Wody lecznicze uzdrowiska Wysowa

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o charakterze uzdrowiska jest klimat. W Wysowej ze względu na jej położenie mamy klimat górski, łagodny. Walory tego miejsca doceniane były już na początku XIXw. a od 1882 r. Wysowa uznana została przez Namiestnictwo Galicji we Lwowie jako zdrojowisko co było znaczącym impulsem do jej rozwoju.

Dziś obszar uzdrowiska Wysowa-Zdrój obejmuje takie miejscowości jak: Wysowa-Zdrój, Ropki, Blechnarka, Hańczowa. Unikalny charakter tych miejscowości doceniła Rady Gminy Uście Gorlickie wprowadzając stosowną opłatę uzdrowiskową. W miejscowościach tych obowiązuje opłata za każda dobę pobytu 2 zł od osoby dorosłej i 0,50 zł od dziecka

Uzdrowisko Wysowa to nie tylko klimat, ale także wody mineralne. Należą one do szczaw alkalicznych nasyconych wolnym dwutlenkiem węgla (szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe), o dużej różnorodności pierwiastków śladowych. Eksploatowanych jest 11 źródeł o mineralizacji ogólnej od 600 mg/dm³ do 25 000 mg/dm³. Źródła mineralne w Wysowej Zdrój to: Anna, Aleksandra, Bronisław, Franciszek, Henryk, Józef I, Józef II, Słone oraz W-12, W-15, W-16, W-19, W-20.  Do najpopularniejszych należą ujęcia: Józef, Franiciszek, Henryk co ma swoje odzwierciedlenie w nazwach wód mineralnych produkowanych w rozlewni.

Woda mineralna Józef

Woda mieralna JÓZEF

Wydobywana z ujęcia "JÓZEF" na terenie Uzdrowiska Wysowa - Zdrój. Ogólna Zawartość rozpuszczalnych składników : 2156,60 mg/l.

WSKAZANIA: stany zapalne dróg moczowych, kamica nerkowa, dna moczanowa i inne choroby urologiczne. UInikalna kompozycja minerałów zapewnia dużą skuteczność w zwalczaniu wszelkich dolegliwości urologicznych. Oczyszcza nerki.

DAWKOWANIE: Dla celów profilaktycznych zaleca się spożycie 1,5L - 2 L wody w ciągu doby po 200 - 300 ml. jednorazowo, w tym większą część przed południem a mniejszą wieczorem.

 

Woda mineralna Franciszek

Woda mieralna FRANCISZEK

SZCZAWA WODOROWĘGLANOWO-CHLORKOWO-SODOWA , BOROWA

WSKAZANIA: Choroby dwunastnicy, wrzody żoładka i zaburzenia układu przemiany materii, cukrzyca, schorzenia dróg żółciowych oraz niedoboru jodu.

POLECANA: Osobom cierpiącym na nadkwasotę żołądka oraz niedobór jodu .Skutecznie obniża poziom cukru we krwi.

DAWKOWANIE: Dla celów profilaktycznych zaleca się spożycie 3 - 4 razy dziennie po 200 - 250 ml około 0,5 godziny przed posiłkiem.

 

Woda mineralna henryk

Woda mieralna HENRYK

SZCZAWA  WODOROWĘGLANOWO-CHLORKOWA-SODOWA, BROMKOWO, JODOWA

WSKAZANIA: Choroby wrzodowe, przewlekłe nieżyty żołądka i dwunastnicy, dyskineza dróg żółciowych, zaparcia,  niedobór jodu.

POLECANA: Osobom odchudzającynm się, mającym problemy z zaparciami jak i również zamieszkałym z dala od morza cierpiącym na niedobór jodu w organizmie. W znacznym stopniu łagodzi też następstwa nadużycia alkoholu.

DAWKOWANIE: Dla celów profilaktycznych zaleca się spożycie 2 -3 razy dziennie po 200 ml około 0,5 godziny przed posiłkiem.

 

Podziel się:
Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim