. Długi ale nie bardzo wymagający podjazd wyniesie nas do niezwykle urokliwego miejsca jakim jest Stara Huta. Po drodze mamy dwa wyraźne rozdroża, na których za każdym razem wybieramy lewą flankę. W odległości zaledwie 200 metrów od Starej Huty w dół w kierunku Kijowa znajduje się wodospad. Warto się tam wybrać zostawiając rowery na rozdrożu. Droga prowadzi niemal po poziomicach w kierunku przełęczy w Czarnej.

Skręt z asfaltu przed Uścieg Gorlickim

Tuż przed osiągnięciem przełęczy i drogi asfaltowej którą zjedziemy do Kościoła w Czarnej otwiera się wspaniały widok w lewo na góry. Zastanawiam się jakie to szczyty widać w oddali. Może macie jakieś swoje typy? Kościółek w Czarnej to bardzo ładne miejsce i idealna propozycja na zrobienie kolejnego odpoczynku.

Kościół w Czarnej

 Spod kościoła ruszamy dalej w dół w kierunku Śnietnicy. Długi i szybki zjazd doprowadza nas do skrzyżowania. W prawo Brunary, w lewo Śnietnica. Skręcamy w lewo bo przed nami kolejny cel pośredni - cerkiew w Śnietnicy. Bardziej widoczny jest nowo wybudowany kościół rzymskokatolicki, a cerkiew znajduje się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Po zaliczenu tego punktu naszej wycieczki roszamy dalej by na rozdrożu skręcić w lewi stronę Stawiszy i Ropek. Rozpoczynamy długi podjazd przez wieś. Po wjecheniu do lasu jeszcze 400 metrów walki i jesteśmy w najwyższym punkcie skąd już tylko w dół do Ropek.

Cerkiew w Śnietnicy

 Trasę naszej wycieczki do Czarnej przez Hańczową możecie przeanalizować poniżej na interaktywnej mapie.

 

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim