Największe atrakcje Beskidu Niskiego

Beskid Niski to góry zupełnie inne niż wszystkie. Każdy kto tu przyjeżdża nie może obok nich przejść obojętnie. Albo zachwyca się ich pięknem, dzikością i klimatem, albo nie potrafi znieść ciszy, harmonii i spokoju panującego w Beskidzie Niskim. Beskid Niski poprzez fakt, że są to tereny, z których po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła wysiedleni zostali Łemkowie, przez wiele lat był krainą zupełnie opuszczoną. Dziś powoli budzi się do życia, ciągle pozostaje jednak na tyle tajemniczy i niezbadany, że warto tutaj zaplanować swój urlop.

 

Atrakcje Beskidu Niskiego - pomysły na udany urlop

Aby czas spędzony w Beskidzie Niskim był jak najbardziej udany przygotowaliśmy listę miejsc, które warto odwiedzić oraz formy aktywności, na które można liczyć przyjeżdżając tutaj na urlop. Zapraszamy także do skorzystania z naszej darmowej mapy atrakcji Beskidu Niskiego, którą możecie razem z aplikacją pobrać na swój telefon: [Mapa Beskidu Niskiego].

 

1. Największą atrakcją Beskidu Niskiego jest przyroda

Atrakcje Beskidu Niskiego - Przyroda Beskidu Niskiego

Nieskażona przyroda Beskidu Niskiego to największy skarb regionu. Piękne bukowe lasy o każdej porze roku zachwycają. Wiosną intensywną zielenią budzą do życia, latem jakby zasypiały łączą się kolorystycznie z jodłami i świerkami, gdy nadchodzą chłodniejsze dni powalają swoją czerwienią, a zimą nagie, bez liści, chylą gałęzie pod zwałami śniegu. I choć ze szczytów Beskidu Niskiego nie możemy spodziewać się pięknych widoków, gdyż w większości są one zalesione, to rekompensują to wspaniałe plenery w dolinach łąk pełnych kwiatów. Beskid Niski to bogactwo ptactwa: orliki, jastrzębie, czarne bociany, a nawet siwe czaple oraz innej dzikiej zwierzyny: sarny, jelenie, lisy, bobry, a nawet wilki. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się na piękną salamandrę.

 

2. Krajobraz i ukształtowanie terenu

Atrakcje Beskidu Niskiego - krajobraz

Śmiało można powiedzieć, że nie ma drugich takich gór w Polsce. Niezbyt wysokie szczyty nie przekraczające wykokości 1000 m, poprzecinane wieloma dolinami powodują, że w Beskidzie Niskim choć dzikim i mało dostępnym, łatwo jest wyznaczyć trasy piesze, rowerowe i konne, które w tym samym miejscu znajdą swój początek i koniec. W znacznym stopniu ułatwia to planowanie i wędrowanie. Aby ułatwić zwiedzanie przygotowalismy darmową mapę Beskidu Niskiego dostępną na naszej stronie oraz w aplikacji TRASEO dostepnej na telefon.

 

3. Zwiedzanie cerkwi w Beskidzie Niskim

Atrakcje Beskidu Niskiego - Najpiękniejsze cerkwie

Beskid Niski usiany jest pięknymi cerkwiami i kościołami wchodzącymi w skład Szlaku Architektury Drewnianej. Jest ich w rejonie ponad 70, z czego aż 6 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to cerkwie i kościoły w: Binarowej, Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych, Owczarach, Sękowej i Powroźniku. Obiekty te są udostępniane zwiedzającym. Niewątpliwie cerkwie są jedną z największych atrakcji Beskidu Niskiego. Oprócz drewnianych cerkwi i kościołów w Beskidzie Niskim znajdują się takie perełki jak murowana cerkiew w Dolinie Bieliczna czy Izbach. Zobacz galerię zdjęć prezentujących budowle sakralne naszego rejonu. Ciekawe czy odnajdziecie je na szlaku swojej wędrówki podczas pobytu w Beskidzie Niskim.

 

4. Cmentarze z okresu I Wojny Światowej

Atrakcje Beskidu Niskiego - Cmentarze z I Wojny Światowej

Beskid Niski w 1915 roku był areną jednej z największych bitew I Wojny Światowej, która zmieniła układ sił na froncie wschodnim. Bitwa Gorlicka, która rozpoczęła się 2 maja 1915 roku przyniosła wiele ofiar pochowanych w pięknie zaprojektowanych i położonych cmentarzach usianych w zachodniej części Beskidu Niskiego. Wiele z nich położonych jest nas szczytach gór (np. Rotunda) lub w innych trudno dostępnych miejscach, co może być celem atrakcyjnych pieszych wycieczek. Wyruszajcie na wędrówki historyczne po Beskidzie Niskim.

 

5. Jazdy konne w Beskidze Niskim

Atrakcje Beskidu Niskiego - jazdy konne

Beskid Niski to raj dla planujących wypoczynek w siodle. Piękne obszerne doliny, niezbyt strome zbocza, wiele szlaków konnych, stadniny oferujące zarówno jazdę terenową jak i możliwość stawiania pierwszych kroków zachęcają do przyjazdu w Beskid Niski. W Beskidzie Niskim znajduje się największa w Europie stadnina Koni Huculskich "Gładyszów" w której hodowanych jest 250-300 koni tej rasy. Hucuły dzięki swojemu przyjaznemu nastawieniu do człowieka, dużej inteligencji i wytrzymałości idealnie nadają się do rajdów konnych, ale także pracy z dziećmi, hipoterapii i psychoterapii.

 

6. Uzdrowiska Beskidu Niskiego

Największe Atrakcje Beskidu Niskiego - Park Zdrojowy Wysowa-Zdrój

Nie ma drugiego takiego regionu w Polsce, aby na przestrzeni 100 km znajdowało się aż 5 uzdrowisk. Od zachodu Beskid Niski ograniczna pełna gwaru Krynica-Zdrój, na wschodzie położony jest malowniczy Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój, a w centrum Wapienne i najbardziej atrakcyjna krajoznawczo Wysowa-Zdrój z pięknym parkiem zdrojowym, pijalnią, parkiem wodnym i położonym w centrum Starym Domem Zdrojowym. Wysowa-Zdrój położona w dolinie rzeki Ropy, w rozległej niezalesionej dolinie otoczonej wzgórzami Wysoty, Ostrego Wierchu i Koziego Żebra. W Wysowej wydobywane są wody mineralne i lecznicze z dużą zawartością naturalnego jodu i wielu innych składników mineralnych.

 

7. Historia i kultura Łemków

Atrakcje Beskidu Niskiego - Łemkowszczyzna Łemkowie

Beskid Niski to dawna kraina Łemków, którzy zamieszkiwali region tworząc odrębną etnicznie społeczność, która w latach 30 XX w. osiągnęła liczebność 100-150 tys. osób. Łemkowie mieszkali w charakterystycznych drewnianych chyżach, a zajmowali się rolnictwem, zbieractwem, pasterstwem, kamieniarstwem i maziarstwem. Po II wojnie światowej wiele rodzin łemkowskich kuszonych lepszym życiem wyjechało za wschodnią granicę. Pozostałych Łemków władze PRL-u wysiedliły na Ukrainę, a w ramach akcji Wisła w 1947 roku na Dolny Śląsk. Dawne łemkowskie wsie opustoszały, budynki z biegiem czasu uległy zniszczeniu, uprawy zarosły, a majątek rozgrabiono. Pamiątką tętniącego życia i niezwykłej historii Łemków są cerkwie, liczne przydrożne kapliczki i krzyże, sady owocowe, a w wielu miejscowościach pamiątkowe drzwi z zapisaną historią poszczególnych miejscowości. Poszukiwania śladów Łemków to niewątpliwie jedna z największych atrakcji regionu.

 

8. Zalew Klimkówka - jezioro w górach

Atrakcje Beskidu Niskiego - Jezioro Kliemkówka

W Beskidzie Niskim, w dolinie rzeki Ropy znajduje się zaporowe Jezioro Klimkówka. Pięknie i malowniczo położone przyciąga zwolenników wypoczynku nad wodą. Nad Zalewem znajdują się kąpieliska, wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych oraz szkoła windsurfingu i katesurfingu. Silne wiatry wiejące z południa i południowego wschodu zachęcają do pływania z żaglem. W wietrzny dzień na jeziorze można doliczyć się około 50 winsurferów i kitesurferów. Jezioro Klimkówka jest także rajem dla wędkarzy. W ostatnich latach wzdłuż zachodniego brzegu jeziora zrealizowano pieknie położoną ścieżkę spacerową. To idealne miejsce na wypoczynek nad wodą.

 

9. Trasy rowerowe w Beskidzie Niskim

Atrakcje Beskidu Niskiego - szlaki rowerowe

Beskid Niski jest rajem dla rowerzystów. Zarówno górale jak i rowerzyści preferujący drogi asfaltowe znajdą wiele możliwości aktywnego wypoczynku.W Beskidzie Niskim jest bardzo dużo tras rowerowych. Wiele z nich jest opisanych na naszej stronie. Pierwsza grupa to trasy wytyczone wokół Radocyny, a drugie mają swoje centrum w Ropkach, które są doskonałą bazą wypadową we wszystkich kierunkach. Największą atrakcją zwiedzania Beskidu Niskiego na rowerze jest to, iż możesz planować wycieczki według różnych kryteriów: objazdówki po zapytkowych cerkwiach, pięknych cmentarzach upamiętających poległych w Bitwie Gorlickiej w 1915 r. żołnierzy, lub po prostu wyruszyć na szlak w poszukiwaniu wsi łemkowskich.

W Beskidzie Niskim organizowane są liczne zawody rowerowe: w maju szosowy Klasyk Beskidzki oraz rowerowy rajd na orientację Hawran, w lipcu Gravel Beskidzki. Przez Beskid Niski prowadzą trasy długodystansowych wyścigów rowerowych: Poland Gravel Race i PBT 400.

 

10. Zajęcia edukacyjne dla dzieci

Atrakcje Beskidu Niskiego - warsztaty edukacyjne

Przebywając w Beskidzie Niskim warto uczestniczyć w wielu atrakcyjnych warsztatach organizowanych na tym terenie. Możliwe jest aktywne zwiedzanie Łemkowskiej Zagrody Edukacyjnej Dziubyniłka w Gładyszowie gdzie dowiesz się wielu informacji z życia wsi 100 lat temu a nawet zobaczysz jak działa olejarnia i młyn wiatrowy. W Bielance odwiedzić można dziegciarza i zapoznać się z ginącym zawodem wytwarzania dziegciu, w Bobowej będącej największym ośrodkiem koronkarstwa odwiedzić Galerię Koronki Klockowej, a w Nowicy zapoznać się ze sposobem wyrobu łyżek. Obowiązkowym przystankiem wakacyjnej podróży przez Beskid Niski jest uczestnictwo w warsztatach prowadzony przez Babę z Gór mających na celu poznanie świata nietoperzy.

 

11. Muzea w Beskidzie Niskim

Atrakcje Beskidu Niskiego - muzea

W rejonie warto odwiedzić: Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, Skansen Przemysłu Naftowego "Magdalena" w Gorlicach, MUZEUM NARCIARSTWA im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, Zagrodę Maziarską w Łosiu, Muzeum Zabawek w Krynicy, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Magurskiego Parku Narodowego im. Jana Szafrańskiego w Krempnej. W Szymbarku, w Skansenie Wsi Podgórzańskiej do zwiedzania przygotowano 15 obiektów postawionych na wzór dziewiętnastowiecznej wsi pogórzańskiej (chałupy, stodoły, obory, wiatraki, olejarnie, ule, zabytkowe wozy i maszyny rolnicze) oraz Sztab Operacji Gorlickiej z 15 figurami prezentującymi trzy sceny.

 

12. Zdobywanie Odznak Turystycznych

AtrakBeskidu Niskiego - odznaki turystyczne

Przyjeżdżając w Beskid Niski warto zaplanować wycieczki piesze. Nic tak nie leczy ran cywilizacyjnych jak kontakt z przyrodą i zmaganie się z trudnościami na szlaku. Dla Gości odwiedzających Beskid Niski przygotowalismy zestaw 4 odznak turystycznych. Są to odznaki W Kręgu Lackowej: Brązowa 50, Srebrna 100, Złota 150 i Paltynowa 200. Do zdobycia każdej z nich należy zaliczyć 5 wycieczek o łącznej długości 50 km. Dodatkowo platynowa trzeba zdobywać w zimie. Odznaki W Kręgu Lackowej to idealny sposób do mobilizacji najmłodszych turystów do wędrowania po naszych pięknych i dzikich górach. Skorzystajcie z okazji by całą rodziną dołączyć do grona Zdobywców.

 

13. Wydarzenia cykliczne w Beskidzie Niskim

Atrakcje Beskidu Niskiego - Wydarzenia Cykliczne

Planując pobyt w Beskidzie Niskim warto wziąć pod uwage wydarzenia cykliczne organizowane dla Gości. Bez wątpienia największa tego rodzaju imprezą jest Święto Rydza w Wysowej Zdrój gromadzące w ostatni weekend września miłośników grzybobrania z całej Polski. Zwykle dwa razy do roku organizowane są także Dzikie Stoły (prawdziwa wyżera pod gołym niebem), Spotkanie teatralne Innowica w czerwcu, Łemkowska Watra w lipcu, Święto Maziarzy Łosiańskich w sierpniu, Dni Huculskie w Regietowie we wrześniu. Dla spragnionych biegania po górach Maraton Magurski i Festiwal Pustelnika latem i Łemkowyna Ultra Trail oraz Gorlicki Bieg Górski jesienią, a przez cały rok - weekendy biegowe organizowane w Siwejce.

 

14. Miejsca, które warto odwiedzić w Beskidzie Niskim

Cerkiew w Dolinie Bieliczna

W Beskidzie Niskim wiele jest miejsc, które gdy raz odwiedzisz, to ciągle będziesz chciał do nich wracać. My polecamy Ropki położone w dolinie potoku Ropka, nazywane często Doliną Słońca ze względu na wiele dni słonecznych w ciągu roku z wieloma trasami spacerowymi, biegowymi i rowerowymi, będące rajem dla rodzin z dziećmi. Dolinę Bieliczna z górującą nad nią Lackową, cudownie położoną cerkwią, przepięknymi łąkami i pustką która zachyca. Regietów Wyżni gdzie możesz spotkać pasące się na okolicznych łąkach największe stado konia huculskiego, przepięknie położoną drewnianą dzwonnicę i dwa cmentarze z okresu Bitwy Gorlickiej na Rotundzie (nr 51) i na zboczach Ostrego Wierchu (nr 48). Niewątpliwie atrakcją jest wizyta w Wysowej-Zdrój gdzie warto odwiedzić Park Zdrojowy i pijalnię, oraz wybrać się na spacer w kierunku Ośrodka Wypoczynkowego Zacisze i Doliny Łopacińskiego zaliczając ścieżkę edukacyjną. Po drugiej stronie mamy świętą górę Jawor a nieco powyżej jeden z prawdopodobnie najpiękniejszych widoków w Beskidzie Niskim z panoramą na Cigielkę. Więcej na ten temat w zakłace: Miejsca, które warto odwiedzić w Beskidzie Niskim.

 

Aby w pełni wykorzystać urlop w Beskidzie Niskim warto mieć przygotowany wariant zapasowy na wypadek niepogody. Z kolei przebywając w naszym rejonie zimą warto zapoznać się z atrakcjami zimowymi Beskidu Niskiego.

  • Co robić w Beskidzie Niskim gdy pada desz?
  • Co robić zimą z dziećmi w górach?
Podziel się:
Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim