Beskid Niski to góry zupełnie inne niż wszystkie. Każdy kto tu przyjeżdża nie może obok nich przejść obojętnie. Albo zachwyca się ich pięknem, dzikością i klimatem, albo nie potrafi znieść ciszy, harmonii i spokoju panującego w Beskidzie Niskim. Beskid Niski poprzez fakt, że są to tereny, z których po II wojnie światowej w ramach Akcji Wisła wysiedleni zostali Łemkowie, przez wiele lat był krainą zupełnie opuszczoną. Dziś powoli budzi się do życia, ciągle pozostaje jednak na tyle tajemniczy i niezbadany, że warto tutaj zaplanować swój urlop.
Aby czas spędzony w Beskidzie Niskim był jak najbardziej udany przygotowaliśmy listę miejsc, które warto odwiedzić oraz formy aktywności, na które można liczyć przyjeżdżając tutaj na urlop. Zapraszamy także do skorzystania z naszej darmowej mapy atrakcji Beskidu Niskiego, którą możecie razem z aplikacją pobrać na swój telefon: [Mapa Beskidu Niskiego].
Atrakcje Beskidu Niskiego
-
Największą atrakcją Beskidu Niskiego jest przyroda
Nieskażona przyroda Beskidu Niskiego to największy skarb regionu. Piękne bukowe lasy o każdej porze roku zachwycają. Wiosną intensywną zielenią budzą do życia, latem jakby zasypiały łączą się kolorystycznie z jodłami i świerkami, gdy nadchodzą chłodniejsze dni powalają swoją czerwienią, a zimą nagie, bez liści, chylą gałęzie pod zwałami śniegu. I choć ze szczytów Beskidu Niskiego nie możemy spodziewać się pięknych widoków, gdyż w większości są one zalesione, to rekompensują to wspaniałe widoki w dolinach łąk pełnych kwiatów. Beskid Niski to bogactwo ptactwa: orliki, jastrzębie, czarne bociany, a nawet siwe czaple oraz innej dzikiej zwierzyny: sarny, jelenie, lisy, bobry, a nawet wilki.
-
Krajobraz i ukształtowanie terenu
Śmiało można powiedzieć, że nie ma drugich takich gór w Polsce. Niezbyt wysokie szczyty nie przekraczające wykokości 1000 m, poprzecinane wieloma dolinami powodują, że w Beskidzie Niskim choć dzikim i mało dostępnym, łatwo jest wyznaczyć trasy piesze, rowerowe i konne, które w tym samym miejscu znajdą swój początek i koniec. W znacznym stopniu ułatwia to planowanie i wędrowanie. Aby ułatwić zwiedzanie przygotowalismy darmową mapę Beskidu Niskiego dostępną na naszej stronie oraz w aplikacji TRASEO dostepnej na telefon.
-
Beskid Niski usiany jest pięknymi cerkwiami i kościołami wchodzącymi w skład Szlaku Architektury Drewnianej. Jest ich w rejonie ponad 70 z czego aż 6 znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Są to cerkwie i kościoły w: Binarowej, Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych, Owczarach, Sękowej i Powroźniku. Obiekty te są udostępniane zwiedzającym. Oprócz drewnianych cerkwi i kościołów w Beskidzie Niskim znajdują się takie perełki jak murowana cerkiew w Dolinie Bieliczna. Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii zdjęć prezentujących budowle sakralne naszego rejonu. Ciekawe czy odnajdziecie je na szlaku swojej wędrówki podczas pobytu w Beskidzie Niskim.
-
Beskid Niski w 1915 roku był areną jednej z największych bitew I Wojny Światowej, która zmieniła układ sił na froncie wschodnim. Bitwa Gorlicka, która rozpoczęła się 2 maja 1915 roku przyniosła wiele ofiar pochowanych w pięknie zaprojektowanych i położonych cmentarzach usianych w zachodniej części Beskidu Niskiego. Wiele z nich położonych jest nas szczytach gór (np. Rotunda) lub w innych trudno dostępnych miejscach, co może być celem atrakcyjnych pieszych wycieczek. Wyruszajcie na wędrówki historyczne po Beskidzie Niskim.
-
Beskid Niski to raj dla planujących wypoczynkek w siodle. Piękne obszerne doliny, niezbyt strome zbocza, wiele szlaków konnych, stadniny oferujące zarówno jazdę terenową jak i możliwość stawiania pierwszych kroków zachęcają do przyjazdu w Beskid Niski. W Beskidzie Niskim znajduje się największa w Europie stadnina Koni Huculskich "Gładyszów" w której hodowanych jest 250-300 koni tej rasy, ale także mniejsze stadniny jak Stara Cegielnia w Gładyszowie, czy Osława w Wysowej-Zdrój. Hucuły dzięki swojemu przyjaznemu nastawieniu do człowieka, dużej inteligencji i wytrzymałości idealnie nadają się do rajdów konnych, ale także pracy z dziećmi, hipoterapii i psychoterapii.
-
Nie ma drugiego takiego regionu w Polsce aby na przestrzeni 100 km znajdowało się aż 5 uzdrowisk. Od zachodu Beskid Niski ograniczna pełna gwaru Krynica-Zdrój, na wschodzie położony jest malowniczy Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój, a w centrum Wapienne i najbardziej atrakcyjna krajoznawczo Wysowa-Zdrój z pięknym parkiem zdrojowym, pijalnią, parkiem wodnym i położonym w centrum Starym Domem Zdrojowym. Wysowa-Zdrój położona w dolinie rzeki Ropy, w rozległej niezalesionej dolinie otoczonej wzgórzami Wysoty, Ostrego Wierchu i Koziego Żebra. W Wysowej wydobywane są wody mineralne i lecznicze z dużą zawartością naturalnego jodu i wielu innych składników mineralnych.
-
W Beskidzie Niskim, w dolinie rzeki Ropy znajduje się zaporowe Jezioro Klimkówka. Pięknie i malowniczo położone przyciąga zwolenników wypoczynku nad wodą. Nad Zalewem znajdują się kąpieliska, wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych oraz szkoła windsurfingu i katesurfingu. Silne wiatry wiejące z południa i południowego wschodu zachęcają do pływania z żaglem. W wietrzny dzień na jeziorze można doliczyć się około 50 winsurferów i kitesurferów. Jezioro Klimkówka jest także rajem dla wędkarzy. Ze względu na jesienne obniżanie pozomu wód w zbiorniku wypoczynek nad jeziorem zdecydowanie lepiej jest planować w pierwszej połowie lipca. Wówczas możliwe jest także korzystaniez rozległej plaży w Uściu Gorlickim.
-
Beskid Niski jest rajem dla rowerzystów. Zarówno górale jak i szosowcy preferujący drogi asfaltowe znajdą wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Trasy nie są łatwe ze względu na dość duże przewyższenia, ale trud zrekompensują wspaniałe widoki. Możesz planować wycieczki według różnych kryteriów: planuj objazdówki po zapytkowych cerkwiach którymi usiany jest Beskid Niski, pięknych cmentarzach upamiętających poległych w Bitwie Gorlickiej w 1915 r. żołnierzy, lub po prostu wyruszaj na szlak w poszukiwaniu zapomnianych wsi łemkowskich. Wiele tych miejsc znajdziesz na naszej MAPIE którą możesz także pobrać na telefon. Piękno Beskidu Niskiego docenili organizatorzy Klasyka Beskidzkiego organizowanego 1 maja w rejonie Uścia Gorlickiego oraz rowerowego rajdu na orientację Hawran także rozgrywanego na naszych terenach w maju.
-
Zajęcia edukacyjne dla dzieci
Przebywając w Beskidzie Niskim warto uczestniczyć w wielu atrakcyjnych warsztatach organizowanych na tym terenie. Możliwe jest aktywne zwiedzanie Łemkowskiej Zagrody Edukacyjnej Dziubyniłka w Gładyszowie gdzie dowiesz się wielu informacji z życia wsi 100 lat temu a nawet zobaczysz jak działa olejarnia i młyn wiatrowy. Warto także zwrócić uwagę na warsztaty organizowane w Hańczowej: drewniana zabawka, lalki motanki, domek dla owadów, łemkowska biżuteria itp. W Bielance odwiedzić można dziegciarza i zapoznać się z ginącym zawodem wytwarzania dziegciu, w Bobowej będącej największym ośrodkiem koronkarstwa odwiedzić Galerię Koronki Klockowej, a w Nowicy zapoznać się ze sposobem wyrobu łyżek. W Szymbarku, w Skansenie Wsi Podgórzańskiej warto zobaczyć ekspozycję stałą prezentującą 15 obiektów wraz z wyposażeniem dziewiętnastowiecznej wsi pogórzańskiej (chałupy, stodoły, obory, wiatraki, olejarnie, ule, zabytkowe wozy i maszyny rolnicze) oraz odwiedzić Sztab Operacji Gorlickiej z 15 figurami prezentującymi trzy sceny.
-
W rejonie warto odwiedzić: Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, Skansen Przemysłu Naftowego "Magdalena" w Gorlicach, MUZEUM NARCIARSTWA im. Stanisława Barabasza w Cieklinie, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy, Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, Zagrodę Maziarską w Łosiu, Muzeum Zabawek w Krynicy, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Magurskiego Parku Narodowego im. Jana Szafrańskiego w Krempnej.
-
Przyjeżdżając w Beskid Niski warto zaplanować wycieczki piesze. Nic tak nie leczy ran cywilizacyjnych jak kontakt z przyrodą i zmaganie się z trudnościami na szlaku. Dla Gości odwiedzających Beskid Niski przygotowalismy zestaw 4 odznak turystycznych. Są to odznaki W Kręgu Lackowej: Brązowa 50, Srebrna 100, Złota 150 i Paltynowa 200. Do zdobycia każdej z nich należy zaliczyć 5 wycieczek o łącznej długości 50 km. Dodatkowo platynowa trzeba zdobywać w zimie. Odznaki W Kręgu Lackowej to idealny sposób do mobilizacji najmłodszych turystów do wędrowania po naszych pięknych i dzikich górach. Skorzystajcie z okazji by całą rodziną dołączyć do grona Zdobywców.
-
Planując pobyt w Beskidzie Niskim warto wziąć pod uwage wydarzenia cykliczne organizowane dla Gości. Bez wątpienia największa tego rodzaju imprezą jest Święto Rydza w Wysowej Zdrój gromadzące w ostatni weekend września miłośników grzybobrania z całej Polski. Zwykle dwa razy do roku organizowane są także Dzikie Stoły (prawdziwa wyżera pod gołym niebem), Spotkanie teatralne Innowica w czerwcu, Łemkowska Watra w lipcu, Święto Maziarzy Łosiańskich w sierpniu, Dni Huculskie w Regietowie we wrześniu. Dla spragnionych biegania po górach Łemkowyna Ultra Trail w październiku i Gorlicki Bieg Górski w listopadzie, a przez cały rok - weekendy biegowe organizowane w Siwejce.
-
W Beskidzie Niskim wiele jest miejsc, które gdy raz odwiedzisz, to ciągle będziesz chciał do nich wracać. My polecamy Ropki położone w dolinie potoku Ropka, nazywane często Doliną Słońca ze względu na wiele dni słonecznych w ciągu roku z wieloma trasami spacerowymi, biegowymi i rowerowymi, będące rajem dla rodzin z dziećmi. Dolinę Bieliczna z górującą nad nią Lackową, cudownie położoną cerkwią, przepięknymi łąkami i pustką która zachyca. Regietów Wyżni gdzie możesz spotkać pasące się na okolicznych łąkach największe stado konia huculskiego, przepięknie położoną drewnianą dzwonnicę i dwa cmentarze z okresu Bitwy Gorlickiej na Rotundzie (nr 51) i na zboczach Ostrego Wierchu (nr 48). Niewątpliwie atrakcją jest wizyta w Wysowej-Zdrój gdzie warto odwiedzić Park Zdrojowy i pijalnię, oraz wybrać się na spacer w kierunku Ośrodka Wypoczynkowego Zacisze i Doliny Łopacińskiego zaliczając ścieżkę edukacyjną. Po drugiej stronie mamy świętą górę Jawor a nieco powyżej jeden z prawdopodobnie najpiękniejszych widoków w Beskidzie Niskim z panoramą na Cigielkę. Więcej na ten temat w zakłace: Miejsca, które warto odwiedzić w Beskidzie Niskim.
Aby w pełni wykorzystać urlop w Beskidzie Niskim warto mieć przygotowany wariant zapasowy na wypadek niepogody. Z kolei przebywając w naszym rejonie zimą warto zapoznać się z atrakcjami zimowymi Beskidu Niskiego.
- Co robić w Beskidzie Niskim gdy pada desz?
- Co robić zimą z dziećmi w górach?