Gdzie biegać w Beskidach? Weekendy biegowe w Beskidzie Niskim

 

Beskid Niski - z nami poznasz najpiękniejsze trasy biegowe w Beskidach

Zaufaj doświadczeniu. Biegam po górach tak często jak tylko jest to możliwe. Gdy tylko zdrowie dopisuje to nawet codziennie robię krótszą lub dłuższą przebieżkę. Wkręcają mnie nowe ścieżki i jak tylko gdzieś coś się pojawi (zwykle za sprawą leśników lub dzikich zwierząt), to muszę to sprawdzić. Ślady rejestruję i udostępniam w postaci szlaków GPX. Przez ostatnich kilka lat przemierzając Beskid Niski na biegowo poznałem trasy, które oprócz walorów sportowych, są ogromną atrakcją ze względu na widoki jakich doświadczasz lub przyrodę która Cię otacza. Startując w różnych biegach górskich i trenując w różnych miejscach dochodzę do wniosku, że okolice Ropek, to absolutnie najlepsze miejsce na treningi biegowe w całych Beskidach. Zawdzęcza taką opinię temu, że można wytyczyć wiele tras biegowych o długości od 3 do 30 km (a nawet dłuższych), a wiele z nich będzie zupełnie niepowtarzalnymi trackami. Istotne jest także to, że będą to pętle!

 

Weekendowe bieganie w Beskidzie Niskim - zdrowie, przyroda i nowe wyzwania

Życie jak to życie. Pędzi mocno i trudno jest czasem wyhamować. Dlatego wypad w góry pomoże złapać oddech i zmienić monotonię dnia powszedniego, a przy okazji pozwoli poszukać nowych wyzwań. Mam swoją ulubioną krótką petlę biegową na przełęcz Lipka. Chętnie się nią z Tobą podzielę. To idealny dystans na rozruch, gdy już na nic nie mam siły, lub gdy dużo czasu spędziłem przed ekranem. To tak akurat 35-48 minut zależnie od tempa, aby się nie przeforsować, bo jak się przekonałem ostatnio - to zdrowie jest najważniejsze. Ponieważ zwykle podbiegam lasem trawersując zbocze Siwejki, a wracam szlakiem konnym z przełęczy, to szczególnie na pierwszym odcinku, gdzie spotkanie człowieka jest rzadkością, jest okazja napotkać łanie buszujące wśród lasu bukowo-świerkowego. Takie spotkania i regularny, zaplanowany trening oraz określone cele, to elementy, które podkręcają motywację, a przecież oto chodzi.

Biegi górskie w Beskidzie Niskim

 

Jak przygotować się do biegów górskich? - poradnik dla początkującego biegacza

Nie musisz się martwić, że przyjażdżasz do Ropek nigdy wcześniej nie biegałeś po górach. Możesz to u nas zrobić pierwszy raz. Kiedyś ja też nie biegałem i przyszedł dzień, w którym podjąłem decyzję i rozpocząłem swoją biegową wędrówkę. Jeśli szukasz bodźca, to zapraszam do lektury o tym, jak zaczęła się moja przygoda z bieganiem. Wyruszymy na szlak razem, albo udzielę Ci wskazówek, jaka trasa będzie optymalna. Pierwsze biegi po górach powinny być adekwatne do przygotowania fizycznego Twojego organizmu. Nie za długo więc, nie za szybko - najważniejsze zaadoptować ciało do tego rodzaju wysiłku.

W bieganiu ważna jest regularność. 3-4 treningi w tygodniu będzie na początek optymalną ilością. W tych kilku treningach przynajmniej jeden powinien być dłuższy. W czasie treningów biegowych warto stosować różnego rodzaju bodźce, czyli np. skippy, przebieżki, przyspieszenia, wieloskoki itp. Oprócz biegania koniecznie trzeba wykonywać niezależne ćwiczenia ogólnorozwojowe i stretching. Zaniedbanie tego (o czym przekonałem się na własne skórze niestety po pewnym czasie zawsze kończy się kontuzją).

Aby zanotować progres i podnosić swoją sprawność biegową trzeba z czasem zwiększyć liczbę kilometrów wybieganą tygodniowo. Zwiększanie objętości w kolejnym tygodniu nie powinno być jednak większe niż 10%. Do treningów po okresie wstępnej adaptacji do treningu, warto włączyć mocniejsze akcenty biegowe: interwały i podbiegi, które są kluczem do poprawiania wyników sportowych.

 

Biegi górskie w Beskidzie Niskim - jakie atrakcje czekają na miłośników biegania w górach?

Beskid Niski jest nizwykłą krainą. W ostatnim czasie organizowanych jest coraz więcej biegów górskich przebiegających przez pasmo Beskidu Niskiego. Od jego zachodniej strony, czyli od Krynicy aż do Komańczy na wschodzie, można spotkać od czasu do czasu tasiemki porozwieszane na drzewach, które wyznaczają trasy biegów (na szczęście organizatorzy dbają aby w ciągu kilku dni od zakończenia rywalizacji zostały usunięte). Jeżeli chcielibyście zobaczyć, kiedy te biegi są organizowne to polecamy zapoznać się z terminarzem biegów górskich w Beskidzie Niskim.

Biegi górskie to zupełnie inne wyzwania i zupełnie inna trudność niż biegi uliczne. Pierwszą zasadniczą trudnością jest ukształtowanie terenu. Zwykle w przypadku biegów górskich to szutrowe drogi, ścieżki leśne, szlaki turystyczne. Drugą istotnym elementem biegu górskiego są przewyższenia. Zarówno podbiegi jak i zbiegi potrafią zapalić mięśnie. W przypadku zbiegów trzeba być dodatkowo ostrożnym, aby na korzeniu czy liściach nie potkąć się lub nie wykręcić kostki lub kolana. Ostrożność w tym przypadku jest bardzo wskazana. Trzecią istotną trudnością jest koniecznośc pilnowania szlaku. Zawsze musimy być mocno skoncentrowani, aby nie pomylić drogi. Ja sam, startując na Łemko30, mimo że to był mój trzeci raz na tej samej trasie, pomyliłem drogę i musiałem się dobrych kilkaset metrów wracać.

 

Odznaka w Kręgu Lackowej to dodatkowa atrakcja dla biegaczy

Przygotowaliśmy wiele tras z których większość ma swój początek w Ropkach, w Siwejce. Zaliczenie 5 z nich (minimalna łączna długość 50 km) w dowolnym terminie i czasie upoważnia zdobywcę do otrzymania odznaki W KRĘGU LACKOWEJ. Zapraszamy do wspólnej zabawy i poprawiania swojej kondycji fizycznej. Wspomnę tylko na marginesie, że odznaka jest przeznaczona dla każdego, kto gotowy jest zakochać się w Beskidzie Niskim i spędzić w nim trochę czasu wędrując pieszo lub biegając po górach.

 

Spotkajmy się w weekend w Beskidzie Niskim na treningu biegacza

Ruszamy z inicjatywą weekendów biegowych w Beskidzie Niskim. Bieganie po górach to idealna forma wypoczynku. Dzięki tej aktywności wzmacniasz serce, budujesz siłę i wytrzymałość, a przede wszystkim poznajesz Beskid Niski - góry puste i dzikie. Motywujmy się nawzajem. Ty mnie, a ja Ciebie. Każdy na tym skorzysta. Razem będzie nam raźniej. W weekend jest wystarczająco dużo czasu aby zrobić 3 treningi z jednym mocniejszym akcentem. Zróbmy wspólnie trening biegacza.

 

Poznaj uroki biegania w Beskidzie Niskim - najlepsze trasy na weekendowe wypady

Proponujemy w ramach każdego weekendu biegowego 3 biegi w okolicy naszego domu Siwejka w Ropkach. W piątek bieg wieczorny (dystans od 3-8 km), w sobotę bieg długi 12-25 km, oraz w niedzielę bieg średni 6-12 km. Proponowane biegi to tylko propozycje. Realizacja nawet tylko jednego wyzwania będzie krokiem w przód. Udział w biegach jest dobrowolny, bezpłatny i ma na celu poprawę Twojej i mojej sprawności fizycznej, poznanie niezwykłych miejsc, zwiększenie motywacji do uprawiania aktywności fizycznej.

Większość tras jest szczegółowo opisana na naszej stronie, a każdy biegacz może pobrać wytyczony szlak jako plik GPX lub trasę w aplikacji np. traseo. Kliknięcie w poniższą grafikę przenosi do listy tras jakie opracowaliśmy w najbliższej okolicy naszego domu. Trasy te sukcesywnie będziemy pokonywali w ramach weekendów biegowych w Beskidzie Niskim.

Poznaj trasy dla biegaczy.

 

Weekendy Biegowe to rozrywka dla każdego biegacza

Z akcją weekendy biegowe ruszamy zawsze już w kwietniu. Jeżeli nasza propozycja wspólnego biegania po górach i zdobywania odznaki W KRĘGU LACKOWEJ zainteresowała Was to przybywajcie do nas cały rok. Będzie okazja poznać Ropki i piękne zakątki Beskidu Niskiego wiosną, latem, jesienią i zimą. Poniżej przedstawiamy program przykładowego weekendu biegowego w Beskidzie Niskim.

piątek
Siwejka - Przełęcz Lipka - Siwejka (bieg nocny)
100% drogi szutrowe i leśne
dystand 6,6 km

sobota 
Siwejka - Ostry Wierch - Przełęcz Puławskiego - Bieliczna - Siwejka
85% drogi szutrowe i leśne
dystand 14 km

niedziela
Siwejka - Przełęcz Hutniańska - Siwejka
100% drogi szutrowe i leśne
dystand 7 km

Dla zainteresowanych możliwość noclegu w naszym domu. Szczegółowe informacje udzielamy drogą mailową. Przybywajcie z rodzinami, ale pamiętajcie aby wcześniej zarezerwować NOCLEG!

 

 

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim