Trasa rowerowa wokół Rotundy

Wycieczka wokół Rotundy

Wycieczka wokół Rotundy to ciekawa propozycja z możliwością rozbudowy do wielu wariantów. Niespełnieni rowerzyści moga ją wydłużyć o podjazd do Regietowa Wyżnego i cmentarza wojennego nr 48, a ci którzy preferują jako alternatywę wycieczkę pieszą mogą zostawić rowery w Bazie Sudenckiej w Regietowie i wybrać się pieszo na Rotundę.

 

Cechy trasy:

  • długość: 32,2 km
  • suma podjazdów: 841 m
  • suma zjazdów: 841 m
  • najwyższy punkt: 627 m n.p.m.
  • stopień trudności: średnia
  • kod trasy w aplikacji Traseo: 319819

 

mapa-trasy-rowerem-wokol-Rotundy-new-small

 

Opis trasy rowerowej Wokół Rotundy

Trasa ma początek w Ropkach koło agroturystyki Siwejka. Pierwsze 500 m to podjazd w kierunku drogi asfaltowej, w którą skręcamy w prawo, w stronę wsi Hańczowa. Trawersujemy zbocze Dzielca. Po prawej rozpościera się wspaniały widok na Wysową, a w oddali na Przełęcz Wysowską. Zjeżdamy stromo w dół do krzyżówki w Hańczowej, którą pokonujemy na wprost w kierunku pobliskiej cerkwi. Choć to dopiero początek, to warto się tutaj zatrzymać.

Hańczowa Cerkiew w pełnej okazałości

Za cerkwią znajduje się most na Ropie. Przejeżdżamy go i spręcamy w lewo, aby rozpocząć wspinaczkę rzadko uczęszczaną drogą gminną w kierunku Skwirtnego. W tym miejscu otwiera się bardzo ciekawa panorama w kierunku Homoli widoczna na zdjęciu poniżej. W najwyższym punkcie tego podjazdu napotykamy ławeczkę na której łapiemy oddech. Po chwili wypoczynku ruszamy w dół. Uwaga na zjeździe bo droga jest wąska i nieco kręta. Znowu mamy niezwykłe widoki tym razem w kierunku Skwirtnego. Dojeżdżamy do krzyżówki, gdzie skęcamy w prawo w kierunku Regietowa.

Panorama znad Hańczowej w kierunku Homoli

Jedziemy przez wieś Skwirtne drogą asfaltową. Po chwili dojeżdżamy do cerkwi w Skwirtnym. Cerkiew dość ciasno upakowana pomiędzy innymi zabudowaniami, nie ma takiego Klimatu jak choćby kościół w Czarnej, ale na pewno warto się przy niej zatrzymać. Powoli opuszczamy wieś i wjeżdżamy na chwile do lasu, by wyjechać na rozległe łąki przed Regietowem Niżnym. To tutaj znajduje się największa w Europie hodowla konia huculskiego. Zabudowania widać po lewej stronie. W Regietowie w stadninie znajduje się restauracja, co może być dla pasibrzuchów dobrą wiadomością. Dojeżdżamy do kolejnej krzyżówki w centrum wsi, na której skręcamy w prawo (jadąc w lewo po 200 metrach dojechalibyśmy do restauracji) i kierujemy się w kierunku Regietowa Wyżnego.

 Kościól w Skwirtnem

Droga asfaltowa którą się poruszamy prowadzi do jednego z najbardziej urokliwych miejsc w Beskidzie Niskim: Regietowa Wyżnego. Po drodze w Regietowie Niżnym pod numerem 17 znajduje się Skansen u Włodzia. To prawdziwa szpejownia ciekawie zebrana na ścianie domu. U Pana Włodka można złożyć datek na "konserwację eksponatów" lub kupić jajka.

Skansen u Włodzia

Po przejechaniu kolejnych 400 metrów dojeżdżamy do czerwonego szlaku pieszego i bazy studenckiej SKPB. To punkt, w którym możemy opcjonalnie podjechać do Regietowa Wyżnego i zaliczyć dodatkową małą pętlę rowerem dokładając 7 km i zwiedzanie Cmentarza nr 48. Będąc przy bazie studenckiej można także pozostawić rowery i wybrać się pieszo na Rotundę, na której znajduje się cmentarz nr 51 upamiętniający poległych w tym miejscu żołnierzy w czasie Bitwy Gorlickiej. 

 

Wariant trasy przez Regietów Wyżny (dodatkowe 7 km)

Poszerzenie podstawowego wariantu o Regietów Wyżny jest w tym przypadku jak najbardziej wskazane. Ruszamy drogą asfaltową aż do Regietowa Wyżnego. Gdy miniemy cmentarz z kaplicą po lewej stronie, to otworzą się nam niezwykłe widoki tego miejsca. Po lewej często wypasane jest bardzo duże stado konia hucuskiego co jest niewątpliwą atrakcją. Ruszamy już drogą szutrową aż do dzwonnicy przed którą skręcamy w drogę w prawo. Po przejechaniu przez potok wjeżdżamy do lasu. Na duśzy rozwidleniu w lesie ponownie skręcamy w prawo i ruszamy jakby w droge powrotną przez las. Trasa cały czas dość łagodnie się wznosi aż do cmentarza wojennego nr 48 będącego kolejną dużą atrakcją tej małej pętelki. Zaraz za cmentarzem jest rozwidlenie na którym wybieramy prawą nitkę, a następnie drogą skręca ostro w prawo. Rozpoczyna się zjazd drogą polną nieco zarośniętą. Jedziemy wzdłuż granicy lasu ze wspaniałym widokiem w kierunku Jaworzyny Konieczniańskiej. Po około 1 km dojeżdżamy do drogi asflatowej. Pętla zostaje zamknięta. Stąd szybki zjazd do bazy studenckiej i ruszamy na objazd wokół Rotundy.

Wariant trasy przez Regietów Wyżny

 

Pętla wokół Rotundy

Jeżeli jedziemy wariantem podstawowym pozostawiając opcje opisane powyżej na inną okazję, to wjeżdżamy na bardzo dobrze utrzymaną drogę leśną prowadzącą koło bazy studenckiej. Porzucamy szlak czerwony, który pnie się stromo na Rotundę, a my poruszamy się dobrze utwardzoną drogą leśną po jej południowym zboczu. Najpierw czeka nas łatwy podjazd, a potem długi zjazd aż do Zdyni. W Zdyni, na skrzyżowani skręcamy w lewo i mało uczęszczaną drogą asfaltową kierujemy się w kierunku Smerekowca. Po drodze przecinamy czerwony szlak, który w tym miejscu schodzi z Rotundy i prowadzi w kierunku Wołowca.

Banne - las sosnowy

Po dojechaniu do Smerekowca przy sklepie skręcamy w lewo w kierunku Regietowa Niżnego. Droga asfaltowa najpierw prowadzi nas nieco pod górę, w następnie rozpoczyna się znajd w kierunku wsi. Zanim dojedziemy do zabudowań, skręcamy przed Regietowem w leśną drogę w prawo, która doprowadzi nas do Skwirtnego przez Banne. Jedziemy pięknym i zarazem w tym rejonie bardzo rzadko spotykanym lasem sosnowym. Dojeższamy do Skwirtnego gdzie najpierw skręcamy w lewo, a następnie w prawo na drogę powrotną do Ropek. Aby nie wracać tą samą drogą i oszczędzić wysiłku związanego z podjazdem z Hańczowej wybieramy wariant trasy prowadzący przez kładkę pieszą nad rzeką Ropa i drogę koło technikum rolniczego.

Trasę naszej wycieczki wokół Rotundy możecie przeanalizować poniżej na interaktywnej mapie.

Kod trasy w aplikacji Traseo: 319819

 

Poznaj inne nasze trasy rowerowe >>>

Może chciałbyś się u nas zatrzymać? Poznaj nasze przytulne pokoje

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim