Wycieczki piesze w Ropkach. Propozycje do zdobycia brązowej i srebrnej odznaki

Odpoczynek w górach zawsze rodzi dylemat co robić, gdzie pojechać, co zwiedzić? Mamy takie miejsce w Beskidzie Niskim, gdzie przebywając na urlopie nie będzie konieczności ruszania samochodu. On sobie odpocznie od pracy, a Wy od niego. W okolicy naszego domu, w Ropkach, specjalnie dla Was przygotowalismy trasy spacerowe, dzięki którym będziecie mogli aktywnie spędzić czas i przy okazji zdobyć odznakę W Kręgu Lackowej. Trasy piesze wytyczone są przez piękne tereny zachodniej części Beskidu Niskiego i mają swój początek i także koniec w Ropkach. Wszystkie prezentowane poniżej szlaki mają podane odległości, aby ułatwić dobór trasy do możliwości i potrzeb, a wiele ma szczegółowe opisy do których przeniesiecie się Klikając w grafikę lub link.

  

Szlaki piesze w rejonie Ropek

Wysowa-Zdrój i Ropki to miejscowości wypoczynkowe w rejonie których znajduje się wiele szlaków pieszych i rowerowych. Poniższe trasy mogą w wielu przypadkach stanowić bazę dla pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych (opisane w zakładce trasy rowerowe) i przygód na nartach śladowych i skitourowych. Aby zrealizować plan zdobycia odznaki i zgromadzić ponad 50 km na liczniku można wybrać się z Ropek na wycieczki: Kapeluska, Markowiec, Czertyżne, Dolina Bieliczna, Dzielec. Można oczywiście wybrać zupełnie inne warianty i ruszyć na szlak próbując spełnić wymogi brązowej odznaki. Na odznakę srebrną prooponujemy także trasy w najbliższej okolicy: Przełęcz Lipka, Lackowa, Przełęcz Hutniańska, Czarna, Do cmentarza w Ropkach. Na odznakę złotą proponujemy zaplanować przejście najpiękniszych szlaków Beskidu Niskiego.

 

Kapeluska [Kod trasy: 154350]

Krótka trasa idealna na rozprostowanie kości z pięknymi widokami w kierunku Hańczowej. Wychodzimy z Siwejki w lewo i kierujemy się drogą szutrową lekko w górę. Za plecami zostawiamy wspaniały widok na Hańczową. Kierujemy się drogą polną w kierunku lasu mając w dole po prawej łąkę a za nią potok Kapeluska. Dochodzimy do lasu gdzie zerwana jest droga. Powstałe rozlewisko trzeba obejść od góry. Za lasem droga wychodzi na piękną polanę gdzie zanika w trawach. Teraz kierujemy się polaną w lewo do góry w kierunku góry Siwejka mając po lewej stronie mocno zalesiony jar. Gdy zbliżamy się do podnóża Siwejki jar się kończy i po lewej rozpościera wspaniały widok na Hańczową. Schodzimy w tym kierunku łąkami do domu. Całość niezwyle widokowa - około 3 km. Czas przejścia 1 h-1,5 h.

Kapeluska [Kod trasy: 154350]

 

Markowiec [Kod trasy: 154341]

 

 

CZERTYŻNE [Kod trasy: 154290]

 

BIELICZNA przez Ostry Wierch [Kod trasy: 131292]

 

DZIELEC [Kod trasy: 132183]

 

Przełęcz Hutniańska [Kod trasy: 218399]

 

Ciekawa trasa szczególnie polecana latem. Poznaj szczegóły trasy na Przełęcz Hutniańską.

 

Przełęcz LIPKA [kod trasy: 130916]

 

 

Jak bezpiecznie wędrować po górach?

Bezpieczeństwo w górach to niezwykle istotny aspekt. Składa się na niego nie tylko konieczność dostosowania trasy do warunków pogodowych i możliwości uczestników wycieczki, ale także odpowiednia orientacja w terenie. Aby zapewnić sobie komfort wędrowania konieczne jest posiadanie mapy papierowej na sytuację gdy zawiedzie elektronika. My polecamy mapę papierową wydawnictwa Compass, którą można u nas zakupić. Aby bezpiecznie wędrować po górach i wspomóc się w trudnej sztuce nawigacji w terenie, warto pobrać na telefon darmową aplikację TRASEO wraz z naszą darmową mapą offline. Do tej mapy można wgrać odpowiednią trasę, którą będziemy potem podążali. Aby ułatwić pobranie odpowiedniej trasy z aplikacji Traseo przy każdym nagłówku podajemy kod trasy ułatwiający wyszukiwanie. Szczegółowe informacje w tym temacie na stronie z naszą DARMOWĄ MAPĄ BESKIDU NISKIEGO.

 

Potrzebujesz noclegu? Zapraszamy do rezerwacji pokojów w Siwejce >>>

 

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim