Gdzie w góry z psem? Dom przyjazny dla zwierząt w Beskidzie Niskim

Planując wakacje w górach każdy z nas chciałby zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela. Okazuje się jednak, że nie jest łatwo znaleźć w Polsce odpowiednie miejsce, w którym łaskawym okiem patrzy się na towarzyszącego nam psiaka. Podobna sytuacja jest w Beskidzie Niskim, gdzie niewiele jest obiektów przyjaznych zwierzętom. Coraz trudniej zarezerwować nocleg osobom podróżującym z psem. Dlatego planując wakacje warto zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby najlepsze oferty nie czmychnęły Wam sprzed nosa.

 

Pies na wakacjach - zasady które pomogą przetrwać

Przyjeżdżasz do domu czy pensjonatu, w którym planujesz spędzić urlop. Pamiętaj, że to nie bezludna wyspa, a wiele przestrzeni będziesz współdzielił z innymi wypoczywającymi. Warto więc zaznajomić się z zasadami panującymi w obiekcie noclegowym dotyczącymi piesków. Oto kilka rad, które ułatwią przebywanie zwierzakowi w nowym dla niego miejscu, a Tobie pozwolą nie podpaść już na samym początku pobytu:

  • w chwili przyjazdu, gdy wysiadasz z samochodu po podróży zacznij od spaceru, aby pies miał okazję poznać otoczenie i załatwić się w oddaleniu od domu – wypakowanie bagaży pozostaw na później;
  • zabierz dla zwierzęcia jego legowisko – będzie mu łatwiej się zaadoptować do nowego miejsca. Nie pozwalaj psu wchodzić na łóżko, stół, skakać itp.;
  • nigdy nie zostawiać psa samego w pokoju – najczęściej wtedy dochodzi do zniszczeń (pies tęskni, skrobie, szczeka, wyje itp. czego nie robi nigdy przy właścicielu);
  • zadbaj aby inni przebywający w obiekcie nie odczuwali dyskomfortu z powodu Twojego psa. Nawet największego słodziaka ktoś może się przestraszyć. Pilnuj, aby psa nie bały się dzieci. Pozwól im go pogłaskać, zaprzyjaźnić się, miej jednak stałą kontrolę nad wydarzeniami;
  • każde wyjście na zewnątrz zaczynaj na krótkiej smyczy, aby pies się nie załatwiał przy samym domu. Po powrocie ze spaceru raczej nie zrobi niemiłej niespodzianki w niechcianym miejscu. Jeżeli jednak już coś takiego się wydarzy – zawsze sprzątaj odchody.
  • zmęcz go na spacerze, zabierz na wycieczkę. Zmęczone zwierzę bardziej będzie chciało spać niż brykać.

 

Dogtrekking czyli - wędrówki górskie z psem

Nie ma nic przyjemniejszego jak wędrowanie po górskim szlaku z czworonożnym przyjacielem. Pies na urlopie to nie zło konieczne. Możecie wspólnie przeżyć wspaniałą przygodę zapewniając psu to, co jest mu najbardziej potrzebne - możliwość migrowania ze stadem.

W czasie górskiej wycieczki łatwiej jest nawiązać ze zwierzęciem jeszcze mocniejszą więź i jest także szansa na zbudowanie w Waszym stadzie odpowiedniej hierarchii. To okazja, aby zostać przywódcą stada.

Dogtrekking to już dyscyplina sportowa, ale jak każdą, można uprawiać amatorsko do czego serdecznie zachęcamy. Średniej wielkości zdrowy pies bez problemu powinien poradzić sobie z dystansem 15 km. Zaprawione w dogtrekkingu zwierzęta są w stanie pokonać nawet 30 i 50 km. Zacznij małymi kroczkami stopniowo zwiększając długość wycieczek. Pamiętaj także o regeneracji Twojej i twojego pupila.

 

Gdzie w góry z psem?

Beskid Niski, a w szczególności jego zachodnia część jest dosłownie stworzona dla osób z psami. Niewielka ilość turystów, duża przestrzeń, brak ograniczeń związanych ze wstępem do Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody, umożliwia niemal swobodne przebywanie. Dla Waszych psiaków przygotowaliśmy wiele tras, które ułatwią Wam wspólne wędrowanie. Poznaj nasze PROPOZYCJE WYCIECZEK Z PSEM.  Beskid Niski, a w szczególności okolice Ropek oferują wiele wariantów wycieczek o umiarkowanym nachyleniu, więc nie będzie zbyt stromo. Dla Was jak i dla Waszego pupila to dobra wiadomość.

Dodatkowo, nasza agroturystyka SIWEJKA posiada 3 ha własnego terenu na wypoczynek, a w najbliższej okolicy jest ponad 100 ha łąk i lasów na których Wasze psiaki będą mogły się wyszaleć.

 

Wskazówki dla właścicieli psów przydatne w górach:

  • pies to pies. Jak wyczuje zwierzynę to za nią pójdzie. Pies powinien w górach i lesie być na smyczy;
  • pies wiele potrafi wytrzymać jeśli ma dostęp do wody. Koniecznie zadbaj o nawadnianie zwierzaka;
  • psy ubóstwiają zdania, ale także nagrody. Po wycieczce, a nawet w czasie jej trwania pozwól psiakowi np. zanurzyć się w strumieniu dla ochłody lub obwąchać jakieś zarośla;

 

Jak nocleg z psem wygląda w Siwejce?

Mamy to ogromne szczęście, że psy odwiedzające nas w Siwejce w Ropkach i ich właściciele nigdy nas do siebie nie zrazili prezentując odpowiedzialną postawę i szanując zasady, które wprowadziliśmy. Za to Wam serdecznie dziękujemy. Kochamy zwierzęta, ale mamy świadomość, że nie wszyscy muszą mieć taki sam stosunek do psów, dlatego wyodrębniliśmy dwa pokoje, znajdujące się na najniższym poziomie naszego domu, w których po wcześniejszym uzgodnieniu przyjmujemy pieski. Są to pokój Ani i pokój Oli. Szybko dostępność tych pokoi można sprawdzić w zakładce REZERWACJA.

LUKA - pies na wakacjach w Ropkach

Możemy się także pochwalić, że w naszym domu na początku jego istnienia odbyło się szkolenie psów ratowniczych ze Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami ”Storat”, które umożliwiło nam poznanie wielu zasad postępowania z psem.

Innych zwierząt niż pieski nie przyjmujemy, więc koty, chomiki, szynszyle, węże i niedżwiedzie trzeba zostawić z teściową :-)

Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim