Gdzie najlepiej widać niebo?

Przyjechali do nas na tydzień i pokazali nam spory kawałek NIEBA. Pani Ola Bacik-Polus wieczorami, gdy w domu panowała cisza, a mała Matylda już spała, wymykała się ze statywem i aparatem z domu, aby fotografować niebo. Początkowo nie wiedzieliśmy o co chodzi, gdy w okolicy domu po łąkach wędrowała zaświecona "czołówka" szukając odpowiedniego miejsca do obserwacji nieba. Nasz pies widząc to z tarasu nieco się denerwował.

Gdy już sprawdziliśmy kto za tym światłem stoi, to Kora się uspokoiła, a w nas rozbudziły się nadzieje, że dowiemy się czegoś ciekawego o gwiazdach, których w mieście nie widać. A tutaj, w Ropkach noc jest prawdziwie czarna i mapa nieba widoczna jest jak na dłoni! Tu w Beskidzie Niskim jest super miejsce do obserwacji całej Galaktyki gwiazd.

 

Droga mleczna

Gdy nocą wyjdziesz z domu, a ognisko wygasi się, ujrzysz piękną drogę mleczną. Jak się dowiedzieliśmy droga mleczna składa się nawet z 400 miliardów gwiazd o średnicy nawet 100000 lat świetlnych i nazywana jest Galaktyką. Droga mleczna widoczna jest na niebie jako smuga. Ponieważ Ziemia wraz ze Słońcem wchodzi w skład tej samej Galaktyki to obserwacja jej jest bardzo utrudniona. Galaktyka składa się z czterech ramion: Ramię Węgielnicy, Ramię Perseusza, Ramię Krzyża, Ramię Strzelca oraz kilku mniejszych: Ramię Oriona, Bliskie Ramię Trzech Kiloparseków, Dalekie Ramię Trzech Kiloparseków.

 

Mapa nieba

Dziękujemy za piękne zdjęcia z opisami, które pozwalają nam się nieco dowiedzieć na temat tego co widzimy nocą na niebie. Nie wiedzieliśmy, że na niebie w Ropkach jest tak duża mapa nieba. Zerknijcie na zdjęcia i szukajcie: Koziorożca, Wodnika, Orła, Strzelca, Saturna czy bardzo mocno świecącego nad lasem Marsa. Poznajcie także Galaktykę Andromedy patrząc w kierunku na Dzielec i Hańczową.

 

 

Jak zrobić zdjęcie nieba?

Okazuje się że zrobienie zdjęcia nieba nie jest proste. Do tego celu potrzebny jest bardzo dobry aparat z dużą matrycą (tzw. pełna klatka) dzięki czemu przy wyższych czułościach nie widać szumów, jasny obiektyw i statyw (ze względu na długie czasy naświetlania zdjęcia). Konieczna jest także wiedza, którą dzięki Pani Oli patrząc na opisane zdjęcia możecie zdobyć. No i oczywiście pogoda (jak będzie księżyc w pełni to nie będzie widocznych gwiazd) oraz odpowiednie miejsce (w Wysowej, Krynicy czy Krakowie nieba nie pooglądacie ze względu na światła miejscowości które rozpraszają ciemność).

Mapa nieba w Ropkach (Beskid Niski)

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim