Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego. Festiwal Biegowy, to największa impreza biegowa w polskich górach, której pula nagród dla zwycięzców przekroczyła już pół miliona złotych, a liczba uczestników co roku bije rekordy. Przez wiele lat Festiwal Biegowy organizowany był w Krynicy-Zdrój. Od 2021 roku organizatorzy przenieśli zmagania do Piwnicznej-Zdrój. Zmieniła się lokalizacja miasteczka festiwalowego, pozostały jednak te same góry. Cudowny Beskid Sądecki w którym biegacze rywalizują na wielu dystansach. Festiwal biegowy to nie tylko zmagania na trasach ale także noclegi w miejscach przyjaznych dla biegaczy.
W ramach Festiwalu Biegowego organizowanych od piątku od niedzieli jest wiele biegów zróżnicowanych pod względem odległości i trudności. Są organizowane biegi dla dzieci, dla dorosłych, ale także zmagania dla całych rodzin. Bieg w krawacie, bieg nocny, bieg Lachów i Górali, bieg przebierańców, to tylko niektóre z propozycji budzące entuzjazm i traktowane przez uczestników z przymrużeniem oka.
Główne zmagania Festiwalu Biegowego to Bieg 7 Dolin rozgrywany na dystansach 36, 61 i 100 km. Trzy dystanse o których wspomniałem umożliwiają każdemu biegaczowi dobranie odległości do swoich możliwości. Nie można jednak powiedzieć, że Bieg 7 Dolin na dystansie 36 km jest łatwy i każdy będzie go w stanie pokonać. Można powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że ukończenie takiego biegu na dystansie 36 km jest znacznie trudniejsze niż ukończenie maratonu. A co możemy powiedzieć o dystansach typowo ultra czyli 61 i 100 km?
Start do biegu odbywa się w Rytrze. Trasa biegu prowadzi z wysokości około 350 m szlakiem czerwonym przez Cyrlę, Wierch nad Kamieniem, Halę Pisaną, Halę Łabowską na Runek i w dół niebieskim do Bacówki nad Wierchomlą. Do około 10 km czyli do Wierchu nad Kamieniem i osiągnięcia wysokości 1082 m biegacze mogą spodziewac się niemal ciągłego podbiegu. Następnie trasa przebiega łagodnie w dół, aż rozpoczyna się podbieg pod Runek (wysokość 1080 m) Z góry Runek łagodnie ale w dół tracimy wysokość aż w Wierchomli Wielkiem osiągamy wysokość 500 m. Początkowo czarnym szlakiem do Wierchomli Małej i potem drogą asfaltową do Wierchomli Wielkiej Stąd kolejna wspinaczka aby wylądować w Łomnicy-Zdrój. Trasa wiedzie szlakiem czerwonym lokalnym do połączenia z szlakiem żółtym z Łabowskiej Hali do Łomnicy i dalej w w lewo szlakiem żółtym aby w okolicach kapliczki poprowadzić w prawo w dół drogą do centrum Łomnicy (obok szkoły). Na koniec ostatni podbieg przez przełęcz pod Kicarzem do mety w Piwnicznej.
Start Biegu: Rytro
Meta biegu: Piwniczna, Nakło
Dystans: 36 km (90% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
Przewyższenie: +1579m/-1563m
Limit czasu:
Start biegu ma miejsce w Piwnicznej-Zdrój w miasteczku biegowym zlokalizowanym na Nakle. Początkowo trasa wiedzie szlakiem zielonym Przez Piwowarówkę, Eliaszówkę na Obidzę (Przełęcz Gromadzką). Następnie biegabacze poruszają się dalej szlakiem niebieskim na Wielki Rogacz, następnie szlakiem czerwonym przez Radziejową, Złomisty Wierch na Przehybę. Z Przehyby drogą do Gabonia (początkowo szlak zielony do Jazowska) poniżej kamienia Kingi i odejścia szlaku zielonego skręt w "warstwicówkę" (szlak narciarski niebieski, potem żółty) pod Zgrzypy do szlaku żółtego ze Starego Sącza. Szlakiem żółtym pod górę powrót na grzbiet do szlaku niebieskiego z Przehyby do Rytra i szlakiem tym zbiegamy przez Wietrzne Dziury, Wdżary, dolinę Wielkiej Roztoki do Rytra. Z Piwnicznej-Zdrój ruszamy w górę osiągając najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego - Radziejową (wysokość 1266 m). Potem zbieg do Rytra (jest to najniższy punkt całej trasy). Z Rytra trasa aż do Hali Łabowskiej pokrywa się z dystansem na 36 km. Z Hali Łabowskiej skręcamy na żółty szlak do Łomnicy, aby na grzbiecie nad Łomnicą w okolicach kapliczki zboczyć w prawo w dół drogą do centrum Łomnicy (obok szkoły) dalej w górę na grzbiet niebieskim szlakiem a stąd na metę w Piwnicznej.
Start Biegu: Piwniczna, Nakło
Meta biegu: Piwniczna, Nakło
Dystans: 61 km (82% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
Przewyższenie: +2533m/-2533m
Limit czasu:
Start biegu podobnie jak dystansu na 61 km odbywa się w Piwnicznej Zdrój. Trasa aż do Hali Łabowskiej wiedzie dokładnie w taki sam sposób jak trasa dystansu na 61 km. Z Hali Łabowskiej biegacze podążają szlakiem aż do Jaworzyny Krynickiej skąd wracają przez Runek. Od tego miejsca trasa pokrywa się z dystancem na 36 km.
Start Biegu: Piwniczna, Nakło
Meta biegu: Piwniczna, Nakło
Dystans: 100 km (82% drogi leśne i gruntowe, ścieżki)
Przewyższenie: +3705m/-3705m
Limit czasu:
Dla mniej najciekawszą propozycją po starcie w której jestem w stanie funkcjonować jest bieg górski na 23 km. W przeciwieńskie do zmagań w ramach Biegów 7 Dolin odbywa się on w niedzielę. Start odbywa się w Piwnicznej-Zdrój (Nakło). Biegacze pokonuja rzekę Poprad przez most rowerowy, następnie zaraz za nim skręcają w prawo i po ok. 100 m w lewo (szlak żółty) drogą przez osiedla Śmigowskie, na Halę Pisaną. Z Hali Pisanej dalej szlakiem czerwonym na Halę Łabowską i dalej żółtym szlakiem do Łomnicy. Na grzbiecie nad Łomnicą w okolicach kapliczki należy skręcić w prawo w dół drogą do centrum Łomnicy (obok szkoły) i dalej w górę na grzbiet i przełęcz pod Kiczerą niebieskim szlakiem na metę w Piwnicznej.
W czasie Festiwalu Biegowego możemy korzystać z wielu miejsc noclegowych rozsianych w Beskidzie Sądeckim. Przede wszystkim w Piwnicznej-Zdrój znaleźć można sporo miejsc atrakcyjnych noclegowo, których głównym atutem jest bardzo dobra lokalizacja i niewielka odległość od miasteczka biegowego. Innym rozwiązaniem, jest skorzystanie z oferty noclegowej w miejscowościach ościannych takich jak Rytro na północy czy Wierchomla, Muszyna lub Krynica na południe od Piwnicznej-Zdrój. Każdy uczestnik Festiwalu Biegowego szukając noclegu z odpowiednim wyprzedzeniem znajdzie ofertę dostosowaną do swoich potrzeb (zarówno jeżeli chodzi o finanse, warunki jak i lokalizację).
Jeżeli nie przeszkadza Wam lokalizacja noclegu w większej odległości od centrum Festiwalu Biegowego, to zapraszamy do Ropek, do Siwejki. W naszym domu będziecie mieli okazję przygotować się do biegu, a także w odpowiedni sposób zregenerować. Poznacie Siwejkę jako obiekt przyjazny dla biegaczy i być może kiedyś wrócicie, aby spokojnie potrenować w górach pustych i dzikich - w Beskidze Niskim. Siwejka to dobra alternatywa noclegowa dla biegaczy górskich, gdyż wspólne pasje łączą, a ja także jestem zapalonym biegaczem górskim.
Możemy razem wybrać się w teren, by pobiegać po okolicznych górkach, czy pogaworzyć o Łemkowyna Ultra Trail, w której nasz dom przez kilka lat był punktem żywieniowym dla dystansu 150 km. Jeżeli chcesz poznać atmosferę tego wydarzenia i historię jak rozpocząłem swoją przygodę z bieganiem to zapraszamy do STREFY KIBICA i artykułu WIRUS ULTRA.
Zapraszamy do Siwejki na WEEKENDY BIEGOWE w czasie których możemy zbudować formę, wspólnie potrenować i poznać niezwykłe trasy biegowe w Beskidzie Niskim.