Pogórze Rożnowskie, jak i Ciężkowickie to obszar w południowo-wschodniej Polsce, rozciągający się pomiędzy Brzeskiem na zachodzie, a Jasłem na wschodzie. Rozdziela je rzeka Biała mająca swój początek na zboczach Lackowej. Podróżuj aktywnie. Wyjazd w Beskid Niski to okazja, aby zapoznać się z licznymi atrakcjami turystycznymi dostępnymi na trasie przejazdu. Pogórze Ciężkowickie to obszar pełen urokliwych krajobrazów, malowniczych miejscowości oraz zabytków, które warto zobaczyć. Zarówno miłośnicy przyrody, jak i pasjonaci historii znajdą tu coś dla siebie. Poniżej prezentujemy pierwszy wariant przejazdu prowadzący do Ropek i Wysowej-Zdrój przez Pogórze Ciężkowickie, choć z doświadczenia wiemy, że nie jedyny. Nawigacja płata różne figle i prowadzi podróżujących różnymi, często mało znanymi drogami.
My podążając z Krakowa proponujemy zjechać z autostrady w Brzesku, a następnie kierować się drogą 94 na wschód, by w miejscowości Jadowniki skręcić w prawo w kierunku Bocheńca. To pierwsza z atrakcji, którą chcemy Wam przedstawić na trasie przejazdu w Beskid Niski. Na Bocheńcu znajduje się zabytkowy kościółek oraz wieża widokowa.
Położona koło Jadownik góra Bocheniec, licząca blisko 400 metrów n.p.m., jest jednym z wyższych wzniesień na Pogórzu Wiśnickim. Jej urokliwe położenie i dogodny dostęp czynią ją popularnym celem turystycznym. Choć może wydawać się niepozorna, kryje w sobie wiele wartych zainteresowania atrakcji. My postanowiliśmy to sprawdzić.
Jednym z najistotniejszych zabytków, jakie znajdują się na Górze Bocheniec, jest kościółek św. Anny. Świątynia powstała w XVII wieku. Kościółek wzniesiono w miejscu jeszcze starszego, drewnianego obiektu sakralnego, którego historia sięgała XIV wieku. Niestety ogrodzona murem świątynia jest zamknięta – nam nie udało się dostać do środka. W odległości 100 metrów od kościółka w kierunku południowym znajduje się cudowne źródełko św. Anny wraz z figurką. Woda ze źródełka ma moc uzdrawiającą, więc zachęcam schorowanych i strapionych o zaczerpnięcia jej pozostawionym tam metalowym czerpakiem.
Nieopodal, w odległości około 250 metrów na wschód od zabytkowego kościoła znajduje się wybudowana w 2023 roku wieża widokowa. Wieża ma 25 metrów wysokości, co czyni ją jednym z wyższych obiektów tego typu w regionie. Konstrukcja zakończona jest platformą widokową, z której roztacza się widok na Beskidy, Brzesko, Pogórze Wiśnickie, oraz przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, nawet na Tatry. Wieża jest łatwo dostępna, a parking znajduje się u jej podnóża.
Wdrapanie się na wieżę widokową na Bocheńcu, z jednej strony może być zaczątkiem eksplorowania innych obiektów tego typu, a z drugiej sygnałem, że pora ruszać w dalszą drogę do Ropek, Wysowej-Zdrój w Beskidzie Niskim. Kolejnym naszym przystankiem jest Zamek w Melsztynie położony kilka kilometrów przed Zakliczynem. Droga z Bocheńca samochodem nie powinna zająć Wam więcej niż 20 minut.
Zamek w Melsztynie, który jest malowniczo położony na wzgórzu nad rzeką Dunajec, stanowi fascynujący przykład średniowiecznej architektury obronnej oraz burzliwej historii możnowładztwa polskiego.
Budowę zamku rozpoczął w pierwszej połowie XIV wieku Spycimir Leliwa, możny rycerz i doradca króla Władysława Łokietka. Spycimir był postacią wszechstronną, z dobrymi relacjami ze szlachtą, co umożliwiło mu zgromadzenie znacznych funduszy na budowę tak monumentalnej twierdzy. Zamek pełnił przede wszystkim rolę obronną oraz administracyjną, będąc jednocześnie manifestacją potęgi rodu Leliwitów. Wzniesiony na wzgórzu, oferował doskonałe warunki do obrony przed wrogami i nadzoru nad doliną Dunajca.
Podobnie, jak wiele innych polskich zamków, również i on nie ustrzegł się przed zniszczeniami. Kres świetności melsztyńskiej twierdzy przyniósł XVII wiek, kiedy to zamek zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie zamek uległ zniszczeniu w czasie konfederacji barskiej, gdy w 1770 roku najpierw został zajęty przez konfederatów, a później splądrowany i spalony przez wojska carskie. Melsztyńska warownia została wówczas poważnie uszkodzona, a burze i ząb czasu dopełniły dzieła zniszczenia. Dopiero w roku 2008, gdy pieczę nad zamkiem przejęła gmina Zakliczyn rozpoczęły się prace mające na celu przywrócenie świetności temu miejscu. Aktualnie odbudowana została wieża, z której rozpościera się wspaniały widok na Dunajec. Dla tego widoku warto to miejsce odwiedzić. Wycieczka na zamek to krótki przerywnik w podróży. Od najbliższego parkingu jest tam zaledwie 10 minut spacerem.
Jeżeli zastanawiacie się co jeszcze warto zobaczyć na Pogórzu Ciężkowickiem to zaledwie 2 km od Zakliczyna znajduje się Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz dwór z pięknym parkiem. Niestety koniecznie trzeba sprawdzać wcześniej dostępność godzin zwiedzania parku. Odbywa się to wyłącznie z przewodnikiem (ogrodnikiem) w określonych wcześniej terminach. My z tym miejscem mamy bardzo miłe wspomnienia, gdyż nasza Siwejka właśnie w na gali w Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego otrzymała wyróżnienie w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski - Sielskie Klimaty - Wypoczynek blisko natury.
Ciężkowice to malownicze miasteczko w województwie małopolskim, które w ostatnich latach zyskało na popularności dzięki niezwykłym atrakcjom turystycznym. Jadąc w Beskid Niski koniecznie musicie je odwiedzić. W Ciężkowicach znajduje się Skamieniałe Miasto, Park Zdrojowy, Ścieżka w Koronach Drzew, Muzeum Przyrodnicze, Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej.
Jedną z najbardziej znanych atrakcji w Ciężkowicach jest rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto. Rezerwat ten, o powierzchni ponad 15 hektarów, jest jednym z najważniejszych przyrodniczych skarbów regionu. Charakteryzuje się on wieloma unikalnymi formacjami skalnymi, które kształtowane były przez miliony lat w wyniku procesów erozyjnych. Skały te, przypominające ruiny średniowiecznego miasta, przyciągają licznych turystów i amatorów fotografii krajobrazowej. Najbardziej znanymi skałami w rezerwacie są m.in. "Grunwald", "Piramida", "Borsuk", "Czarownica" oraz "Ratusz". Każda z tych formacji nosi swoją nazwę ze względu na charakterystyczny kształt, który przywodzi na myśl różne obiekty lub postacie.
Planując zwiedzanie Ciężkowic starajcie się omijać to miejsce w niedzielne popołudnia ze względu na ogromną ilość ludzi wybierających się z okolicznych miejscowości na spacer po rezerwacie i obiad w znajdującej się przy parkingu restauracji.
Wybierając się w Beskid Niski wjeżdżamy w obszar, na którym niemal na każdym kroku natykać będziemy się na drewniane cerkwie. Wiele z nich znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej, a te najpiękniejsze wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach jest jednym z najbardziej urokliwych obiektów sakralnych Małopolski, który w 2013 roku znalazł się na wspomnianej liście zabytków. Ten drewniany kościół, położony w małej wiosce Brunary, w gminie Uście Gorlickie, jest przykładem harmonijnego połączenia sztuki ludowej z sakralną, świadectwem wielowiekowej obecności społeczności łemkowskiej na tym obszarze.
Znajdująca się obecnie cerkiew została zbudowana w 1653 roku, a powiększona i przebudowana w 1831, co czyni ją jednym z najstarszych zachowanych budynków tego typu w Polsce. Typowy dla architektury łemkowskiej plan trójdzielny i zrębowy układ konstrukcji robi wrażenie na każdym, kto choć raz miał okazję ją zobaczyć. Budowla składa się z prezbiterium, nawy oraz babińca, czyli typowego dla cerkwi miejsca przeznaczonego dla kobiet. Nad nawą wznosi się wielokondygnacyjna wieża z izbicą, zwieńczona charakterystyczną dzwonnicą.
Cerkiew w Brunarach znajduje się na terenie Beskidu Niskiego, a jeżeli wybieracie się na nocleg do Ropek lub Wysowej-Zdrój, to położona jest zaledwie 15 minut jazdy samochodem od celu.