Święto Rydza - noclegi

27-29. września 2019 roku w Wysowej-Zdrój organizowane jest przez Stary Dom Zdrojowy 12. Święto Rydza. To doskonała okazja aby "pobłądzić" po okolicznych lasach pełnych grzybów i wziąć udział w festynie zaplanowanym w Parku Zdrojowym. Z tej okazji przygotowaliśmy ofertę pobytu w naszym domu.

Zapraszamy wszystkich miłosników grzybów na Święto Rydza organizowane przez Stary Dom Zdrojowy w Wysowej. Przygotowaliśmy się na Wasz przyjazd już w piątek 27 września aby możliwe było efektywne spędzenie tego ciekawie zapowiadającego sie weekendu w Wysowej Zdrój. Nasz dom zlokalizowany jest 6 km od Wysowej na dużej polanie w otoczeniu lasów pełnych grzybów.

Wystarczy uzbroić się w koszyk, szczęście czyli odpowiedni nos (tzw. nos grzybowy") i sukces gwarantowany. Zapraszamy wszystkich grzybiarzy do spędzenia tego wyjątkowego weekendu w Beskidzie Niskim w Ropkach.

 

Święto Rydza - atrakcje Wysowej Zdrój

Jak co roku w czasie Festynu w Wysowej możecie spodziewać się wielu atrakcji. Głównym elementem programu jak zwykle jest polowanie na rydza czyli konkurs w rydzobraniu. Aby mieć możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu bezpośrednio jako uczestnik warto odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji u orgnizatorów.

Na festynie zaplanowane są warsztaty dla dużych i małych, akademia gotowania, wiele stanowisk do degustacji regionalnych potraw, kiermasz, koncerty muzyczne. Na kiermaszu zapewne będzie można skosztować wykwintnych potraw z grzybów:

  • rydze smażone na maśle z czosnkiem i śmietaną,
  • pierogi z rydzami, jajkiem, cebulką i szczypiorkiem,
  • rydze smażone w panierce,
  • tarta z rydzami, pomidorami i cukinią,
  • rydze marynowane i wiele innych.

 

Co warto o rydzach wiedzieć?

Rydze są grzybami jadalnymi i określane są przez znawców grzybów jako wyborne. Ich doskonały smak sprawia, że są to jedne z najbardziej poszukiwanych grzybów. Najczęściej przetwarza się je marynując w occie, gdyż przy takim przyrządzeniu nabierają doskonałego, korzennego smaku. Nadają się również doskonale do panierowania i smażenia. Rydze nie nadają się do suszenia, ani jako dodatek do zup. Podczas przyrządzania na gorąco (smarzenia) cierpki posmak owocników znika. Rydze bardzo dobrze znoszą mrożenie.

Rydze oprócz doskonałych walorów smakowych mają także świetny skład: są dobrym źródłem witamin B1, B2, C, D, E oraz PP. Zawierają cynk, żelazo, potas, siarkę, wapń, fluor, mangan oraz miedź. Grzyby są również doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka, więc są doskonałym produktem dla osób na diecie wegetariańskiej. Co więcej, rydze są niskokaloryczne.

Rydze występują powszechnie na terenie Polski, ale najczęsciej można je zebrać jesienią (wrzesień, październik) na terenie np. Beskidu Niskiego. Rosną one na terenach niezanieczyszczonych, w lasach świerkowych oraz liściastych w bliskim sąsiedztwie sosen. Rydze kochają wilgoć, i słońce.

Najbardziej charakterystyczną cechą rydzów są intensywnie pomarańczowe kapelusze, na powierzchni ktrych mogą  znajdować się kręgi w nieco ciemniejszym kolorze. Pod kapeluszami znajdują się blaszki w pomarańczowym kolorze. Blaszki są gęsto rozmieszczone. Po oderwaniu fragmentu kapelusza lub naciśnięciu blaszek, zmieniają one kolor na zielony co jest cechą charakterystyczną okazów jadalnych. Czasami kapelusze przyjmują lejkowaty kształt. Rydze po zebraniu z nóżek wydzielają pomarańczowy sok. Zbierając rydze należy zachować szczególną ostrożność i zbierać tylko takie okazy, co do których ma się pewność, że są to rydze jadalne.

 

Jak zarezerwować nocleg na Święto Rydza?

Jeżeli wolicie Państwo trzymać się nieco na uboczu głównych wydarzeń w Wysowej Zdrój, a chcielibyście zarezerwować nocleg w Ropkach to zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostępną pobytu na święto rydza na naszej stronie w zakładce CENNIK.

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim